Novinky

Bratři Coenovi: noiroví vtipálci

„Ekosystém o dvou lidech.“ Tak Ethana (*1957) a Joela (*1954) Coenovy charakterizoval americký režisér Barry Sonnenfeld, který s nimi jako kameraman pracoval na jejich raných filmech. Kreativní sourozeneckou dvojici z Minneapolis spojuje odvěká touha dělat věci jinak a po svém – jejich tvorba je esencí umění a zábavy v jednom. Již přes pětatřicet let baví publikum hravým přístupem k žánrům, jejich archetypálním vzorcům a konvencím, překvapují nečekanými dějovými zvraty a získávají si divácká srdce svébytným humorem protkaným ironickým pohledem na americkou popkulturu. Všechny čtyři filmy v programu (Zbytečná krutost, Millerova křižovatka, Fargo a Muž, který nebyl) jsou originálními variacemi na film noir a demonstrují vynalézavost bratrů Coenových v konstrukci příběhů tematizujících vášeň a zločin jako spojité nádoby, z nichž je patrný jejich obdiv pro autory tzv. drsné školy Jamese M. Caina, Raymonda Chandlera a Dashiella Hammetta.

Československý noir

Také letos nabídne program festivalu československé filmy, které různou měrou nesou noirové prvky. V psychologickém dramatu s prvky detektivky Ošklivá slečna (1959) režiséra Miroslava Hubáčka exceluje Dana Medřická v roli přísné účetní revizorky, kterou promění setkání s redaktorem Šteflem (Karel Höger). Na noir upomenou noční scény a některé sofistikované obrazové kompozice. Romeo, Julie a tma (1959) režiséra Jiřího Weisse podle novely Jana Otčenáška pracuje s klaustrofobickým pocitem plynoucím z nemožnosti úniku. Když student Pavel (Ivan Mistrík) během heydrichiády schová židovskou dívku Hanku (Daniela Smutná) na půdě činžovního domu, víme, že je jen otázkou času, kdy ji dostihne osud. Závrať (1962) Karla Kachyni disponuje neotřelými hereckými tvářemi Evy Šolcové a Petra Skály v ústřední dvojici a dusnou atmosférou plnou nevyřčeného očekávání, kterou podporuje kamera Josefa Vaniše plně využívající možností širokoúhlého formátu. Téma „démon alkohol“ rezonuje napříč filmy, jež jsme v uplynulých letech uvedli (vzpomeňme například Dnes naposled Martina Friče). Obdobně tomu bude v komorním dramatu Františka Vláčila Hadí jed (1981), kde do života alkoholika (Josef Vinklář) vstupuje jako naděje na změnu jeho energická dcera (Ilona Svobodová).

V sekci Zvláštní uvedení československou tvorbu doplňují dvě televizní inscenace, které jsme vybrali jako poctu dlouholeté patronce festivalu, herečce Haně Maciuchové, která zesnula 26. ledna letošního roku. Detektivka Muž v osidlech (1973) v režii Jiřího Sequense podle scénáře Jiřího Hubače je zdařilou adaptaci románu Hugha Wheelera (skrytého pod pseudonymem Patrick Quentin). Malíř John se snaží očistit své jméno ve městě, kde je neoblíbený. Velkou měrou mu pomáhají děti, pro něž je hledání skutečného vraha hrou. Podle adaptace románu Richarda Lockridge natočil režisér Zdeněk Kubeček Načasovanou smrt (1981) a jak název napovídá, zápletka se točí kolem rafinované vraždy související s konkurenčním bojem a tlaky na nezávislou americkou televizi. V neposlední řadě se můžete těšit na němý film J. S. Kolára z rudolfinské Prahy Příchozí z temnot (1921), který se bude promítat s živým hudebním doprovodem.

Hlavní partneři 9. ročníku Noir Film Festivalu

S potěšením oznamujeme, že Hlavními partnery 9. ročníku Noir Film Festivalu budou innogy Česká republika a.s. a poprvé i Velvyslanectví USA v Praze.

Děkujeme za jejich stálou přízeň!

 

Bollywoodský noir

Návštěvníci a návštěvnice 9. ročníku Noir Film Festivalu se mohou těšit na dosud patrně nejexotičtější exkurzi, neboť po Japonsku, Mexiku a řadě evropských zemí se podíváme do Indie. Mohlo by se zdát, že tamější kinematografická tradice – tak silně opřená o spojení s hudbou a tancem – se s poetikou filmu noir vylučuje. Ve skutečnosti ale bollywoodské filmy klasického období pokrývají množství žánrových poloh a mezi snímky z 50. a 60. let, na které se náš výběr zaměří, je možné najít mnoho látek s kriminálními, gotickými či hororovými motivy. Zároveň však indický populární film nebyl nikdy tak ideologicky podvratný jako americký noir a, jak trefně poznamenal Corey Creekmur, ve většině snímků je nakonec obnoven společenský řád a ustanovena heterosexuální romantická dvojice.

Nejblíže k západní koncepci filmu noir má patrně nejstarší snímek v sekci, režijní debut Guru Dutta Sázka (Baazi, 1951) natočený pod silným vlivem Asfaltové džungle (The Asphalt Jungle, 1950, promítána na premiérovém ročníku NFF v roce 2013). Příběh hazardního hráče Madana (Dev Anand), který se zaplete s kriminálními živly, je zasazen do prostředí heren, klubů a chudinských čtvrtí, jejichž ponurost zintenzivňuje expresivní svícení a všudypřítomný cigaretový kouř. V Duttově produkci vznikla také Kriminálka Bombaj (C.I.D., 1956), kterou režíroval Rádž Khosla. Dev Anand ve filmu hraje policejního inspektora, který se sám stane hlavním podezřelým z vraždy vlivného vydavatele novin. Zbývající dva filmy z našeho výběru mají blíže ke gotickému filmu a pracují s motivem nadpřirozena: v Madhumati (1958) jde o reinkarnaci, zatímco v Mlze (Kohraa, 1964) o ducha přicházejícího ze záhrobí. Druhý jmenovaný získává na zajímavosti i tím, že jde o volnou adaptaci románu Mrtvá a živá (Rebecca, 1938) od Daphne du Maurier, tedy látky, kterou v roce 1940 v Hollywoodu úspěšně zadaptoval Alfred Hitchcock (uvedeno na 7. NFF v roce 2019, dostupné i ve festivalové edici na blu-rayi).

Tak odhoďte předsudky a přijďte se přesvědčit, že tanec a noir jdou dohromady!

Bolestná tíha ztracené paměti

Mnohé z filmů v letošním programu představí příběhy (anti)hrdinů, kteří se stali vyděděnci kvůli své rasové či etnické jinakosti (viz hlavní sekce Noir bez předsudků), ale i těch, ze kterých udělala štvané psance válečná zkušenost. Mužů, kteří se domů vraceli s medailemi za statečnost a posttraumatickým syndromem zároveň. Mužů bez zpáteční adresy, na nichž válka zanechala trvalé stopy fyzických i psychických zranění. Dezorientovaní veteráni pokoušející se setřást těžké břímě minulosti se v druhé polovině 40. let stávali častými protagonisty noirových filmů. Zmatení jedinci s rozbitou hlavou, kteří sami proti všem i sobě samým zabředávali v bažině vlastních pochybností. Amnézie pro ně znamenala rozpad identity a životních hodnot.

Příběhy těchto mužů letos představí programová sekce příznačně nazvaná Ztráta paměti. V pětici uvedených titulů bude k vidění chandlerovsky spletitá story muže bez minulosti Někde v noci (Somewhere in the Night, 1946) v režii Josepha L. Mankiewicze, v níž ústřední roli ztvárnil charismatický John Hodiak. Robert Taylor svůj děsivě uhrančivý pohled zúročil v roli domnělého vraha ve Vysoké zdi (High Wall, 1947), zatímco nevinná tvář Roberta Cummingse se přesně hodila pro roli zmateného dobráka ve filmu Štvanice (The Chase, 1946). Že svět je v chaosu, a přitom malý a plný náhodných setkání, ukážou raný noir Richarda Fleischera Hliněný holub (The Clay Pigeon, 1949) a vizuálně atraktivní Levárna (The Crooked Way, 1949), kterou ve svém typicky avantgardně expresivním stylu natočil ve spolupráci s kameramanem Johnem Altonem režisér Robert Florey.

Pocta Victoru Matureovi

Jestliže jsme o Bette Davis psali jako o hvězdě, která více než spanilou krásou publikum očarovala drsností projevu, tak o jejím hereckém kolegovi Victoru Matureovi (1913–1999), jemuž letos rovněž složíme poctu, platí spíše opak. Od pohledu charismatický Victor Mature, dobovým tiskem oslavován jako „nádherný kus chlapa“, je totiž příkladem toho, jak svazující může fyzická atraktivita být. Ostře řezaná tvář s uhrančivým pohledem a vysoká, atletická figura ho v Hollywoodu předurčovaly pro škatulkové role siláckých hrdinů z dobrodružných filmů a epických spektáklů – ať už to byl jeskynní muž, řecký gladiátor, egyptský faraon, cirkusový artista, vikingský bojovník či herojický Samson v biblickém eposu Cecila B. DeMilla, který byl v Maturově podání režisérovými slovy „kombinací Tarzana, Robina Hooda a Supermana“.

Jistou část kariéry byl Victor Mature rovněž obsazován do hollywoodských muzikálů a jako partnerky mu na filmové plátno hollywoodští producenti v průběhu let dosazovali adekvátním sexappealem oplývající krásky, jako byly Rita Hayworth, Gene Tierney, Hedy Lamarr, Jane Russell či Anita Ekberg. Zejména během 40. let měl Mature ambice se z těchto stereotypizujících rolí vymanit a prokázat svůj talent ve vážnější herecké poloze, k čemuž dostal prostor právě v noirových snímcích. Prvním takovým byl v letošním programu uváděný noir Budím se s křikem (I Wake Up Screaming, 1941), kde Victor Mature ztělesnil z vraždy obviněného sportovního promotéra, jehož šarmantnímu kouzlu podléhá něžná kráska s tváří Betty Grable.

