12. NFF skončil, děkujeme za plné sály!

Je za námi poslední festivalový den. Všem návštěvníkům děkujeme za prožitky protkaný 12. ročník.

 

 

Jaké momenty přinesl třetí festivalový den?

Před tropickými teplotami se někteří návštěvníci schovali do sálu Velvyslanectví USA, kde si naši dramaturgové přichystali pestrý kvíz pro ty největší noirové fajnšmekry.

V podvečerních hodinách potom v gotické kychyni pokřtil ředitel festivalu Vítek Grigartzik s režisérem Janem Hřebejkem premiérové DVD s filmem „Ošklivá slečna“, v němž v hlavních rolích excelují herečtí velikáni Dana Medřická s Karlem Högerem. Slavnostní křest, tentokrát ikonického snímku „Laura“, čekal také návštěvníky večerní projekce na nádvoří hradu. Této milé povinnosti se ujali herci Ilona Svobodová s Petrem Lněničkou.

 

Jak probíhal druhý festivalový den?

Druhý festivalový den nabídl autogramiádu spisovatelky Michaely Klevisové, ale také exkluzivní projekci němého filmu Chata v Dartmooru, kterou doprovázela violoncellistka Terezie Kovalová.
Návštěvníci si mohli v sále Voyo.cz vychutnat první dva díly seriálu Metoda Markovič: Hojer, kterou uvedla herecká delegace v čele s herci Petrem Lněničkou, Petrem Uhlíkem a Sarah Haváčovou.
Tak jako každý rok jsme věnovali vzpomínku naší velké podporovatelce a patronce Haně Maciuchové, po níž jsme pojmenovali hradní nádvoří, které se stalo místem všech důležitých festivalových setkání.
Za přítomnosti Silvie Markové Maciuchové, sestry této herecké legendy, a zpěvačky Dáši Zázvůrkové byl před večerní projekcí promítnut videoklip autorské písně ,,Věřím v lepší brzké příští“, jejíž text vznikl z korespondence právě mezi Silvií, Dagmar a Haničkou.
Na závěr dne pozdravili festivalové diváky před večerní projekcí filmu Laura patroni letošního ročníku, kterými jsou mj. hraběnka Susanne Sternberg a režisér Jan Hřebejk.

Fotogalerie z prvního festivalového dne

Jak vypadal první festivalový den? Za přítomnosti všech letošních patronů jsme slavnostně zahájili dvanáctý ročník #NFF!
Jaké další osobnosti si nenechaly tuto událost ujít a jaká byla atmosféra na nádvoří Hany Maciuchové? Prohlédněte si fotogalerii ze čtvrtečního zahájení, které se konalo již počtvrté na Hradě Český Šternberk.
Foto kredit: Tomas Worick

Hlavní partneři 12. NFF

Srdečně děkujeme hlavním partnerům 12. Noir Film Festivalu, kterými jsou Středočeský kraj a innogy, a stejně tak i  hlavnímu mediálnímu partnerovi, kterým je Voyo.

Festivalová znělka 12. ročníku

Opět děkujeme autorské dvojici Marii Urbánkové a Matouši Vyhnánkovi za originální festivalovou znělku. 🙂

To je vražda, napsala

Za jeden ze zásadních inspiračních zdrojů klasického filmu noir je považována americká drsná škola kriminální fikce spojená se jmény jako Dashiell Hammett, Raymond Chandler, James M. Cain a Cornell Woolrich. Mohlo by se zdát, že jde o ryze chlapskou záležitost a že za naprostou většinou kanonických temných příběhů stojí muži. Letošní sekce, příznačně pojmenovaná podle ikonického televizního seriálu To je vražda, napsala, má ale za cíl ukázat, že skutečnost není zdaleka tak černobílá. Ženy ve velkém počtu působily v rolích scenáristek a nemalé procentu filmů noir vzniklo přímo jako adaptace románů ženských autorek. Noir Film Festival už v minulosti připomněl důležitý odkaz americké prozaičky Patricie Highsmith a letos si posvítí na další výrazné osobnosti: Veru Caspary (Laura, Bedelia), Dorothy B. Hughes (Padlý vrabčák), Ethel Linu White (Točité schodiště) a Marii Belloc Lowndes (Podnájemník).

Milan Hain

Polský noir

Češi v posledních letech objevili Polsko jako oblíbenou prázdninovou destinaci a byla jen otázka času, kdy se do země našich severních sousedů vydáme i v našem festivalovém programu. Sekce polského filmu noir obsahuje čtyři snímky z 50. a 60. let, kdy se polská kinematografie podobně jako u nás vzepjala k velkým uměleckým úspěchům a dočkala se i pozitivního ohlasu v zahraničí (Nůž ve vodě). Tuto kolekci doplňuje mimořádný divácký hit 90. let Fízlové, který vznikl v pohnuté době politické transformace. Sekce reflektuje ranou tvorbu ceněných auteurů (Roman Polanski, Wojciech Jerzy Has) i u nás dosud spíše opomíjené tituly (Zločinec, který ukradl zločin). Filmy na festivalu osobně uvede kurátorka Národního filmového archivu Iwona Łyko-Plos, která se dlouhodobě zabývá historií polské kinematografie.

Milan Hain

Patroni a patronky 12. ročníku

Seznamte se s patronkami a patrony letošního ročníku:

Poslechněte si letošní rádiový spot

…jehož autorem je herec Tomáš Hanák. Namluvil herec Jan Šťastný. Těšíme se na vás už 22. srpna na hradě Český Šternberk!

Partneři

Tento web používá k poskytování informací a analýze návštěvnosti soubory cookies. Jeho prohlížením s tím souhlasíte.

více souhlasím