Pozdrav do nového roku od Marka Adamczyka

Všechny stávající, ale i budoucí fanoušky a fanynky Noir Film Festivalu zdraví a k setkání na 10. ročníku Noir Film Festivalu láká herec a festivalový patron pro rok 2021, Marek Adamczyk.

Novoroční pozdrav od Jana Hřebejka

Novoroční pozdrav festivalovému fanklubu posílá jeho dlouholetý příznivec Jan Hřebejk. 🖤

PF 2022

Zasněte se a uvidíte 10. Noir Film Festival…

Radostné svátky a poklidný rok 2022 vám přeje celý tým vašeho nejoblíbenějšího festivalu. 🖤

10. ročník opět na hradě Český Šternberk

Máme radost oznámit, že 10. ročník Noir Film Festivalu se bude opět konat na hradě Český Šternberk.

Těšíme se na vás ve dnech 17.–21. 8. 2022!

Ozvěny 9. Noir Film Festivalu jsou v plném proudu

Projekcí chandlerovsky spletitého noiru o ztrátě paměti Někde v noci (1946) začaly včera večer v pražském kině Lucerna třídenní Ozvěny letošního Noir Film Festivalu. Dnes pokračují coenovské poctě Jamesi M. Cainovi, klasickým noirům a sci-fi filmům raných 50. let – Muž, který nebyl (2001) a bogartovským Vymahačem (1951). V sobotu 27. 11. bude k vidění vizuálně uhrančivá Závrať (1962) tvůrčí dvojice Kachyňa-Procházka a jeden ze stěžejních filmů letošní hlavní programové sekce Noir bez předsudků – Varování před bouřkou (1951).

Z nadcházejících Ozvěn se milovníci a milovnice noirů mohou těšit na projekce v Olomouci (29. 11. – 1. 12.), v Boskovicích (30. 11. – 9. 12.), Brně (30. 11.) a Ostravě (3. 12.).

Ozvěny 9. Noir Film Festivalu v šesti městech

Již za měsíc se v malém sále pražského kina Lucerna odehrají třídenní Ozvěny 9. ročníku Noir Film Festivalu. Od čtvrtka 25. 11. do soboty 27. 11. zde bude ke zhlédnutí pětice snímků vybraných napříč všemi letošními programovými sekcemi. Z hlavní tematické sekce Noir bez předsudků se můžete těšit na Varování před bouřkou (1951) situované na xenofobií a všudypřítomným strachem zmítaném maloměstě na americkém jihu, kde tvrdou rukou vládne Ku-Klux-Klan. Noiry o Ztrátě paměti bude reprezentovat chandlerovsky spletitý, enigmatický příběh o náhodných setkáních s názvem Někde v noci (1946) a ze Zvláštního uvedení vybíráme noir Vymahač (1951) s Humphreym Bogartem v roli státního návladního jdoucího po stopách mafiánského bosse. Z výběrové retrospektivy bratrů Coenových bude k vidění stylově precizní Muž, který nebyl (2001) a československým zástupcem bude Závrať (1962) pojednávající o znepokojivém vztahu mladé dívky ke staršímu muži, která je výsledkem tvůrčí spolupráce režiséra Karla Kachyni a scenáristy Jana Procházky.

Letošní Ozvěny proběhnou od poloviny listopadu i v dalších pěti vybraných městech – Brně (Kino Art), Kolíně (Kino 99), Olomouci (Kino Telegraph), Boskovicích (Kulturní centrum Prostor) a Ostravě (Minikino Kavárna). Diváci a divačky v Brně a Boskovicích budou moci zhlédnout i snímek Františka Vláčila Hadí jed (1981). Konkrétní data všech Ozvěn a promítané filmy najdete níže.

Partnerem pražských Ozvěn v kině Lucerna je innogy. Vstupenky jsou na pokladně a webu kina Lucerna ke koupi za 130 Kč, přes festival již nyní za zvýhodněnou cenu 105 Kč v případě jejich rezervace na e-mailu vstupenky@noirfilmfestival.cz a zaplacení do 18. 11. Partnery ostravských Ozvěn NFF 2021 v Minikině Kavárna jsou Velvyslanectví USA a Kofola a.s. Partnerem kolínských Ozvěn NFF 2021 v Kině 99 je Středočeský kraj.

