Poděkování

„Festivalový ruch v sálech a na obou hradních nádvořích před týdnem utichl, dovolte mi tak, abych ještě jednou poděkoval všem partnerům a dárcům, kteří 9. ročník Noir Film Festivalu podpořili. 🙂

Obrovské díky patří zejména společnosti innogy Česká republika a.s., Velvyslanectví USA v Praze, Ministerstvu kultury ČR a Středočeskému kraji, bez nichž by se premiérový ročník na hradě Český Šternberk vůbec nemohl uskutečnit.

Věřím, že nám všichni zůstanete nakloněni i na jubilejní 10. ročník!“

Vítek Grigartzik,
výkonný ředitel festivalu

Úvod Victorie Mature k filmu Budím se s křikem

Victoria Mature, skvělá dcera skvělého herce Victora Maturea, natočila úžasný video úvod k výtečnému noiru Budím se s křikem (1941) uváděnému na 9. ročníku Noir Film Festivalu na hradě Český Šternberk. Moc děkujeme!

Děkujeme za nádherný festival!

Děkujeme celému našemu festivalovému týmu a všem našim podporovatelům a podporovatelkám, že nám pomohli uspořádat 9. ročník Noir Film Festivalu. Naše velké díky patří hradu Český Šternberk za to, že nám poskytl nový domov, a také všem návštěvníkům a návštěvnicím, že s námi sdíleli úžasných pět festivalových dní!

Těšíme na 10. ročník, jehož obrysy se již rodí v našich hlavách. 🙂

 

Noir Film Festival 2021: Den pátý

A jdeme do finále! Čtyři filmy na rozloučenou budou k vidění poslední festivalový den: ráno ho odstartuje noirová gangsterka v hammettovskému duchu, Millerova křižovatka (1990) od sourozenecké dvojice Joela a Ethana Coenových. Ti, kteří nestihli první festivalovou projekci ve středu odpoledne – o předsudcích pojednávající noir Křížový výslech (1947), budou mít možnost zhlédnout jej před polednem, stejně jako Hadí jed (1981), který osobně uvede herečka Ilona Svobodová, jíž byl Vláčilův snímek debutem v celovečerní hrané tvorbě. V půl třetí se s návštěvníky a návštěvnicemi rozloučíme projekcí vizuálně vytříbené Levárny (1949) vyprávějící příběh válečného veterána, jenž se s šrapnelem v hlavě a amnézií vydává hledat svou ztracenou minulost.

Noir Film Festival 2021: Den čtvrtý

Statistiky sobotního rána hlásí, že šest ze sedmnácti dnešních projekcí je vyprodaných! Od půl desáté dopoledne až do půl druhé po půlnoci se bude v pěti interiérových sálech promítat pestrý výběr snímků napříč všemi programovými sekcemi. Příběhy noirových mužů bez minulosti budou se sofistikovanou hravostí vyprávět filmy jako Někde v noci (1946), Vysoká zeď (1947) nebo Muž, který nebyl (2001). V rytmu Bollywoodu se tentokrát návštěvníci a návštěvnice povezou s Madhumatí (1958) a Mlhou (1964). O předsudcích budou vyprávět filmy Mimo zákon (1950), Queen & Slim (2019) a Varování před bouřkou (1951). Poslední jmenovaný se bude promítat na nádvoří Kašpara Sternberka, na poslední letošní open air projekci. Ještě předtím však na nádvoří Hany Maciuchové zahraje filmové melodie Starej pán. Tak si nic z toho nenechte ujít!

Noir Film Festival 2021: Den třetí

9. Noir Film Festival je v plném proudu! Třetí festivalový den přinese patnáct projekcí – hned dvakrát se budou moci návštěvníci a návštěvnice unášet na rytmických bollywoodských vlnách zpěvu a tance uprostřed kriminálních zápletek filmů Kriminálka Bombaj (1956) a Sázka (1951). Pranksteři Coenovi je pobaví neotřelými variacemi o nedokonale promyšleném zločinu ve Zbytečné krutosti (1984) a Fargu (1996).

