Noir Film Festival 2021: Den druhý

19.8.2021

Noir Film Festival 2021: Den druhý

Z deseti projekcí budou moci vybírat návštěvnice a návštěvníci v průběhu druhého dne Noir Film Festivalu. Na programu budou hned tři československé tituly – Ošklivá slečna (1959), v níž excelují Dana Medřická a Karel Höger, psychologické drama o znepokojivém poutu mezi mladou dívkou a starším mužem, které pod názvem Závrať (1962) natočila tvůrčí dvojice Karel Kachyňa a Jan Procházka, a před sto lety natočený němý snímek Příchozí z temnot (1921), který na místě doprovodí violoncellistka Terezie Kovalová.

Během druhého dne přijdou na řadu i bratři Coenové, a to s kultovním Fargem (1996) a „zázračným“ debutem Zbytečná krutost (1984), v němž publikum pobaví sofistikovanou, nepředvídatelnou hrou s noirovými archetypy a příběhovými vzorci podobně, jako to učiní i klasický noir Někde v noci (1946). Strhující exotickou podívanou zaručí gotický noir z Bollywoodu Mlha (1964) a silné emoce rozproudí melodrama Nechtěná (1949) pojednávající o útrapách svobodné matky a sociálně angažovaný snímek Mimo zákon (1950) situovaný na rasismem zmítaném americkém maloměstě.

I druhý festivalový večer bude ve znamení křtu, tentokrát speciální Blu-ray edice snímku Není cesty ven (1950), kterou ve spolupráci s festivalem vydává společnost Art4Film (v minulosti na modrém disku vydala Hitchcockovu Rebeccu a Mackendrickovou Sladkou vůni úspěchu). „Snímek pojednávající o mladém černošském lékaři (debutující Sidney Poitier), kterého rasistický zločinec neoprávněně obviní vraždy, je nejlepším příkladem společensky uvědomělé filmařiny, kterou ve studiu Twentieth Century-Fox prosazoval Darryl F. Zanuck,“ uvádí dramaturg festivalu Milan Hain, který pro booklet napsal průvodní studii. Disk budou křtít kmotři z řad festivalových hostů: herec Igor Bareš a režisér a producent Václav Marhoul. Není cesty ven (1950) si bude publikum moci užít pod noční oblohou na hradním nádvoří, kde ještě před filmem zazní zasněné melodie melancholických písní vystupující zpěvačky Sáry Vondráškové aka Never Sol.

Partneři

Tento web používá k poskytování informací a analýze návštěvnosti soubory cookies. Jeho prohlížením s tím souhlasíte.

více souhlasím