Pocta Bette Davis

Jako každý rok, i letos složíme dvěma vybraným hereckým ikonám klasického Hollywoodu pocty, které se v průběhu let staly neodmyslitelnou součástí programu Noir Film Festivalu. Ženskou hereckou hvězdou, jíž v srpnu na Českém Šternberku vzdáme hold, bude Bette Davis (1908–1989), která se za svou více než padesátiletou kariéru objevila v žánrově pestré škále filmů a televizních projektů, jejichž počet převyšoval stovku.

Držitelka dvou Oscarů a dalších devíti nominací (mezi lety 1939–1943 byla na cenu americké Akademie filmového umění a věd nominovaná pravidelně každý rok) se v paměti publika zapsala zejména rolemi temperamentních, nepříliš sympatických a zlomyslných žen. Hvězdný obraz Bette Davis, která spíše než svou krásou uhranula publikum drsným hlasem a energičností projevu, je tak spjatý s problémovými osobnostmi se sklony k narcismu, které pro sarkasmus nechodily daleko, kolem plivaly jed a zabíjely pohledem. Kdo by neznal populární hit raných osmdesátek „Bette Davis Eyes“ v podání americké zpěvačky Kim Carnes, který oslavoval hereččin trademark – všeříkající upřený pohled s varovně pozdvihnutým obočím. Obdobně v popkulturním světě zlidověla její fráze „What a dump!“ (Taková díra!), kterou pronesla ústy intrikánské a věčně nespokojené manželky venkovského lékaře v noirovém melodramatu Tam za lesy (Beyond the Forest, 1949), které v produkci studia Warner Bros. natočil režisér King Vidor. Právě tento snímek, v němž Bette Davis ztvárnila jednu z nejprohnilejších noirových osudových žen vůbec, jsme vybrali pro její Poctu. Přes mrtvoly kráčející Rosa Moline, jež v sobě spájí chladnokrevnost bezpáteřní Ellen Berent ze Smrtelného hříchu (Leave Her to Heaven, 1945), věčnou nespokojenost a tužby Flaubertovy Paní Bovaryové a tragické rozměry hodné Tolstého Anny Kareniny, bezpochyby nenechá nikoho chladným.

Návštěvnice a návštěvnici Noir Film Festivalu se tak poprvé seznámí s Bette Davis v době, kdy její hvězdná kariéra započatá v druhé polovině 30. let směřovala k vrcholu, po němž v 50. letech přišlo období pozvolné stagnace, než se na filmová plátna vrátila v uhrančivé roli psychopatky Baby Jane. Snímek Roberta Aldriche Co se vlastně stalo s Baby Jane? (What Ever Happened to Baby Jane?) z roku 1962 jsme uvedli na 6. ročníku NFF ve Zvláštním uvedení jako nezbytný doplněk k ústřední tematické sekci „psycho noir“. Nyní splácíme dluh nejzářivějším létům její herecké kariéry.

Pražské Ozvěny NFF 2020 opět posunuty

Od 15. do 17. 4. se měly původně konat posunuté pražské Ozvěny loňského NFF. Byť nám plány opět nevyšly, nevěšíme hlavu! Stále pro vás máme přichystané projekce dvou hitů posledního křivoklátského ročníku: Hitchcockovy Cizince ve vlaku (1951) a Mackendrickovu Sladkou vůni úspěchu (1957). Pokud to vládní opatření dovolí, budou k vidění v kině Lucerna v sobotu 22. 5., případně o dva týdny později, v sobotu 5. 6. Definitivní verdikt z naší strany padne v pondělí 10. 5.

Sama mezi muži: režijní retrospektiva Idy Lupino

Když slavný filmový kritik Andrew Sarris hodnotil režijní tvorbu Idy Lupino, vystačil si pouze s jednou větou: „Filmy režírované Idou Lupino vykazují mnoho z citu, ale málo z dovedností, které tak obdivuhodně demonstrovala jako herečka.“ Od roku 1968, kdy se tato slova poprvé objevila v neoficiální bibli auteurismu The American Cinema: Directors and Directions 1929–1968, byla mnohokrát kritizována jako nespravedlivý odsudek nevelkého, ale tematicky překvapivě sevřeného korpusu děl.

Ida Lupino se narodila na sklonku první světové války v Londýně, kde také herecky debutovala, ale výrazněji se prosadila až v Hollywoodu, kam se dostala jako šestnáctiletá. I když byla někdy označována za Bette Davis pro chudé, diváci a divačky neměli problém rozpoznat její specifickou verzi ženské síly a odhodlání, kterou dávala na odiv v několika desítkách rolí z 30. a 40. let. S obrazem cílevědomé a emancipované ženy souzní i odvážný krok z konce 40. let, kdy se Lupino vydala na producentskou a režijní dráhu. Spolu s manželem Collierem Youngem založila produkční společnost The Filmakers, pro kterou sama režírovala několik nízkorozpočtových snímků se společensky relevantními tématy: v Poprasku (Outrage, 1950) se například otevřeně věnovala problematice znásilnění, zatímco v Bigamistovi (The Bigamist, 1953) zpracovala příběh muže, který vede utajený dvojitý život po boku dvou manželek. Jejím nejproslulejším režijním počinem zůstává thriller Stopař (The Hitch-Hiker, 1953), patrně jediný klasický film noir režírovaný ženou, ve kterém se paradoxně žádná výrazná ženská postava nevyskytuje. Na Noir Film Festivalu uvedeme výběrovou retrospektivu režijní tvorby Idy Lupino, ve které nebudou chybět Stopař ani Bigamista. Zbylé tituly odtajníme v následujících týdnech.

9. ročník NFF odstartuje čtyřmi filmy již 18. srpna!

S novým místem konání festivalu jsme se rozhodli i pro jeho nový časový formát. Brány hradu Český Šternberk tak pro noirové publikum otevřeme již o den dříve, ve středu 18. 8.

Letos se proto můžete těšit hned na čtyři open-air večerní projekce na horním nádvoří. Tou poslední, sobotní, bude festival slavnostně zakončen, nicméně promítat se bude i v neděli, kdy budou na programu tři “goodbye projekce” (od 10:00, 10:30 a 13 hod.) za poloviční vstupné.

 

Posunujeme začátek prodeje akreditací a ubytovacích balíčků

1. března 2021 jsme měli v plánu spustit prodej festivalových akreditací a ubytovacích balíčků na letošní ročník Noir Film Festivalu. Vzhledem k dalšímu zpřísnění protiepidemických opatření počínajících stejným dnem, kvůli kterým se všichni cítíme jako Kit a Holly v Zapadákově, proto začátek prodeje odkládáme o měsíc. Už nyní je však můžete podpořit 9. ročník festivalu darem v libovolné výši (na účet NFF: 107-5323330277 / 0100, text pro příjemce daru – “dar NFF 2021 – příjmení dárce”), za nějž festival nabídne každému dárci a dárkyni adekvátní protiplnění. Za vaši podporu budeme obzvláště letos velmi vděčni…

Návrat Humphreyho Bogarta

Charismatická tvář Humphreyho Bogarta je nedílnou součástí noirové ikonografie. Poctu jeho herecké osobnosti jsme složili již na prvním ročníku Noir Film Festivalu konaném v roce 2013 na Kokoříně, kde se objevil hned ve třech filmech v programu: Maltézském sokolovi (The Maltese Falcon, 1941), Hlubokém spánku (The Big Sleep, 1946) a Temné pasáži (Dark Passage, 1947). O rok později byl na Křivoklátu k vidění v boxerském noiru Tím hůř, když padnou (The Harder They Fall, 1956). Na pátém ročníku jsme pak do programu zařadili výběrovou retrospektivu Bogartových filmů: Vysoko v horách (High Sierra, 1941), Konflikt (Conflict, 1945), Key Largo (1948) a Na opuštěném místě (In a Lonely Place, 1951), která postihla pestrost rejstříku hercových rolí, jež se neomezovaly pouze na šarmantního cynického soukromého detektiva v baloňáku.

Po letech se tvář Humphreyho Bogarta opět vrátí do festivalového programu – ve Zvláštním uvedení letos promítneme snímek Vymahač (The Enforcer, 1951), od jehož premiéry uběhlo 24. února sedmdesát let. Bogart se v něm představí v roli okresního prokurátora Fergusona, který v časovém presu hledá nového korunního svědka v blížícím se soudním přelíčení s mafiánským bossem stojícím na vrcholu pyramidy organizovaného zločinu. Pod snímkem inspirovaným reálným případem tzv. Murder, Inc. (organizované kriminální skupiny aktivní v letech 1929–1941) je podepsaný zkušený broadwayský režisér Bretaigne Windust, kterého ovšem kvůli jeho onemocnění a následné hospitalizaci během natáčení na postu režiséra nahradil veterán hollywoodských akčních dramat, Raoul Walsh.

Noir bez předsudků

Společensky ožehavá otázka rasové a etnické nesnášenlivosti – která se loni kvůli kontroverzním a značně medializovaným událostem spjatým s hnutím Black Lives Matter stvrdila být stále aktuální ­– se v mainstreamových hollywoodských filmech začala intenzivněji objevovat po druhé světové válce. Filmy jako Křížový výslech (Crossfire) a oscarová Džentlemanská dohoda (Gentleman’s Agreement), shodně premiérované v roce 1947, reflektovaly téma antisemitismu a skrze postavy Afroameričanů, které se objevily v několika dalších titulech té doby, filmaři začali otevírat téma rasové nenávisti. Jako v případě snímku respektovaného scenáristy a režiséra, držitele několika Oscarů, Josepha L. Mankiewicze, s názvem Není cesty ven (No Way Out, 1950), který promítneme v letošním programu.

