Retrospektiva: Edgar G. Ulmer

06.5.2022

Retrospektiva: Edgar G. Ulmer

Olomoucký rodák Edgar G. Ulmer je dnes známý zejména díky dvěma filmům: hororu Černá kočka (The Black Cat, 1934) z produkce Universal Pictures, kde se setkaly dvě herecké legendy tohoto žánru Bela Lugosi a Boris Karloff, a béčkovému filmu noir Objížďka (Detour, 1945), který se navzdory – nebo možná právě díky – produkčním omezením stal klasikou. Ulmerova kariéra je ale mnohem rozmanitější, než by tyto dva tituly naznačovaly, ačkoliv orientaci v ní ztěžuje režisérova tendence zveličovat své zásluhy. Ulmer studoval architekturu a již v raném věku – kolem dvacítky – se dostal ke spolupráci s významnými osobnostmi rakouského a německého divadla a filmu, mj. s Maxem Reinhardtem a Friedrichem Wilhelmem Murnauem. Na sklonku němé éry se spolu s Billym Wilderem, Fredem Zinnemannem a bratry Siodmakovými podílel na vlivném snímku Lidé v neděli (Menschen am Sonntag, 1930) natočeném kompletně s neherci v Berlíně.

Ještě před Hitlerovým nástupem k moci se Ulmer dostal do Hollywoodu, kde se výborně zapsal zejména zmiňovanou Černou kočkou. Aféra s manželkou synovce mocného Carla Laemmleho jej ale údajně stála prominentní místo a v dalších letech se Ulmer ocitl na samém okraji filmového průmyslu. Točil tzv. etnické filmy pro ukrajinskou nebo židovskou populaci a navázal partnerství se společností PRC (Producers Releasing Corporation) specializující se na nízkorozpočtové snímky. Většina neměla velký ohlas, ale jeden z nich, Objížďka, se stala kultovním dílem a dnes platí za mistrovský existencialistický noir. Po Ulmerově smrti v roce 1972 byly přehodnoceny i některé jeho další režijní počiny a dnes jde o osobnost proslulou podobným způsobem jako jeho německy mluvící souputníci Otto Preminger a Robert Siodmak.

Krále béček nebo také „Franka Capru z PRC“ představíme prostřednictvím retrospektivy, ve které kromě obligátní Objížďky budou zastoupeny filmy Podivná iluze (1945), Záhadná žena (1946) s Hedy Lamarr a Vražda je můj styl (1955).

Partneři

Tento web používá k poskytování informací a analýze návštěvnosti soubory cookies. Jeho prohlížením s tím souhlasíte.

více souhlasím