Programové tipy dramaturgyně Jany Bébarové

09.8.2021

Programové tipy dramaturgyně Jany Bébarové

Stále jste si nevybrali, na jaké filmy na festivalu půjdete? Dramaturgyně Jana Bébarová má pro vás 5 tipů na snímky, které byste letos rozhodně neměli minout!

#1 Varování před bouřkou

Ženy v nesnázích, xenofobií zamořený zapadákov na americkém jihu, fanatický Ku-Klux-Klan, manipulace, všudypřítomná atmosféra strachu a kultura znásilnění ústící v téměř středověkých hon na čarodějnice – jeden z nejlepších noirů vůbec.

21. 8., 21:00, nádvoří Kašpara Sternberga

 

#2 Někde v noci

Na první zhlédnutí pro někoho možná příliš ukecaný film se spletitým dějem a kvantem postav, nicméně ve hře s noirovými archetypy a klišé nesmírně chytrý, nepředvídatelný a zábavně intertextový! Pro skalní fanoušky noiru povinnost.

19. 8., 18:00, sál Nova Cinema / 21. 8., 18:15, sál innogy

 

#3 Queen & Slim

Jeden z nejlepších filmů, který jsem loni viděla. Zásah přímo do srdce. Zrcadlo nastavené Americe: policejní brutalita a systémový rasismus v noirové zápletce o milenecké dvojici na útěku. Intenzivní jízda s intenzivními emocemi, krutou pravdou a nadčasovostí. V Česku se do kin nedostal, tak si jej nenechte ujít u nás na festivalu, navíc s mým úvodem! 😉

21. 8., 12:45, sál Velvyslanectví USA

 

#4 Zbytečná krutost

Zázračný debut již legendární tvůrčí dvojice, který přispěl k (neo)noirové renesanci 80. let. Sofistikovaně hravý vůči postavám i publiku – tradiční milostný trojúhelník a téměř dokonalý zločin viděný a mylně interpretovaný odlišnými subjektivními perspektivami všech zúčastněných, které ústní v nečekané zvraty a pády.

19. 8., 13:45, sál Victora Maturea / 20. 8., 18:15, sál Velvyslanectví USA

 

#5 Nechtěná

Velké díky za Idu Lupino, která se v Hollywoodu své doby věnovala sociálně angažovaným tématům souvisejícím s postavením žen ve společnosti. Ze všech jí režírovaných filmů, které letos uvádíme, mě emocionálně nejvíc zasáhl příběh bezprizorní svobodné matky vyrovnávající se s těžkým traumatem. Pocitová věc pro empatické jedince. Kapesník s sebou.

19. 8., 16:00, sál Victora Maturea / 21. 8., 17:30, sál Bette Davis

Partneři

Tento web používá k poskytování informací a analýze návštěvnosti soubory cookies. Jeho prohlížením s tím souhlasíte.

více souhlasím