Starý známý Richard Widmark se v Není cesty ven představí ve své typické roli agresora, rasistického kriminálníka, toho času léčeného v nemocnici, jehož terčem nenávisti se stane mladý černošský lékař, kterého v debutové roli ztvárnila budoucí afroamerická herecká hvězda Sidney Poitier. Spolu s dalšími tituly připravovanými v Hollywoodu během druhé poloviny 40. let a dokončenými a uvedenými v letech 1950/51 bude Mankiewiczův snímek součástí hlavní tematické sekce NOIR BEZ PŘEDSUDKŮ. Výběrem snímků spjatých s motivy rasové nenávisti, xenofobie a antisemitismu (jejichž názvy budeme tradičně odtajňovat postupně) v programu 9. ročníku ukážeme, že psancem se v noirových příbězích člověk nemusel nutně stát kvůli zločinu či amour fou – lásce šílené. Stačilo být jiným

Zemřela Hana Maciuchová

26. 1. nás opustila dlouholetá patronka Noir Film Festivalu, herečka Hana Maciuchová (1945–2021). Bude nám velmi chybět. 🖤 Sdílíme s vámi poslední slova, která nám napsala:
 
“Zdravím můj, Váš, náš společný, oblíbený, úžasný Noir Film Festival! Hana Maciuchová”
 
“Hanku si budu navždy pamatovat jako neuvěřitelně energickou a noblesní dámu, která když se pro něco nadchla, šla za tím s nekonečnou houževnatostí… Měl jsem veliké štěstí být pozván do její bezprostřední blízkosti…” Vít Grigartzik, ředitel Noir Film Festivalu

 

Phil Marlowe na stopě koronaviru

Kdyby Raymond Chandler žil, měl by dobrý námět na detektivku. Od Tomáše Hanáka, našeho milého Phila Marlowa, který vám posílá srdečný novoroční příslib. 🖤 Takže hlavu vzhůru! 😉

Pozdrav od Honzy Hřebejka

Srdečný pozdrav vám všem posílá náš věrný festivalový fanoušek, režisér Honza Hřebejk. 🖤

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ozvěny NFF 2020 v Kině Lucerna až v dubnu!

S ohledem na přetrvávající nepříznivou situaci a platná vládní protiepidemická opatření jsme se rozhodli přesunout “Ozvěny NFF 2020” v pražském Kině Lucerna až na duben (15. – 17. 4. 2021). Plánový lednový termín (21. – 23. 1.) jejich konání jsme tak bohužel nuceni zrušit. Nezbývá než doufat, že k nám bude virus v dubnu milosrdnější…

Již dříve zveřejněný program pražských Ozvěn zůstává beze změn, termíny konání olomouckých a brněnských Ozvěn oznámíme, jak jen to bude možné. Předprodej vstupenek zahájíme, až bude velmi pravděpodobné, že se Ozvěny v dubnovém termínu reálně uskuteční.

S radostí však můžeme oznámit, že stejně jako v roce 2019 je Hlavním partnerem pražských festivalových Ozvěn společnost innogy Česká republika a.s.

Moc děkujeme za podporu!

 

 

Noir Film Festival v roce 2021

9. ročník festivalu se uskuteční od 19. do 22. srpna 2021 premiérově na hradě Český Šternberk, starobylém sídle významného šlechtického rodu Sternbergů. Máte se na co těšit!

Výjimečně již od 1. 3. 2021 spustíme prodej štědrých festivalových akreditací a ubytovacích balíčků na připravovaný ročník. Více než kdy jindy budeme potřebovat vaši podporu…

Děkujeme a přejeme klidný předvánoční čas.

 

Aktuální stav plánovaných Ozvěn NFF 2020

S ohledem na dlouhodobě nepříznivou pandemickou situaci, počty nakažených a téměř jisté prodloužení vládních opatření to vypadá, že se listopadový termín Ozvěn 8. NFF jeví jako utopie. Proto máme v záložním plánu alternativní termín konání: Ozvěny v pražském Kině Lucerna by proběhly od 21. do 23. 1. 2021, a to s projekcemi již dříve anoncovaných filmů:

Cizinci ve vlaku (Strangers on a Train, 1951)
Blázni do zbraní (Gun Crazy, 1950)
Sladká vůně úspěchu (Sweet Smell of Success, 1957)
V plném slunci (Plein soleil, 1960)
Modrý samet (Blue Velvet, 1986)

Termín zahájení předprodeje vstupenek skrze naši adresu vstupenky@noirfilmfestival.cz oznámíme do 30. 11. V případě koupě vstupenek přes výše uvedenou festivalovou adresu bude cena vstupenek na projekce Ozvěn v Lucerně činit 110 Kč. V online předprodeji Kina Lucerna budou vstupenky dostupné za 130 Kč.

Olomoucké Ozvěny 8. NFF se od 18. do 20. 1. 2021 uskuteční v prostorách tamního Telegraphu, kde budou promítány tři snímky z letošního ročníku: Blázni do zbraníV plném slunci a Modrý samet.

V rámci již tradičních brněnských Ozvěn NFF pořádaných Kinem Art je v lednu 2021 v plánu projekce Modrého sametu, přičemž ve hře jsou i Hitchcockovi Cizinci ve vlaku. Přesný termín a místo konání brněnských Ozvěn budou upřesněny během prosince.

PODĚKOVÁNÍ PARTNERŮM FESTIVALU

Vážení partneři 8. Noir Film Festivalu,

moc děkujeme, že jste s námi zůstali i v ekonomicky složité době a podpořili úspěšně proběhlý letošní ročník festivalu. Měli jsme obrovské štěstí, že se nám jej podařilo uspořádat bez větších omezení a v tradičním srpnovém termínu.
Veliké díky za významnou podporu patří zejména společnostem innogy Česká republika a.s. a Tech Data AS Czech s.r.o., dále Ministerstvu kultury ČR, Středočeskému kraji a Velvyslanectví USA v Praze.

Věřím, že nám zůstanete věrni i v příštím roce,

Vítek Grigartzik,
za festivalový tým NFF 2020.

Děkujeme vám!

Bylo nám velkou ctí a radostí připravit pro vás 8. ročník Noir Film Festivalu! Váš noirový tým vedený Vítkem Grigartzikem ❤️.

(foto: Petra Jansová)

 

Pro naše noirové hrdinky a hrdiny není lepšího místa na světě než na Křivoklátu ve vaší společnosti. Uteklo to strašně rychle. Kdo má pofestivalovou melancholii, může se těšit na tradiční listopadové Ozvěny (nejen) v pražském kině Lucerna (27. – 28. 11. 2020).

8. ročník očima fotografů

Letošní Noir Film Festival je za námi. Jak to letos na Křivoklátu vypadalo, se podívejte na fotografiích Vojtěcha Šouly a Petry Jansové.

Emília Vášáryová a Hynek Bočan na dálku zdraví návštěvníky NFF

Představujeme festivalovou znělku 8. ročníku!


© Marie Urbánková & Matouš Vyhnánek

Blu-ray edice filmu Sladká vůně úspěchu

U příležitosti 8. ročníku Noir Film Festivalu vydává Art4Film ve spolupráci s NFF speciální Blu-Ray edici filmu Sladká vůně úspěchu (Sweet Smell of Success, 1957), jejíž součástí je i bonusový dokument Mackendrick – The Man Who Walked Away, který v roce 1986 natočil Dermot McQuarrie. Booklet s fotografiemi k filmu je opatřen průvodní esejí dramaturgyně NFF Jany Bébarové o historickém kontextu vzniku snímku. Během konání festivalu na Křivoklátu bude Blu-Ray v prodeji za festivalovou cenu 350,- Kč. Později bude k zakoupení na art4film.cz a ve vybraných specializovaných obchodech pro fanoušky filmu.

Film Sladká vůně úspěchu, který byl americkým debutem režiséra Alexandera Mackendricka, byl ve své době novátorským díky autentickému zachycení pulsujícího nočního života v New Yorku. V charakterové studii chamtivých novinářů, budujících kolem sebe děsivý kult celebrit, představil komplexní portrét zákulisí Broadwaye a machistický svět plný manipulace, lží a vydírání. Svět, kde je – jak poznamenává protagonista filmu – člověk člověku vlkem. Snímek uvedeme v rámci pocty Burtu Lancasterovi na slavnostním zakončení festivalu v neděli 23. 8. v 16:00 v sále Velvyslanectví USA.

Hlásíme první vyprodané projekce

Žijí v noci (20. 8., 18:15)
Tam na konečné (21.8., 11:00)
Podivná láska Marty Iversové (21.8., 13:30)
Město se brání (22.8., 10:30)

U prvních tří filmů jsou ještě volné vstupenky při jejich opakované projekci. Je možné, že u vyprodaných projekcí se pár míst těsně před projekcí uvolní.

‼️ OBJEDNÁVEJTE SI VSTUPENKY NA FILMY VČAS, AŤ NEMINETE SVŮJ BUDOUCÍ OBLÍBENÝ NOIR! 🙂 ‼️

Čtení z románu Cizinci ve vlaku

První z řady románů Patricie Highsmith Cizinci ve vlaku byl odmítnut šesti vydavateli, než se v roce 1950 dostal na pulty knihkupectví. Kniha nabízí pozoruhodný vhled do psychologie obyčejného, spořádaného člověka, z něhož se souhrou okolností i v důsledku skrytých predispozic stane zločinec, což je téma, které autorku přitahovalo po celou její kariéru.

Nejenže na festivalu uvidíte filmovou adaptaci románu v režii Alfreda Hitchcocka (v pátek 21. 8. ve 21:00 při open air projekci na hradním nádvoří), ale v rámci doprovodného programu si budete moci třikrát poslechnout čtení ukázek z českého překladu Evy Macourkové (dostupného ve výboru Třikrát vražda z posedlosti; vydal Odeon v roce 1982). Ze slavného románu budou předčítat populární filmoví, televizní a divadelní herci Jiří Dvořák a Jan Šťastný. Oba jsou navíc díky svým charismatickým hlasům vyhledávanými dabéry a interprety audioknih, takže jejich čtení z mistrovského díla světové krimi literatury slibuje nezapomenutelný zážitek.

