O festivalu

Noir Film Festival je každoroční přehlídkou filmu noir, specifického fenoménu světové kinematografie, který bývá rozličně označován za samostatný žánr, historický cyklus nebo vizuální styl. Program sestává jak ze zástupců tzv. klasického filmu noir, který vznikal v éře hollywoodských studií ve 40. a 50. letech, tak z pozdějších inkarnací, které je možné identifikovat napříč světovou kinematografií. Svou úzkou profilací a systematickým mapováním toho, co lze označit za noirový korpus, je přehlídka unikátní nejen v domácím, ale i celoevropském měřítku.

S ambicí promítat unikátní filmy na unikátním místě se organizační tým vedený Vítkem Grigartzikem již na začátku koncepčně rozhodl pro lokaci středověkého hradu. První ročník Noir Film Festivalu se (tehdy ještě pod názvem Noir Film Kokořín) uskutečnil v roce 2013 na nádvoří a v okolních místech hradu Kokořín, načež se mezi lety 2014–2020 jeho domovskou základnou stal hrad Křivoklát, kde se rok od roku navyšoval počet promítacích míst přímo v hradních interiérech. S 9. ročníkem festivalu v roce 2021 se Noir Film Festival přestěhoval na nové místo – hrad Český Šternberk.

Svým rozmanitým programem akcentujícím unikátnost a tendenci zpřístupňovat většinovému publiku neznámá díla a poukazovat na širší kontexty jejich vzniku Noir Film Festival cílí na diváky a divačky toužící po objevování nepoznaných sfér filmové historie; diváky a divačky se zájmem o aktivní participaci a určitou formu sebevzdělávání. Tomu jsou uzpůsobeny i lektorské úvody před každou projekcí a doprovodný festivalový katalog s průvodními autorskými texty dramaturgické dvojice Jany Bébarové a Milana Haina, které promítané snímky vsazují do širších kulturních kontextů. Noir Film Festival každoročně navštěvuje široký segment publika od odborné po laickou veřejnost napříč generacemi – od vysokoškolských studentů a studentek, rodičů s dospívajícími dětmi, ale i seniory a seniorky, které spojuje zájem o fascinující filmový fenomén skýtající intenzivní estetický prožitek.

Partneři

Tento web používá k poskytování informací a analýze návštěvnosti soubory cookies. Jeho prohlížením s tím souhlasíte.

více souhlasím