Pátek bude mimo jiné ve znamení poct hereckým ikonám: Bette Davis se představí jako zákeřná femme fatale v temném melodramatu Tam za lesy (1949), Victor Mature oslní charismatem jako neprávem obviněný muž v Budím se s křikem (1941) a na Hanu Maciuchovou zavzpomínáme u projekce televizní inscenace Načasovaná smrt (1981). Ikonickou noirovou tvář Humphreyho Bogarta letos uctíme snímkem Vymahač (1951), kde ztvárnil státního návladního na stopě organizovaného zločinu a který se bude promítat na pod širým nebem na hradním nádvoří.

Ještě před začátkem open-air projekce diváci a divačky uvidí vítězný krátký film Noci filmových nadějí, kterou již čtrnáct let organizuje TV Nova a která ve spolupráci s Noir Film Festivalem letos vyhlásila speciální kategorii „Natoč noirový film“. Autorovi vítězného snímku Bezesná noc (aneb Norma není Batesová), Rudolfu Vodičkovi z Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, bude večer předána cena. Ti, kterým se ani po půlnoci nebude chtít spát a budou lačnit po filmu, jsou zváni na půlnoční projekci svěžího noirového béčka o Hliněný holub (1949).

Vzpomínky na Hanu Maciuchovou

Při slavnostním zahájení 9. ročníku jsme zavzpomínali na naši milovanou patronku a podporovatelku, herečku Hanu Maciuchovou (1945–2021).

Noir Film Festival 2021: Den druhý

Z deseti projekcí budou moci vybírat návštěvnice a návštěvníci v průběhu druhého dne Noir Film Festivalu. Na programu budou hned tři československé tituly – Ošklivá slečna (1959), v níž excelují Dana Medřická a Karel Höger, psychologické drama o znepokojivém poutu mezi mladou dívkou a starším mužem, které pod názvem Závrať (1962) natočila tvůrčí dvojice Karel Kachyňa a Jan Procházka, a před sto lety natočený němý snímek Příchozí z temnot (1921), který na místě doprovodí violoncellistka Terezie Kovalová.

Během druhého dne přijdou na řadu i bratři Coenové, a to s kultovním Fargem (1996) a „zázračným“ debutem Zbytečná krutost (1984), v němž publikum pobaví sofistikovanou, nepředvídatelnou hrou s noirovými archetypy a příběhovými vzorci podobně, jako to učiní i klasický noir Někde v noci (1946). Strhující exotickou podívanou zaručí gotický noir z Bollywoodu Mlha (1964) a silné emoce rozproudí melodrama Nechtěná (1949) pojednávající o útrapách svobodné matky a sociálně angažovaný snímek Mimo zákon (1950) situovaný na rasismem zmítaném americkém maloměstě.

I druhý festivalový večer bude ve znamení křtu, tentokrát speciální Blu-ray edice snímku Není cesty ven (1950), kterou ve spolupráci s festivalem vydává společnost Art4Film (v minulosti na modrém disku vydala Hitchcockovu Rebeccu a Mackendrickovou Sladkou vůni úspěchu). „Snímek pojednávající o mladém černošském lékaři (debutující Sidney Poitier), kterého rasistický zločinec neoprávněně obviní vraždy, je nejlepším příkladem společensky uvědomělé filmařiny, kterou ve studiu Twentieth Century-Fox prosazoval Darryl F. Zanuck,“ uvádí dramaturg festivalu Milan Hain, který pro booklet napsal průvodní studii. Disk budou křtít kmotři z řad festivalových hostů: herec Igor Bareš a režisér a producent Václav Marhoul. Není cesty ven (1950) si bude publikum moci užít pod noční oblohou na hradním nádvoří, kde ještě před filmem zazní zasněné melodie melancholických písní vystupující zpěvačky Sáry Vondráškové aka Never Sol.