Vstup je ZDARMA po předchozí registraci na e-mailu vstupenky@noirfilmfestival.cz.

Herec Tomáš Hanák ve spotu pro Radio 1

To je konec, lásko má… Za vznik tradičního spotu pro Radio 1 má opět naše velké díky Tomáš Hanák, náš věrný Phil Marlowe!

Noir Film Festival · Noir Film Festival 2020 – spot Radio 1

Festivalová znělka 8. ročníku

Letos pro nás animovanou festivalovou znělku opět připravuje dvojice Marie Urbánková & Matouš Vyhnánek. Zde vám představujeme krátkou ochutnávku. Celou verzi uvidíte od 20. srpna na Křivoklátě.

Divadelní představení Gedeonův uzel

V rámci doprovodného programu uvedeme v pátek 21. 8. divadelní představení Gedeonův uzel. Emotivní hra Johnny Adams o lásce, mateřství a genialitě, která mnohdy bývá přítěží. Učitelka prvního stupně přijímá nečekanou návštěvu, matku jednoho ze svých žáků. Rozhovor se odehrává v učebně 5. třídy základní školy na předměstí Chicaga, schůzka s matkou byla řádně domluvena, ale učitelku přesto překvapí, že k ní dojde. Syn Gedeon, o němž se celou dobu jedná, byl dočasně vyloučen ze školy. Provedl totiž něco, co je pro všechny záhadou a jeho matka se chce dopátrat příčiny toho, co se vlastně stalo… Před našima očima se odehrává velmi silný rozhovor dvou žen o problémech soudobé výchovy – jak té rodičovské, tak té školní.

Po premiéře v New Yorku v roce 2011 se Gedeonův uzel stal hitem amerických divadelních scén. Český divadelní spolek SpoluHra uvedl inscenaci v říjnu 2017 v pražské La Fabrice s Vilmou Cibulkovou v roli Corryn, za níž byla redakcí portálu i-divadlo.cz nominována na Nejlepší ženský herecký výkon roku 2017.

Představení proběhne v pátek 21. 8. v 18:45 v Sále Velvyslanectví USA. Ceny vstupenek najdete zde.

Podivné světy Davida Lynche

Archetypální postavy osudových žen a jejich mužských obětí ve vizuálně vytříbených, pochmurných příbězích o odvrácené straně amerického snu: takové jsou filmy noir. A takové jsou i filmy Davida Lynche, který konvenční žánrový základ modeluje nezaměnitelným autorským dotekem v mnohovrstevnaté, organické dílo. Ve svých filmech přiznaně inspirovaných noirovými klasikami se David Lynch opakovaně noří do skrytých koutů duše a schizofrenní mysli rozpolcených protagonistů. Skrze jejich pokřivenou perspektivu nechává diváky nahlížet pod povrch zdánlivé vnějškové dokonalosti a společně s postavami je v hypnotickém tempu nechává ztrácet se ve spletitých labyrintech znepokojivých příběhů. Nerespektováním konvenčních vyprávěcích schémat a zálibou ve vrstvení událostí a motivů vzpírajících se racionálnímu vysvětlení Lynch svými snímky otevírá náruč divákům lačnícím po vlastních interpretacích.

Pod povrch idylického života na předměstí se s Lynchem podíváme v Modrém sametu (Blue Velvet, 1986), divokou jízdu napříč Amerikou zažijeme se šíleně zamilovanými milenci na útěku se Zběsilostí v srdci (Wild at Heart, 1990), se saxofonistou Frankem a automechanikem Petem prožijeme jejich noirový horor na Lost Highway (1997) a při projížďce po Mulholland Drive (2001) nahlédneme do temného zákulisí hollywoodské továrny na sny.

Československý noir

Už poosmé bude součástí programu blok československých filmů, které různou měrou nesou prvky noirové estetiky. Kouzelný dům (1939) režiséra Otakara Vávry podle románu K. J. Beneše nabízí kromě herecké dvojice Adina Mandlová Zdeněk Štěpánek působivou hru světla a stínu, která akcentuje tíživé momenty, například když se hlavní hrdinka snaží rozpomenout na svou minulost.

Další z filmů, Tam na konečné (1957), můžeme považovat za jednoho ze zástupců československého neorealismu. Tento počin režisérské dvojice Ján Kadár a Elmar Klos vznikl podle předlohy Ludvíka Aškenazyho a má typické znaky jeho poetiky. Nechybí fantazie, humor ani smutek nad osudy lidí žijících v obyčejném domě na konečné. Jméno Miroslava Cikána možná nerezonuje tak silně jako jména výše uvedených osobností. Konec cesty (1959), poslední film tohoto režiséra, je však velmi zručně natočený. Příběh, jenž se točí kolem zakopané bedny s penězi, pod občasným dobovým nánosem skrývá napínavou podívanou, kde o noirové elementy není nouze.

Zločin podle Patricie Highsmith

Patricia Highsmith (1921–1995) podle všeho nebyla zrovna milá a přívětivá osoba. Její spisovatelské kvality a přínos kriminálnímu románu a psychologickému thrilleru jsou však nezpochybnitelné. Za svého života dokončila 22 románů a několik desítek povídek, ve kterých zkoumala odvrácenou stránku lidské psychiky. Jejím nejznámějším výtvorem se stal Tom Ripley, okouzlující muž, ale také chladnokrevný vrah, který je centrálním protagonistou pětidílné série vydávané mezi lety 1955 a 1991. Proslulý je i její románový debut Cizinci ve vlaku z roku 1950, který se stejně jako některé díly „ripliády“ i další spisovatelčina díla stal východiskem zdařilé filmové adaptace.

Náš výběr prostřednictvím pěti filmů dá nahlédnout do znepokojivého světa Patricie Highsmith a současně ukáže, jaká různá autorská stanoviska lze k ceněným literárním originálům zaujmout.

8. ročník stále žije!

Chceme vás ujistit, že i po čtvrtečním jednání vlády (30. 4.), po němž ministr kultury Lubomír Zaorálek oznámil, že se velké letní festivaly letos neuskuteční, neuvažujeme o zrušení a (zatím) ani o přesunutí termínu konání 8. ročníku festivalu. Podle všech informací, které máme aktuálně k dispozici, by se toto radikální opatření nemělo týkat NFF, samozřejmě, pokud se v ČR udrží příznivý vývoj pandemie a při dodržení hygienických podmínek stanovených MZ.

Noir Film Festival je komorní žánrová přehlídka, pro níž nejsou příznačné “tisícihlavé davy” návštěvníků. Festivalové sály v historických prostorách hradu Křivoklát mají kapacitu 40, 60, 60 a 100 míst. Pouze na horní nádvoří hradu, kde probíhají večerní open air projekce, se vejde 170 diváků (zde bychom tedy museli snížit kapacitu – dle omezení platného od 11. 5. 2020 na max. 100 osob).

Hygienická opatření MZ jsme v tuto chvíli schopni realizovat, budeme však doufat, že za více než 3,5 měsíce, které zbývají do zahájení festivalu, budou podmínky k pořadatelům menších festivalů milosrdnější.

Rádi bychom touto cestou poděkovali mnoha příznivcům NFF, kteří nás navzdory stávající nejisté situaci podpořili finančními dary. Této podpory si velmi vážíme, stejně tak jako podpory našich partnerů, kteří s námi zůstávají i v současné, ekonomicky složité době.

Budeme se těšit na viděnou za hradbami Křivoklátu!

Vítek Grigartzik,
výkonný ředitel NFF

Noiroví kouzelníci Anthony Mann & John Alton

Tvorba amerického režiséra Anthonyho Manna není v českém kontextu tolik známá jako filmy Wildera, Wellese, Premingera, Hitchcocka či Langa, jimž jsme v minulosti věnovali miniretrospektivy. Ačkoliv Mann v 2. polovině 40. let 20. století natočil výjimečné noirové tituly, u širší veřejnosti je stále znám díky (noirovou temnotou taktéž prosáknutým) westernům z 50. let s Jamesem Stewartem v hlavní roli (Winchester ’73 jsme uvedli na 4. ročníku v sekci noirových westernů). Pro jejich obrazovou vytříbenost se na pomyslný noirový piedestal dostaly Mannovy noiry T-Men (1948) a Špinavá dohoda (Raw Deal, 1948), které natočil ve spolupráci se svým dvorním kameramanem Johnem Altonem, jenž vedle Nicholase Musuracy patřil k nejinvenčnějším kameramanům noirových snímků té doby. Americký filmový kritik Todd McCarthy napsal, že tehdy ničí černá nebyla černější, stíny protáhlejší, kontrasty výraznější a hloubka ostrosti větší než v případě Johna Altona. Filmoví historici se jednoznačně shodnou, že Mann a Alton ve své autorské spolupráci posunuli noirový styl na vyšší úroveň, čehož je důkazem i jejich noirově laděné historické drama o Velké francouzské revoluci Hrůzovláda (Reign of Terror, 1949) či noirový western Ďáblova brána (Devil’s Doorway, 1950). A aby letos filmů Anthonyho Manna nebylo málo, v hlavní programové sekci MILENCI NA ÚTĚKU uvidíte i jeho raný noir Zoufalci (Desperate, 1947).

Situační zpráva k 8. NFF

Milí příznivci filmu noir,

i ve stávající neveselé a nejisté koronavirové době probíhají přípravy letošního ročníku festivalu bez jakýchkoli omezení.

Stále doufáme, že se 8. ročník uskuteční v původně plánovaném srpnovém termínu, ale pokud by to s ohledem na opatření vlády nebylo možné, chtěli bychom vás ujistit, že festival proběhne v náhradním zářijovém, případně říjnovém termínu. O konkrétních alternativách nyní jednáme.

