Pocta Haně Maciuchové

30.6.2021

Pocta Haně Maciuchové

V poctě naší dlouholeté patronce, herečce Haně Maciuchové (1945–2021), ponese dolní nádvoří hradu Český Šternberk během festivalu její jméno. Její tvář v programu uvidíte ve dvou televizních adaptacích detektivních románů Muž v osidlech (1973) a Načasovaná smrt (1981).

Televizní inscenace Jiřího Sequense představuje jeden z příkladů, kdy zahraniční předloha směla být adaptována v Československé televizi, protože zobrazovala nešvary zahraniční kapitalistické společnosti. V americkém městečku Stoneville žije malíř John a jeho labilní žena Linda. Okolím obdivovaná Linda jednoho dne záhadně zmizí a podezření z vraždy padne zákonitě na Johna, který je ve městě značně neoblíbený. Ten musí dokázat svou nevinu a nalézt skutečného vraha. Důležitou úlohu v příběhu mají stonevilleské děti, které pomáhají Johnovi a jsou protikladem morálně zkorumpovaných občanů města. Režisér slavné Casablancy Michael Curtiz do hlavní role americké filmové adaptace románu Patricka Quentina obsadil Alana Ladda.

V televizní inscenaci Načasovaná smrt, která vznikla v Československé televizi v normalizačních 80. letech, nepřejících tvůrčí svobodě a kreativitě, se děj točí kolem vyšetřování rafinované vraždy vedoucího zpravodajství nezávislé americké televize. Vedra v New Yorku jsou nesnesitelná a vyšetřovatelé se jen pomalu dostávají na kloub prohnanému vrahovi, za nímž stojí někdo mocnější. Načasovaná smrt je příkladem zahraniční látky, která směla být v Československé televizi realizována, protože v ní zaznívá kritika nešvarů kapitalistických USA. Zároveň je ukázkou leckdy až úsměvného „hraní si na Ameriku“ uvězněného v kulisách studia, s minimem exteriérových záběrů a akce, zato s velkým množstvím dialogů. Za pozornost stojí rovněž malý přenosný televizor v jedné ze zásadních rolí.

Partneři

Tento web používá k poskytování informací a analýze návštěvnosti soubory cookies. Jeho prohlížením s tím souhlasíte.

více souhlasím