Děkujeme za 11. ročník!

Před devíti dny utichly v gotické hradní kuchyni vzrušené hlasy herců a hereček, dovolte mi tak, abych poděkoval všem, kteří větším či menším dílem přispěli k tomu, že jsme si celé čtyři dny mohli společně užívat nezaměnitelnou atmosféru filmů noir ve výjimečném prostředí hradu Český Šternberk.
Veliké poděkování patří celému festivalovému týmu, který pro vás 11. ročník připravil v ne zcela přívětivých teplotách ve většině sálů, dále bych se rád poklonil všem patronům a hostům, kteří nás přijeli osobně podpořit. Za všechny bych chtěl jmenovat premiérovou patronku, jíž byla stále mladá 88letá Libuše Švormová 🙂!
A v neposlední řadě chci mnohokrát poděkovat všem velkým i malým partnerům festivalu, správě hradu, mnoha letošním dárcům a vlastně všem, kteří si zakoupili vstupenku jen na jeden jediný film. Budu se s pokorou opakovat, bez vás všech bychom mohli o Noir Film Festivalu pouze snít… Díky!
Vítek Grigartzik, výkonný ředitel NFF

Eddie Muller o argentinském noiru

Eddie Muller, prezident Film Noir Foundation, která se zasloužila o restaurování argentinských noirů, které jsme letos uváděli v programu, pro náš festival natočil video komentář k těmto noirovým klenotům argentinské kinematografie 50. let. Děkujeme, jsme poctěni. 🖤

Hlavní partneři 11. Noir Film Festivalu

Děkujeme našim letošním hlavním partnerům, kterými jsou Středočeský kraj a innogy.

Zahraniční hosté na Noir Film Festivalu 2023

Svou účastí 11. ročník Noir Film Festivalu poctí Giuseppe Boccassini, v Německu působící italský filmař, jehož díla jsou pravidelně uváděna na filmových přehlídkách a výstavách po celém světě. Na hradě Český Šternberk osobně uvede projekci svého celovečerního experimentu ragtag (2022), subverzivně pojatého střihového snímku založeného na nápadité práci s found footage, který si odbyl světovou premiéru loni na prestižním filmovém festivalu v Benátkách.

V sekci Zvláštní uvedení bude k vidění i celovečerní neo-noir Ztracená noc (2023), aktuální portrét imigrace a rasismu v současném Německu, který využívá konvence žánru film noir k prozkoumání pokusů afrického podvodníka o lepší život a možná i o nalezení lásky na chladném a nevlídném místě. Režisér snímku Loren David Marsh na festival rovněž osobně dorazí a společně s ním i herec Alpha Omer Cissé. Na Český Šternbek rovněž dorazí i Walter Haussner, režisér krátkého amerického neo-noiru Postradatelní (2022) inspirovaného ranou povídkou Evana Huntera.

Představujeme znělku pro letošní ročník

autoři: Marie Urbánková & Matouš Vyhnánek

Moderovaná diskuze po filmu Bulvární plátek

Po páteční projekci noiru Bulvární plátek (1952) z hlavní programové sekce NOVINÁŘSKÝ NOIR bude následovat diskuze s novinářkou Světlanou Witowskou a herečkou Ilonou Svobodovou, kterou bude moderovat redaktor z týdeníku Respekt Tomáš Brolík.

Tradiční hudební koncerty

Starej pán

Tradiční host festivalu zpříjemní čtvrteční a sobotní podvečer hudebním programem sestávajícím z filmových melodií a vybraných jazzových, swingových a bluesových šlágrů.

čtvrtek 24. 8. & sobota 26. 8, 20.00, nádvoří Hany Maciuchové

Kamil Janský

Působí jako saxofonista v kapelách Laura a její tygři, OverHead a D.O.R.A. Jeho koncert bude spoléhat zejména na jazzové melodie.

pátek 25. 8., 16.00, sál innogy; VSTUPENKY: á 250,- Kč / 100,- Kč pro majitele Noir pasů / zdarma po předchozí rezervaci pro majitele Partner a Sponzor pasů; rezervace: vstupenky/zavináč/noirfilmfestival.cz

Terezie Vodička Kovalová a Linda Arbanová

V současnosti patrně nejžádanější česká violoncellistka, která patří k frekventovaným návštěvnicím festivalu, vystoupí v doprovodu projekcí vytvořených Lindou Arbanovou.

sobota 26. 8., 16.00, sál innogy; VSTUPENKY: á 250,- Kč / 100,- Kč pro majitele Noir pasů / zdarma po předchozí rezervaci pro majitele Partner a Sponzor pasů; rezervace: vstupenky/zavináč/noirfilmfestival.cz

Patroni a patronky letošního ročníku

Jako každý rok, i letos převezmou patronát nad festivalem vzácní hosté a hostky. Na Českém Šternberku se tak můžete potkat s těmito osobnostmi:

Libuše Švormová, herečka

Jana Plodková, herečka

Hynek Bočan, režisér

David Ondříček, režisér a producent

Ondřej Havelka, zpěvák a režisér

 

Giuseppe Boccassini hostem NFF 2023

Jedním z hostů 11. NFF bude Giuseppe Boccassini, v Německu působící italský filmař a programový ředitel vyhlášeného berlínského festivalu experimentálních filmů Fracto. Boccassiniho díla jsou pravidelně uváděna na filmových přehlídkách a výstavách po celém světě – jako například subverzivně pojatý střihový snímek ragtag založený na nápadité práci s found footage, který měl loni premiéru na MFF v Benátkách a my jej letos na Noir Film Festivalu promítneme ve Zvláštním uvedení.

Boccassini svou autorskou tvorbu zakládá na transformaci a manipulaci různých zdrojů archivních materiálů – v případě ragtag záběrů z plejády klasických filmů noir, které v rapidním střihu čítajícím několikanásobné repetice s důmyslnou zvukovou stopou ve smyčkách vrství na sebe ve stylu loopování mistrného DJe, čímž původním významům dodává nové a ve výsledku vytváří svébytný, audiovizuálně opojný a nezapomenutelný artefakt. Těšte se! 💥

První vyprodané projekce

Do začátku 11. ročníku zbývá přesně měsíc. Už v této chvíli hlásíme první tři vyprodané projekce.

🎞 Joe z Tokia (25. 8. od 15:30, sál Velvyslanectví USA)
🎞 Hořké stonky (26. 8. od 11:30, sál innogy)
🎞 Alfred Hitchcock uvádí (26. 8. od 9:30, sál innogy)

Tak neváhejte, a pořiďte si vstupenky včas! 🙂 Všechny informace najdete v záložkách Program a Pro návštěvníky.

Partneři

Tento web používá k poskytování informací a analýze návštěvnosti soubory cookies. Jeho prohlížením s tím souhlasíte.

více souhlasím