Definitivní termín konání 8. NFF potvrdíme nejpozději 31. května, kdy by měl být spuštěn i prodej prvních dvou akreditací.

Děkujeme za pochopení a vaši podporu v této nelehké situaci.

Za festivalový tým NFF 2020,
Vítek Grigartzik

Vzkazy patronů festivalu

“Ať je vir kdekoli, ať je vir všude – Noir Film Fest i letos bude!
Takže neztrácejte Naději – a, dříve či později, nashledanou pod rouškou temnoty!” Tomáš “Phil” Hanák

“Všem fanouškům Noir Film Festu přeju, abychom se společně s dokonale chladnými blondýnami a naprosto nečesky drsnými chlápky setkali na domluveném místě v dohodnutém termínu. K tomu nám dopomáhej Bůh i příroda!”Hřéba” – Honza Hřebejk

“V této Noir době sledovat NFF by byla pohádka! V příznivé době to bude rozkoš! Tak sledujte, jak mizí koronavirus, abychom mohli uvítat NFF! Zdravím!” Hana Maciuchová

“Berme každý den tak, že je zkrátka a dobře krokem ke konci toho syčáka jménem Covid-19. To je logika věci. Zcela nezpochybnitelná. A každý ten krok směřuje nejen ke konci pandemie, ale také k festivalu NOIR´2020! Nic na světě není černobílé. Jen ty nejlepší noirové filmy. A já věřím, že si je letos v srpnu na Křivoklátě užijeme… :-)” Václav Marhoul

Milenci na útěku hlavními hrdiny 8. ročníku NFF

Zločin jakožto stěžejní motiv filmu noir se loni promítnul do tématu hlavní programové sekce, jež představila snímky s ústředním motivem loupeže. Noir by nebyl noirem, kdyby v něm zločin nebyl zapříčiněn amour fou – šílenou láskou, která pohání padlé noirové protagonisty v jejich zběsilém útěku před strážci zákona, jejich minulostí a především před vlastním osudem.

Loni jsme představili milence na útěku v proto-noiru od Fritze Langa Žiješ jenom jednou (You Only Live Once, 1937). Letos budeme pokračovat tematickým výběrem dalších pěti amerických snímků ze 40., 50., 60. a 70. let minulého století, na kterých budou moci návštěvníci festivalu vidět proměny, jakými film noir v průběhu let prošel a jak se vyvíjely postupy ve vyprávění a stylovém uchopení jednotlivých děl. Ve výběru nebude chybět ikonická noirová gangsterka Bonnie a Clyde (Bonnie and Clyde, 1967) v režii Arthura Penna, která je v historii americké kinematografie vnímána jako milník konce klasické éry Hollywoodu a nástupu nové generace tvůrců, kteří otevřeli éru Nového Hollywoodu.

Pocta Burtu Lancasterovi

Mužským společníkem na letošním ročníku NFF oslavované herecké ikony Claire Trevor bude Burt Lancaster (1913–1994), držitel Oscara pro nejlepšího herce za rok 1961 za roli opileckého kazatele Elmera Gantryho v dramatu Richarda Brookse a dalších významných ocenění, včetně Volpiho poháru z Benátek za slavnou roli v Ptáčníkovi z Alcatrazu (Birdman of Alcatraz, 1962) či Stříbrného medvěda z Berlína za film Trapéza (Trapeze, 1956), ve kterém ukázal světu své brilantní artistické schopnosti.

Než však sbíral filmové ceny jednu podruhé, profiloval se Lancaster v rané fázi kariéry jako výrazný charakterní herec v noirových filmech 40. let, počínaje debutem v Siodmakových divácky úspěšných Zabijácích (The Killers, 1946), kde se po boku femme fatale Avy Gardner objevil v roli boxera směřujícího k nevyhnutelné zkáze. Padlého noirového protagonistu, jehož ke dnu přivede osudová kráska (Yvonne De Carlo) si později zopakoval v dalším Siodmakově noiru Křížem krážem (Criss Cross, 1949). Neopominutelnými jsou i jeho heroická role v Dassinově Hrubé síle (Brute Force, 1947) či naopak záporácké polohy ve filmech jako Promiňte, omyl (Sorry, Wrong Number, 1948) a Sladká vůně úspěchu (1956, Sweet Smell of Success).

Pocta Claire Trevor

Nadcházející ročník Noir Film Festivalu opět připomene herecké ikony neodmyslitelně spjaté s filmem noir. Jednou z nich bude herečka Claire Trevor (1910–2000), známá pro své role chladnokrevných osudových žen a blonďatých bad girls s příznačně hrubým hlasem. Rodačka z New Yorku započala svou hereckou kariéru v roce 1932 na Broadwayi a o rok později odstartovala svou pět dekád trvající filmovou dráhu. Hvězda Claire Trevor zářila nejjasněji ve 30. a 40. letech, kdy byla hereckou partnerkou největších mužských hvězd své doby.

Po boku Johna Waynea se mj. představila v ikonických westernech Přepadení (Stagecoach, 1939) či Dark Comand (1940), byla zákeřnou femme fatale Dicka Powella coby Phila Marlowa ve slavné chandlerovské adaptaci Sbohem buď, lásko má (Murder, My Sweet, 1944) a partnerkou psychopatického zabijáka v podání Lawrence Tierneyho ve Zrozen k zabíjení (Born to Kill, 1947). S Georgem Raftem si zahrála v noiru Johnny Angel (1945), Dennis O’Keefe jí byl osudovým mužem v Raw Deal (1948) a v neposlední řadě účinkovala po boku hvězdné dvojice Lauren Bacall & Humphrey Bogart v Key Largu (1948) v tragické roli gangsterské nevěsty, za níž získala svého jediného Oscara.

innogy partnerem NFF 2020

Společnost innogy Česká republika a.s. “dodá již počtvrté energii” Noir Film Festivalu.
Zároveň bude i partnerem tradiční programové sekce “Československý noir”.

Děkujeme za podporu!

Šťastný nový noirový!

Noir Film Festival 2019: proti proudu času

8. ročník Noir Film Festivalu

Všichni milovníci filmu noir si zapisují, že příští rok se na Křivoklátu vidíme od 20. do 23. 8. 2020.

Ozvěny Noir Film Festivalu 2019

Opět po roce budou moci filmoví nadšenci z Prahy a z Brna zhlédnout vybrané snímky, které ve svém programu uvedl letošní Noir Film Festival. V Brně proběhne ve čtvrtek  7. 11. projekce Tarantinových Gaunerů (1992) na netradičním místě v trezoru bývalé Komerční banky v Paláci Kobližná (FB událost zde) a Rebecca bude uvedena 27. 11. v brněnské Vile Löw-Beer.

Návštěvníci pražského kina Lucerna, které bude Ozvěny Noir Film Festivalu v pátek 29. 11. a v sobotu 30. 11. hostit (FB událost zde), se mohou těšit na první americký film Alfreda Hitchcocka Rebecca (1940), slavný noir Fritze Langa Šarlatová ulice (1945), filmovou adaptaci jednoho z románů Cornela Woolriche Křik chlapce (1949) a rovněž na kultovní Gaunery, kteří jsou podvratnou variací lupičských noirů, jež byly hlavní tématem letošního ročníku Noir Film Festivalu.

Partnerem Ozvěn NFF 2019 v kině Lucerna je společnost innogy Česká republika a.s.

Vstupenky na pražské ozvěny à 135 Kč (115 Kč pro studenty) lze koupit zde.

Poslední projekce – Rebecca – proběhne v rámci Ozvěn v kině Centrum v Havířově, a to 7. 12. v 15:00.

Vzkazy patronů a hostů NFF 2019

“Ať žijete veľmi dlho, musíte, lebo ste potreba!!!!” Vica Kerekes

“Veni / Vidi / Vici.” Václav Marhoul

“Přišli jsme, viděli jsme, zvítězili jste! Díky za noirový víkend.” Zlata Adamovská & Petr Štěpánek

“Najlepší festival, dúfam, že sa sem raz vrátim ako slávny režisér.” Teodor Kuhn

“Thank you for screening my short film. I am proud to be part of this amazing festival. ❤️” Scott Lewis

“Jezdím sem za svými nejvzácnějšími přáteli!” Vilma Cibulková

“Žiju filmem noir, proto: vítám NOIR Film Festival!” Hana Maciuchová

“Nejlepší jest: NOIR FILM FEST!” Jan Hřebejk

“J suis noir” Jaromír Hanzlík

23 vyprodaných projekcí!

45 projekcí + 3 přidané, z toho 23 vyprodaných!
I to byl, díky vám, letošní 7. Noir Film Festival.
Děkujeme.

Na viděnou v srpnu 2020!

Sály 7. Noir Film Festivalu před týdnem zhasly, a tak mi dovolte, abych vám poděkoval za další divácky úspěšný ročník. Bylo mi potěšením s vámi opět zažívat nezapomenutelnou atmosféru noirových projekcí v kulisách hradu Křivoklát. Ještě jednou děkuji všem návštěvníkům, partnerům a patronům festivalu, těm, kteří jej podpořili zakoupením Sponzor a Noir pasů a v neposlední řadě i celému týmu, který pro vás sedmé pokračování NFF připravil.