OZVĚNY 9. ROČNÍKU NFF:

Kolín, 19.–21. 11. (Kino 99, Vymahač – Muž, který nebyl – Závrať)
Brno, 22. a 30. 11. (Kino Art, Hadí jed– Závrať)
Praha, 25.–27. 11. (Kino Lucerna, Varování před bouřkou – Někde v noci – Vymahač – Muž, který nebyl – Závrať)
Olomouc, 29. 11.–1. 12. (Kino Telegraph, Varování před bouřkou – Muž, který nebyl – Závrať)
Boskovice, 30. 11. –9. 12. (Kulturní centrum Prostor, Vymahač – Muž, který nebyl – Hadí jed)
Ostrava, 3. 12. (Minikino Kavárna, Varování před bouřkou – Muž, který nebyl)

Blu-ray Není cesty ven

Na festivalu jsme pokřtili již třetí Blu-ray ze speciální edice, kterou ve spolupráci s námi vydává společnost Art4Film – v minulosti se vydání dočkala Rebecca (1940) a Sladká vůně úspěchu (1957), letos přišla řada na snímek Není cesty ven (1950) pojednávající o mladém černošském lékaři (debutující Sidney Poitier), kterého rasistický zločinec neoprávněně obviní z vraždy. Za 399 Kč si jej můžete objednat zde.

Noirové drama Není cesty ven je jedním z nejlepších zástupců společensky uvědomělé linie tvorby, kterou za svého dlouholetého působení u studia Twentieth Century-Fox prosazoval šéf produkce Darryl F. Zanuck (dále například filmy Elii Kazana Džentlemanská dohoda /1947/ a Pinky /1949/). Mladý černošský lékař (debutující Sidney Poitier) je povolán k případu dvou postřelených bratrů-zločinců. Jednomu z nich však již není pomoci, a tak ten druhý (v podání typicky zlotřilého Richarda Widmarka) doktora obviní z vraždy. Joseph L. Mankiewicz film natočil na vrcholu své kariéry, v době, kdy za rafinovaně vyprávěné snímky Dopis třem manželkám (1949) a Vše o Evě (1950) – jako jediný tvůrce v dosavadní historii – získal dva roky po sobě Ceny Akademie za scénář i režii. Scénář Není cesty ven se rovněž dočkal oscarové nominace, ale prohrál v souboji s Wilderovým Sunset Blvd. (1950).

Dramaturg Milan Hain vydal knihu o Davidu O. Selznickovi

Našemu dramaturgovi Milanu Hainovi vyšla v druhé polovině září u nakladatelství Casablanca kniha V tradici kvality a prestiže: David O. Selznick a výroba hvězd v Hollywoodu 40. a 50. let. Kniha reflektuje producentské aktivity Davida O. Selznicka (1902–1965), který stál u zrodu filmových hvězd Ingrid Bergman, Vivien Leigh, Joan Fontaine či Gregoryho Pecka. V prodeji je prostřednictvím standardní knihkupecké sítě. Více informací najdete zde.

„Přestože by publikace měla splňovat veškeré standardy kladené na vědeckou (historiografickou) práci, věřím, že má co nabídnout i širší veřejnosti,“ uvádí autor knihy Milan Hain. „Vždy se snažím psát srozumitelně, bez přehnaného akademismu. Pokud jste dosud o Selznickovi vůbec neslyšeli, nemusíte se obávat, úvodní kapitola vás s ním důkladně obeznámí. Další kapitoly jsou pojaty jako případové studie a věnují se slavným i víceméně zapomenutým hvězdám, s nimiž Selznick během své kariéry pracoval. Kniha může být zajímavá a přínosná pro všechny, které zajímá období klasického Hollywoodu a jeho postupný úpadek stejně jako fungování hvězdného systému,“ uvádí Milan Hain. 

Poděkování

„Festivalový ruch v sálech a na obou hradních nádvořích před týdnem utichl, dovolte mi tak, abych ještě jednou poděkoval všem partnerům a dárcům, kteří 9. ročník Noir Film Festivalu podpořili. 🙂

Obrovské díky patří zejména společnosti innogy Česká republika a.s., Velvyslanectví USA v Praze, Ministerstvu kultury ČR a Středočeskému kraji, bez nichž by se premiérový ročník na hradě Český Šternberk vůbec nemohl uskutečnit.

Věřím, že nám všichni zůstanete nakloněni i na jubilejní 10. ročník!“

Vítek Grigartzik,
výkonný ředitel festivalu

Úvod Victorie Mature k filmu Budím se s křikem

Victoria Mature, skvělá dcera skvělého herce Victora Maturea, natočila úžasný video úvod k výtečnému noiru Budím se s křikem (1941) uváděnému na 9. ročníku Noir Film Festivalu na hradě Český Šternberk. Moc děkujeme!

Partneři

Tento web používá k poskytování informací a analýze návštěvnosti soubory cookies. Jeho prohlížením s tím souhlasíte.

více souhlasím