Kompletní program 10. ročníku zveřejněn

20.6.2022

Kompletní program 10. ročníku zveřejněn

Je to tu! Ode dneška můžete na našem webu zde najít kompletní program 10. ročníku. Kromě dříve anoncované sekce Na černé listině a retrospektivy Edgara G. Ulmera uvedeme i neonoiry Davida Finchera, výběr španělských noirů a mj. i pocty hollywoodským hereckým ikonám Ritě Hayworth a Robertu Taylorovi. Taktéž poctíme i dílo hereček Emílie Vášáryové a Hany Maciuchové.

Španělský noir

Že film noir není jen americký fenomén, návštěvníky a návštěvnice každoročně přesvědčuje sekce mapující jeho geografické přesahy. Po loňském exkurzu do bollywoodské kinematografie se letos opět vrátíme do Evropy a připomene slavné, ale i pozapomenuté noiry ze Španělska. Vedle známé Smrti cyklisty (1955) v režii Juana Antonia Bardema přijdou na řadu snímky jako Andaluský expres (1956), Červená ryba (1955), Ditirambo (1969) či Skleněné oko (1956), které je adaptací díla amerického autora hard-boiled literatury Cornella Woolriche.

Československý noir

Programovou tradicí jsou i snímky domácí provenience. Pětice titulů mj. čítá němý film Otrávené světlo (1921) v režii Jana S. Kolára a Karla Lamače, který hudebně doprovodí violoncellistka Terezie Kovalová. Charisma Karla Högera publikum oslní v dramatu Mrtvý mezi živými (1946) v režii Bořivoje Zemana ve čtvrteční večerní open air projekci na nádvoří Kašpara Sternberga. U příležitosti uvedení na festivalu snímek vyjde ve spolupráci se společností Magic Box v rámci festivalové DVD edice.

Zvláštní uvedení: IvetaRédl a Bláznivý Petříček

„Jsem nesmírně ráda, že v programu můžeme uvést minisérii Iveta (2022) v režii Michala Samira pojednávající o začátcích hvězdné kariéry zpěvačky Ivety Bartošové a jejího kolegy Petra Sepešiho. Osudová žena, osudový muž, osudové setkání, star image a působivý vizuál jsou typickými noirovými aspekty, takže tato série do programu našeho festivalu rozhodně patří“, komentuje výběr dramaturgyně Jana Bébarová. „Misí našeho festivalu je poukazovat na pestrost noirového fenoménu a doceňovat nedoceněné tituly, kterou Iveta dle mého názoru je,“ dodává.

Další uvedenou minisérií bude i Rédl (2018), jehož projekce se osobně zúčastní režisér Jan Hřebejk a scenárista Miro Šifra. Ve Zvláštním uvedení se můžete rovněž těšit na filmový klenot v režii Jeana-Luca Godarda Bláznivý Petříček (1965) v hlavních rolích s Jeanem-Paulem Belmondem a Annou Karinou a s nezapomenutelným cameem amerického režiséra Samuela Fullera. Po Fullerově retrospektivě na NFF 2018 jeho dílo znovu připomeneme noirem Podsvětí USA (1961).

Kompletní zprávu o 10. ročníku najdete na webu 25fps.

Partneři

Tento web používá k poskytování informací a analýze návštěvnosti soubory cookies. Jeho prohlížením s tím souhlasíte.

více souhlasím