Termín 8. ročníku oznámíme jako již tradičně na Mikuláše. Na viděnou v srpnu 2020!
Vít Grigartzik, ředitel festivalu

Díky za krásný festival

Jaký byl 7. ročník Noir Film Festivalu, si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Poslední festivalový den

Že je Křivoklát pro film noir místem na výsluní, už vědí všichni, kteří sem zavítali. Poslední festivalový den jim to připomene i stejnojmenný film George Stevense s Elizabeth Taylor a Montgomerym Cliftem v ústředních rolích. Noirové předchůdce budou v nedělním programu reprezentovat klasická americká gangsterka Zjizvená tvář a v opakované projekci německý Modrý anděl s Marelne Dietrich jako ženy wamp. Reprízovat se budou i Kubrickovo Zabíjení a jemu podobný béčkový noir Přepadení obrněného vozu, japonský Kolt místo klíče, Vávrův Noční host, Langův noir z prostředí rybářské komunity v kalifornském Monterey V osidlech noci a za účasti režiséra Teodora Kuhna se znovu odpromítá drama Ostrým nožem. Sekce woolrichovských adaptací se dnes uzavře projekcí Černého anděla a retrospektivu Fritze Langa dnes ve zvláštním uvedení doplní americký remake jeho Vraha mezi námi, M. Závěrečná projekce bude ve znamení apokalyptického noiru Zítřek nemá šanci.

Co přinese noirová sobota?

Třetí festivalový den symbolicky otevřel Václav Marhoul, který v zaplněném sále Fritze Langa hovořil o kontextu vzniku Nabarveného ptáčete. V programově nejnabitějším dni se paralelně promítá ve čtyřech interiérových sálech a většina projekcí hlásí vyprodáno. Dnes se skládají pocty hereckým ikonám Alanu Laddovi a Veronice Lake, a to projekcemi jejich společných filmů: Revolver na prodej a Modrá Dahlia. Z retrospektivy Fritze Langa uvádíme jeho adaptaci románu Grahama Greena Ministerstvo strachu a hitchcockovský gotický noir Tajemství za dveřmi. Ve Zvláštním uvedení mohou diváci zhlédnout hraný film příznačného názvu Fritz Lang, který pojednává o úseku režisérovy kariéry v době, kdy připravoval snímek Vrah mezi námi. Inspirační vlivy filmu noir budou moci diváci nasát při projekci němého německého filmu Ulice a ikonickým snímkem poetického realismu, Den začíná s legendárním Jeanem Gabinem v hlavní roli. Zběsilou jízdu nabídnou Tarantinovi Gauneři a Suzukiho Tokijský tulák. Večer vyvrcholí projekcí oscarové Rebeccy, jíž bude předcházet slavnostní křest blu-ray edice, která vychází speciálně při příležitosti uvedení slavného Hitchcockova filmu na našem festivalu. Tečkou za nabitým sobotním programem bude půlnoční promítání Okna do dvora.

Noir Film Festival je v plném proudu

Co všechno přinese druhý festivalový den na sluncem zalitém hradu Křivoklát? Mezi desítkou snímků dnes paralelně promítaných ve třech interiérových sálech budou lupičské noiry Přepadení obrněného vozu (1950) a kultovní Tarantinovi Gauneři (1992). Marlene Dietrich se představí jako žena wamp ve slavném Modrém andělovi (1930) v režii Josefa von Sternberga, Barbara Stanwyck a Marilyn Monroe zazáří V osidlech noci (1952) a v Tajemství za dveřmi (1948) budou moci diváci hledat odkazy na řadu snímků Alfreda Hitchcocka, ke kterým se Fritz Lang otevřeně odkazoval (včetně letos uváděné Rebeccy). Exkurz do exotického Japonska bude pokračovat s filmy Já čekám (1957) a o půlnoci promítaným Cejchem zabijáka (1967) od Seidžuna Suzukiho, kterého tolik miluje Quentin Tarantino či Nichals Winding Refn. Na programu rovněž bude dvojice slovenských filmů: Polnočná omša (1962) a Ostrým nožem (2019), který na hrad přijede osobně uvést režisér Teodor Kuhn. Již včera na hrad dorazil režisér Jan Hřebejk, který si dnes večer před open-air projekcí Šarlatové ulice (1945) převezme výroční cenu festivalu, Noirové oko, která je udělována tvůrcům za jejich současný pohled na film noir. Už dnes mezi hosty přivítáme i režiséra a producent Václava Marhoula, který v sobotu dopoledne představí ukázky z Nabarveného ptáčete.

Zahajujeme 7. ročník Noir Film Festivalu

Už jen pár hodin zbývá do zahájení 7. ročníku unikátní přehlídky filmu noir, která si v roce 2014 zvolila za své domovské místo hrad Křivoklát. Jeho brány se příznivcům napínavých detektivek, temných thrillerů a melodramat otevřou ve čtvrtek 22. srpna v 9:00. První festivalový den budou projekce probíhat paralelně ve dvou interiérových prostorách, v sálu Alana Ladda a sálu Nova Cinema. Přesně v poledne se 7. ročník NFF otevře projekcí československého dramatu Noční host (1961) v režii Otakara Vávry. Jako alternativu si diváci od 12:15 mohou zvolit jednu z letos uváděných filmových adaptací literárního díla Cornella Woolriche, Křik chlapce (1949), kde se v ústřední roli představí – na film noir vskutku netradičně – malý kluk (ztvárněný tehdejší dětskou hvězdou Hollywoodu Bobbym Driscollem).

Retrospektivu Fritze Langa budou ve čtvrtek reprezentovat hned dva filmy: jeho první zvukový snímek vzniknuvší ještě v Německu, Vrah mezi námi (1931), a o šest let poté, již v USA realizované noirové drama Žiješ jenom jednou (1936) s hvězdným Henrym Fondou v roli bývalého trestance bojujícího s nepřízní osudu. První ochutnávkou z exotické japonské kinematografie bude ve čtvrtek hitman noir Kolt místo klíče (1967) a v podvečer se diváci mohou těšit na jeden z highlightů hlavní tematické sekce lupičského noiru, Zabíjení (1956), které v rané fázi své kariéry natočil Stanley Kubrick. Slavnostně bude 7. ročník Noir Film Festivalu zahájen ve 21:00 na hradním nádvoří, kde bude pod širým nebem promítnut noir Přízračná dáma (1944), první z četných příspěvků režiséra Roberta Siodmaka noirovému cyklu a obecně první noir, jehož protagonistkou a hybatelkou děje byla žena.

Cashless festival

Letošní novinkou bude služba cashless. Všichni majitelé festivalových pasů obdrží zdarma speciální náramky s logem festivalu (pro ostatní budou k zakoupení za 40 Kč), které jim umožní bezhotovostní platbu veškerého zboží a služeb v rámci festivalu za zvýhodněnou cenu (letos s výjimkou vstupenek a pasů).

Náramky bude možné dobíjet ve festivalovém centru a na Černém trhu.

Festivalová znělka 2019


© Marie Urbánková & Matouš Vyhnánek

Noirové oko pro Jana Hřebejka

“Chtěl bych být doživotním patronem Noir Film Festivalu!” napsal režisér Jan Hřebejk, dlouholetý příznivec našeho festivalu, na stěnu vzkazů během 5. ročníku v srpnu 2017. Letos se Jan Hřebejk na hrad Křivoklát opět vrátí, aby si zde převzal výroční cenu Noirové oko, kterou festival uděluje za přínos filmu noir. V minulosti ji získali režiséři David Ondříček, Václav Marhoul, Jiří Strach, prezident americké Film Noir Foundation Eddie Muller a loni jej pro Samuela Fullera in memoriam převzala režisérova dcera, filmařka Samantha Fuller.

Jan Hřebejk si Noirové oko převezme v pátek 23. 8. před večerní projekcí Langova noiru Šarlatová ulice (1944).

Patroni 7. ročníku festivalu

Otevřen Noir Point v Praze

Od středy 14. 8. do pátku 16. 8. si můžete od 12:00 do 18:00 vyzvedávat zaplacené / platit rezervované festivalové pasy a vstupenky na kontaktním místě, Noir pointu v Praze (CK FIRO-tour, Národní 37/38, Praha 1). Z technických důvodů zde bohužel NENÍ MOŽNÉ PLATIT KARTOU, POUZE HOTOVĚ. Později bude vstupenky a pasy možné vyzvednout pouze ve festivalovém centru na hradě Křivoklát, ode dne zahájení festivalu, tj. od 22. 8. 2019 (od 9:00). Na Křivoklátu bude možno platit kartou i hotově. Více informací k vstupenkám a festivalovým pasům najdete zde.

Alfred Hitchcock oslavencem

13. srpna uplynulo 120 let od narození mistra filmového napětí Alfreda Hitchcocka (1899–1980). Několik jeho snímků na pomezí noiru jsme uvedli před dvěma lety na 5. ročníku festivalu. Letos se na Noir Film Festivalu můžete těšit na další dva jeho snímky: Rebeccu (1940) a Okno do dvora (1954). Prvně jmenovaný titul vyjde při příležitosti uvedení na festivlau ve speciální, první české blu-ray edici, která bude pokřtěna přímo na hradě Křivoklát. Okno do dvora bude k vidění v rámci programové sekce věnované filmovým adaptacím literárních děl amerického spisovatele Cornella Woolriche.

Rebecca: sobota | 24/8 | 21:00 | horní nádvoří
Okno do dvora: sobota | 24/8 | 00:00 | sál Nova Cinema
rezervace vstupenek: vstupenky@noirfilmfestival.cz

Vica Kerekes patronkou NFF a kmotrou Rebeccy

Postava femme fatale je nedílnou součástí ikonografie filmu noir. Bez přítomnosti okouzlující osudové ženy se tak přirozeně neobejde ani náš festival. Proto letos na hrad Křivoklát v roli patronky Noir Film Festivalu přijede Vica Kerekes.

Slovenská herečka s maďarskými kořeny patří mezi nejvíce populární tváře (nejen) českých filmů a televizních seriálů posledních doby. Společně s herečkami Zlatou Adamovskou a Hanou Maciuchovou bude Vica Kerekes kmotrou při slavnostním křtu speciální Blu-ray edice Hitchcockovy Rebeccy, který proběhne v sobotu 24. 8. před večerní projekcí filmu na hradním nádvoří.

Československý noir

Plejádu amerických filmů 40. a 50. let, které tvoří jádro klasického filmu noir a tudíž i programu našeho festivalu, na Křivoklátě každoročně doplňují snímky místní provenience, které vznikaly buď paralelně v téže době či o pár let později a jež vykazují noirové tendence.