Noir Film Festival 2021: Den první

A je to tady! Po roce se opět konečně potkáváme u společného prožívání noirových dramat a sdílení nezapomenutelných filmových zážitků, letos navíc na novém místě! První z komnat hradu Český Šternberk, které se na pět dní promění v promítací sály, se návštěvnicím a návštěvníkům Noir Film Festivalu otevře už v 16:00. Prvním promítaným filmem 9. ročníku bude Křížový výslech (1947) se „starými známými“ Robertem Ryanem, Robertem Mitchumem a Glorií Grahame v příběhu vyšetřování násilné vraždy, jejíž pachatel se skrývá mezi skupinkou amerických vojáků. V podvečer bude k vidění i Vysoká zeď (1947), v níž se Robert Taylor v roli válečného veterána vyrovnává se ztrátou paměti a násilnou smrtí manželky, kterou údajně způsobil. První den také představí jeden titul z režijní retrospektivy Idy Lupino, Stopař (1953), který bude možno opětovně zhlédnout i v sobotní půlnoční projekci.

Na nádvoří Hany Maciuchové, jež bude po celou dobu konání tzv. „srdcem festivalu“, budou od 20:00 k poslechu jazzové melodie saxofonisty Kamila Janského, působícího v kapelách jako Laura a její tygři, OverHead a D.O.R.A. O hodinu později proběhne slavnostní zahájení, kde herci Jiří Dvořák a Jaromír Hanzlík pokřtí festivalovou DVD edici snímku Závrať (1962). Během slavnostního večera proběhne i vzpomínková akce na někdejší festivalovou patronku, herečku Hanu Maciuchovou (1945–2021). První festivalový den vyvrcholí open-air projekcí klasického amerického noiru Na nebezpečném území (1951) s Robertem Ryanem v roli agresivního policisty a Idou Lupino jako nevidomou ženou, která mu nabídne spásu.

Programové tipy Veroniky Zýkové

Vstupenky na projekce mizí, tak neváhejte! Které filmy si nenechá ujít spolupracovnice Noir Film Festivalu Veronika Zýková?

#1 Stopař

Skvělá Ida Lupino za kamerou. U tohohle filmu se zapotíte jako jeho protagonisté. Ideální biják pro půlnoční projekci. Máte velkou šanci, že se vám bude zdát o psychopatickém zabijákovi na zadním sedadle.

18. 8., 18:45, sál Victora Maturea / 21. 8., 00:00, sál Velvyslanectví USA

 

#2 Na nebezpečném území 

Výtečná Ida Lupino před kamerou po boku charizmatického Roberta Ryana. Nesmírně působivý film, v němž hrdina projde zásadní proměnou, nás napřed zavleče do víru velkoměsta, abychom posléze skončili na zasněžené samotě.

18. 8., 21:00, nádvoří Kašpara Sternberga / 20. 8. 2021, 18:00, sál Nova Cinema

 

#3 Ošklivá slečna 

Bude to znít jako klišé, ale tenhle film je především hereckým koncertem Dany Medřické (a Karla Högera). Kdo neviděl, nepochopí. S Ošklivou slečnou jsem strávila hodně hodin (doporučené čtení až po zhlédnutí) a na plátně si ji rozhodně nenechám ujít.

19. 8., 10:00, sál innogy / 21. 8., 12:30, sál Bette Davis – VYPRODÁNO

 

#4 CinemAbility 

Velmi zdařilý dokumentární film o vyobrazování hendikepu (nejen) v hollywoodských filmech. „Nalejvárna“ plná ukázek a objevných informací. Doporučuju všem, kdo milují kinematografii. Schválně, kolik noirových filmů v CinemAbility najdete?

20. 8., 10:30, sál Velvyslanectví USA

 

#5 Štvanice 

Osvěžující hříčka s vtipnými a překvapivými momenty. Pro motoristy a milovníky rychlé jízdy je to must-see. Jako bonus Peter Lorre a výlet do Havany.

20. 8., 11:15, sál innogy

Partneři

Tento web používá k poskytování informací a analýze návštěvnosti soubory cookies. Jeho prohlížením s tím souhlasíte.

více souhlasím