Letošní výběr zástupců tehdejší československé kinematografie čítá čtyři tituly: Noční host (1961), Poľnočná omša (1962), Smrt si říká Engelchen (1963) a Dům ztracených duší (1967). Kromě toho, že všechny z nich byly natočeny v 60. letech, jsou adaptacemi literáních děl a můžeme je kategorizovat jako psychologická dramata, vykazují rovněž společný stěžejní motiv: znepokojivé události z období 2. světové války, které si postavy jednotlivých filmů nesou jako tíživé trauma minulosti tak, jak to u typických noirových charakterů obvykle bývá.

Václav Marhoul patronem 7. ročníku

Režisér a producent Václav Marhoul je jedním z velkých příznivců a pravidelných návštěvníků Noir Film Festivalu již od jeho prvního ročníku konaného na Kokoříně, kde osobně uvedl svou parodii chandlerovských detektivek s názvem Mazaný Filip (2003). Letos Marhoul na Křivoklát zavítá v roli jednoho z patronů festivalu a kromě jiného v rámci doprovodného programu v sobotu 24. 8. dopoledne návštěvníkům představí ukázky ze svého vysoce očekávaného snímku Nabarvené ptáče (The Painted Bird).

Filmová adaptace stejnojmenného světového bestselleru spisovatele Jerzyho Kosińského, jejíž realizace zabrala celkem 100 natáčecích dnů během šestnácti měsíců v celkem 43 lokacích na Ukrajině, Slovensku, v Polsku a Česku, byla vybrána do hlavní soutěže Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách, jehož letošní 76. ročník se koná od 28. 8. do 7. 9. Spolu s dalšími 37 filmy se představí také v prestižní sekci Special Presentations na 44. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Torontu (5. – 15. 9.). V českých kinech diváci Nabarvené ptáče uvidí od 12. 9. Příležitost zhlédnout ukázky a vyslechnout si příběh o realizaci filmu ještě před jeho světovou premiérou, tak bude pro diváky na NFF přímo exkluzivní záležitostí!

ROZHLASOVÝ SPOT RADIO 1

autor: Tomáš Hanák

Dvojkoncert Beaty Hlavenkové a Doroty Barové

V rámci doprovodného programu se v pátek 23. 8. (od 18:45 hod.) uskuteční ve spilce starého hradního pivovaru dvojkoncert výrazných interpretek a držitelek hudebních cen Anděl – zpívající pianistky a skladatelky Beaty Hlavenkové s jejím sólovým projektem a violoncellistky a písničkářky Doroty Barové.

Vstupenky za 300 Kč / 250 Kč (v případě zakoupení do 31. 7. 2019) / 200 Kč (majitelé NOIR pasu) / zdarma (majitelé SPONZOR pasu) je možno již nyní rezervovat na vstupenky@noirfilmfestival.cz.

Hitchcockova Rebecca ve festivalové Blu-ray edici

Před dvěma lety začal NFF novou tradici vydávání vybraných festivalových titulů na DVD a zasloužil se tak o to, že na tomto nosiči poprvé vyšly výjimečné československé snímky Hra bez pravidel (1967) a Třicet jedna ve stínu (1965). U příležitosti 7. ročníku se této pocty dočká americký debut Alfreda Hitchcocka Rebecca (1940).

Slavná gotická romance s Joan Fontaine a Laurencem Olivierem, která je adaptací bestselleru britské spisovatelky Daphne du Maurier a na Křivoklátu bude promítána v sobotu 24. 8. na open air projekci na hradním nádvoří, bude vydána ve speciální, první české Blu-ray edici. BD Rebecca s podtitulem “Mrtvá a živá” vydává NFF a Art4Film a jeho distribuci zajišťuje Bontonfilm. Vyjde 22. 8. na Křivoklátě a prodávat se bude po dobu konání festivalu za cenu 399 Kč. Po skončení NFF půjde do běžného prodeje za 499 Kč.

Proto-noir

Film noir nebyl jen produktem specifické společenské atmosféry v období během druhé světové války a bezprostředně po jejím skončení. Za jeho zrod jsou zodpovědné také mnohé filmové a mimofilmové cykly, směry a hnutí. Dokonce bychom mohli tvrdit, že nejlepší způsob, jak porozumět filmu noir, je prozkoumat jeho inspirační vlivy a rozkrýt jeho návaznost na vývoj v hrané i non-fikční kinematografii, literatuře, rozhlasu, fotografii nebo žurnalismu.

V sekci ahistoricky nazvané proto-noir (nezapomeňme ale, že i film noir byl pojmenován zpětně!) nabízíme příklady snímků, které podle nás při formování noiru sehrály podstatnou úlohu. Vybraní zástupci z americké, francouzské a německé kinematografie zároveň poukazují na to, že film noir měl již od samého počátku silně mezinárodní charakter.

Japonský noir

Podruhé za sedmiletou existenci Noir Film Festivalu se při mapování různých lokálních inkarnací filmu noir vydáváme za hranice Evropy. Po Mexiku (2017) nabídneme výběr snímků vzniklých v Zemi vycházejícího slunce. Již v období 30. let klasikové japonské kinematografie jako Kendži Mizoguči nebo Jasudžiró Ozu natáčeli díla s kriminálními zápletkami nebo s motivem padlých žen, která se vyznačovala temnou vizuální stylizací. Teprve po druhé světové válce ale můžeme mluvit o ustanovení specifické japonské noirové tradice. Vedle Akiry Kurosawy (Opilý anděl / Joidore tenši, 1948/, Toulavý pes /Nora inu, 1949/) se na ní podepsali i tvůrci mladší generace, do které patřil například neúnavný bořič konvencí Seidžun Suzuki. Náš výběr se zaměřuje na kreativní období od konce 50. let, které v Japonsku charakterizoval nástup nové vlny.

Cornell Woolrich

Dashiell Hammett, Raymond Chandler a James M. Cain tvoří pomyslnou svatou trojici autorů hardboiled literatury, jimž jsme vzdali hold na prvním ročníku Noir Film Festivalu, neboť filmy vzniknuvší podle jejich předloh a scénářů výrazně modelovaly podobu filmu noir v první polovině 40. let. Ve stínu zvučnosti jejich jmen dnes poněkud neprávem stojí jejich mladší kolega, Cornell Woolrich (1903–1968). Přestože ve 40. a 50. letech minulého století platil za jednoho z nejprodávanějších autorů kriminálních příběhů, dnes je znám spíše jen úzkému okruhu čtenářů tohoto typu literatury. Což je důvod, proč jsme se rozhodli jeho tvorbu připomenout skrze výběr filmových adaptací, kterých ještě za jeho života vznikla celá řada – jeho látky dokonce zfilmovali i tvůrci formátu Alfreda Hitchcocka či Françoise Truffauta.

Cornell Woolrich drtivou většinu svého života prožil v New Yorku, kam situoval řadu svých děl, jejichž hrdinové byli zlomyslní, cyničtí pesimisté pohánění pomstou. Příznačná pro jeho tvorbu byla atmosféra zoufalství a paranoie. I proto se v souvislosti s Woolrichovým dílem objevuje označení „paranoidní noir“. Na vrcholu jeho tvorby stojí tzv. černé romány z 40. let, počínaje The Bride Wore Black z roku 1940 (zfilmovaná Truffautem v roce 1968). Z jeho nejznámějších děl dále jmenujme Phantom Lady, již v roce 1942 publikoval pod pseudonymem William Irish a kterou o dva roky později na plátno přenesl Robert Siodmak, nebo The Black Angel z roku 1943, jenž o tři roky později zfilmoval Roy William Neill, Night Has A Thousand Eyes vydaný roce 1945 pod dalším pseudonymem George Hopley a o tři roky později adaptovaný Johnem Farrowem, či I Married a Dead Man z roku 1948, který vydal opět jako William Irish a v roce 1950 jej pod názvem No man of Her Own zfilmoval Mitchell Leisen s Barbarou Stanwyck v hlavní roli.

V programové sekci čítající čtyři filmové adaptace Wollrichových děl se můžete těšit na zmiňované adaptace Phantom Lady (Přízračná žena, 1944) a The Black Angel (Černý anděl, 1946), vedle nichž jsme vybrali adaptaci spisovatelovy povídky The Boy Cried Murder (1947), kterou pod názvem Okno (The Window) v roce 1949 natočil bývalý kameraman Ted Tetzlaff. Tento snímek je v rámci noirového cyklu osobitým, málo vídaným úkazem, neboť jeho protagonistou je – pro noir nezvykle – dítě. Čtvrtý titul si prozatím necháváme jako překvapení.

Pocta Alanu Laddovi

Kdo jiný by mohl být letošní mužskou hereckou ikonou klasického Hollywoodu, které jako již anoncované Veronice Lake složíme poctu, než Alan Ladd, jenž ve 40. letech tvořil se smyslnou herečkou populární hereckou dvojici.

Alan Ladd (1913–1964) slavil největší úspěch jako hrdina westernových a noirových příběhů a stejně jako u Veroniky Lake, i u něj platí, že největší kariérní vzestup zažil ve 40. letech, kdy film noir vzkvétal. Po boku andělsky krásné Veroniky Lake se poprvé objevil ve filmu Revolver na prodej (This Gun for Hire, 1942), adaptaci stejnojmenného románu Grahama Greena, v němž ztvárnil psychicky narušeného nájemného zabijáka Phillipa Ravena, jednoho z ultimátních hardboiled protagonistů klasického noiru. Po úspěšném spárování s Veronikou Lake, která ve snímku Franka Tuttlea ztvárnila Ravenovu “spasitelku” Ellen, následoval jejich další společný titul Skleněný klíč (The Glass Key, 1942), jenž byl opět adaptací, tentokrát románu Dashiella Hammetta (snímek jsme uváděli na 1. ročníku Noir film Festivalu v sekci věnované hardboiled noiru). O čtyři roky později se Ladd a Lake společně vrátili na plátno v temném noiru Modrá Dahlia (The Blue Dahlia, 1946), k němuž napsal scénář další ikonický autor drsné detektivní školy, Raymond Chandler.

V rámci naších letos maximálně propojených festivalových poct hereckým ikonám tak se můžete těšit na projekce snímků Revolver na prodej a Modrá Dahlia.

Pocta Veronice Lake

Každý rok si vybíráme dvě filmové hvězdy klasické éry Hollywoodu, muže a ženu, jimž skládáme poctu promítnutím jednoho z ikonických děl jejich kariéry a podle nichž zároveň pojmenováváme hlavní projekční sály. Loni to například byli Ida Lupino a Robert Ryan.

Letos bude ženské herecké hvězdy zastupovat Veronica Lake (1922–1973), křehká blondýnka, jenž v Hollywoodu prorazila filmem Sullivanovy cesty (Sullivan’s Travels, 1941) v režii Prestona Sturgese a která jedny ze svých nejlepších filmů natočila hned rok poté: dva filmy noir Revolver na prodej (This Gun for Hire) a Skleněný klíč (The Glass Key) a komedii Krásná čarodějka (I Married a Witch).

Veronica Lake byla ve 40. letech jednou z nejžádanějších a nejsympatičtějších hereček Hollywoodu, zejména díky své drobné postavě, něžné dětské tvářičce, pomněnkově modrým očím a přirozeně blonďatým kadeřím. Způsob úpravy vlasů, tzv. peekaboo styl, se pro ni stal doslova ikonickým. Veronica Lake zosobňovala vlídné a sympatické mladé ženy a na plátně vynikala především svým rozvážným a klidným vystupováním. I proto je pro nás andělem filmu noir.

Retrospektiva Fritze Langa

Noir Film Festival každoročně zařazuje do programu výběrovou retrospektivu autorů, kteří se zásadním způsobem podíleli na utváření klasického filmu noir – v minulosti se jednalo o režiséry Billyho Wildera, Orsona Wellese, Otto Premingera, Alfreda Hitchcocka, Samuela Fullera či spisovatele Jamese Ellroye.

Letošní ročník divákům přiveze filmové klenoty od Fritze Langa, který se během své dvacetileté americké kariéry profiloval jako mistr noirových snímků. Ve výběru se mj. objeví jeho filmová adaptace špionážního románu Grahama Greena Ministerstvo strachu (Ministry of Fear, 1944) a temná studie charakterů V osidlech noci (Clash by Night, 1952), s hvězdným obsazením Barbary Stanwyck, Roberta Ryana a Marilyn Monroe.

Lupičský noir na NFF 2019

Sedmý ročník Noir Film Festivalu, přehlídky temných detektivek, thrillerů a melodramat, letos opět chystá pestrý program složený z několika programových sekcí nahlížejících na fenomén filmu noir z různých perspektiv. Pravidelní návštěvníci této unikátní akce i nově příchozí budou od 22. do 25. srpna 2019 vítáni v již tradičních prostorách středověkého hradu Křivoklát.

Jelikož motiv zločinu je stěžejním aspektem filmu noir, budou jednu z programových sekcí tvořit snímky tematizující loupež – její plánování, průběh a fatální důsledky. Ve výběru nebude chybět jeden z klíčových titulů tzv. subžánru heist filmů, a to Zabíjení (The Killing, 1956), jež v rané fázi kariéry natočil Stanley Kubrick a které později inspirovalo Quentina Tarantina při realizaci jeho průlomového filmu Gauneři (Reservoir Dogs, 1992). Vizuálně podmanivé, napínavé noirové drama se Sterlingem Haydenem v hlavní roli diváky zaujme sofistikovanou formou vyprávění prezentující několik časových rovin a perspektiv, skrze které přihlížíme troufalé loupeži dvou milionů dolarů přímo během koňských dostihů.

PF 2019

Krásný nový noirový rok vám všem přeje tým NFF. Za necelých 8 měsíců se opět potkáme na hradě Křivoklát!

“Na počátku bylo Temno (Jirásek). Na konci (srpna) bude Noir.
Tak ať Vám “svítí na cestu” i v roce 2019!”
Tomáš Hanák

Milí milovníci “temných” filmů, dovolte mi popřát vám do dvoutisícíhodevatenáctého roku hodně “černých” uměleckých zážitků a hlavně zdravé oči, sluch i všechny ostatní orgány potřebné ke sledování ponurých příběhů. A pokud si budete chtít aspoň na chvíli od vážných příběhů odpočinout, zkuste si v únoru zajít do kina na romantickou komedii Léto s gentlemanem, kterou jsem si dovolil scénáristicky pojednat a producírovat se zároveň v jedné z hlavních postav. Třeba vám pro změnu přijde takové odlehčení vhod. 
Pohodu, radost ze života, trošku toho “pokakanýho” štěstíčka a hlavně to zdraví vám přeje
Jaromír Hanzlík

NFF 2019

Na viděnou s vámi na 7. ročníku Noir Film Festivalu na hradě Křivoklát se těší váš organizační tým 🙂

Ozvěny Noir Film Festivalu 2018

Nestihli jste letos náš festival anebo vám už noiry chybí? Připravili jsme pro vás podzimní Ozvěny v Praze, Zlíně, Brně a Olomouci!

Praha, kino Lucerna (malý sál)

pátek 16. 11. 2018 | FB událost
19:00 Pasťák (režie: Hynek Bočan, Československo, 1968)
21:00 Zátah na Jižní ulici (Pickup on South Street, režie: Samuel Fuller, USA, 1953)

sobota 17. 11. 2018 | FB událost
19:00 V kleci (Caged, režie: John Cromwell, USA, 1950)
21:00 Bílý žár (White Heat, režie: Raoul Walsh, USA, 1949)

vstupné: 125 Kč (vstupenky je možné koupit zde)

Zlín, kavárna Gulliver

pondělí 26. 11. 2018 | FB událost
19:00 Pasťák (režie: Hynek Bočan, Československo, 1968)

vstupné: 50 Kč

Brno, bývalá Káznice na Cejlu

čtvrtek 29. 11. 2018 | FB událost
21:00 Bílý žár (White Heat, režie: Raoul Walsh, USA, 1949)
od 20:00 a od 20:30 možné prohlídky prostor Káznice + přednáška o noiru

vstupné: 120 Kč (vstupenky je možné koupit zde)

Olomouc, kino Metropol

čtvrtek 6. 12. 2018 | FB událost
17:30 Pasťák (režie: Hynek Bočan, Československo, 1968)
20:00 V kleci (Caged, režie: John Cromwell, USA, 1950)

vstupné: 100 Kč (vstupenky je možné koupit zde: Pasťák | V kleci)

Poděkování

Na 6. NFF už se pomalu snáší prach a tak mi dovolte, abych poděkoval všem, kteří přispěli k tomu, že proběhl úspěšně.

Za finanční podporu děkuji především Ministerstvu kultury ČR, Středočeskému kraji, společnostem LoGyn a innogy a Tomáši Trachtovi, za osobní podporu patří mé poděkování zejména patronům a hostům festivalu, jmenovitě Ivaně Chýlkové, Soně Norisové, Jaromíru Hanzlíkovi, Tomáši Hanákovi, Hynku Bočanovi a Samanthě Fuller.

Další díky patří všem, kteří podpořili letošní ročník zakoupením Noir pasu/ů, a za nadšení a osobní nasazení děkuji všem členům festivalového týmu. V neposlední řadě bych se rád poklonil i početné rodině návštěvníků, bez nichž by jedinečná atmosféra noirových projekcí neměla smysl…

Těším se příští rok v srpnu nashledanou opět na hradě Křivoklát!

Vítek Grigartzik, ředitel festivalu

Jaký byl Noir Film Festival 2018?

Šestý ročník Noir Film Festivalu je za námi. V programu letos bylo napříč 9 sekcemi k vidění 34 hraných celovečerních a 1 dokumentární snímek, které doplnil 1 krátkometrážní film a 2 televizní série z dílny partnerské HBO. Po čtyři dny si návštěvníci festivalu mohli na hradě Křivoklát vychutnávat klasické hollywoodské snímky 40., 50. a 60. let, ale díky šestici titulů v sekci Nordic noir nasát i pochmurnou atmosféru severských zemí či si na plátně užít i starší tituly československé provenience.

Vedle americké režisérky Samanthy Fuller, která byla hlavním hostem festivalu, na Křivoklát v roli patronek dorazily další dvě ženy ze světa filmu: herečky Ivana Chýlková a Soňa Norisová. První festivalový den svou účastí na hradě poctila i herečka Klára Melíšková. V roli patrona festival navštívil také herec Jaromír Hanzlík, který se osobně zúčastnil projekce atmosférické hradní detektivky Zločin na Zlenicích hradě z roku 1971, v níž ztvárnil hlavní roli. Již pravidelný host festivalu, režisér Hynek Bočan, zase osobně uvedl projekci svého snímku Pasťák (1968) zařazeného v sekci Zvláštní uvedení a náladou korespondujícího s letošními noiry z vězení. Zástupci nejmladší generace filmařů byla delegace ke krátkometrážní české detektivce Cornelia – režisér Radim Svoboda, produkční Anna Jelínková a autor hudby Oliver Fillner.

Více než čtyři desítky projekcí letos našly své místo opět ve čtyřech interiérových sálech (vedle dvou archivních a bývalé varny hradního pivovaru se letos znovu promítalo i v bývalé komnatě sv. Václava, tentokrát již však ne na televizní obrazovku, ale na filmové plátno). Highlightem byly opět večerní open-air projekce na hradním nádvoří, z nichž ta páteční spojená s předáváním ceny pro Samuela Fullera do rukou jeho dcery Samanthy byla z důvodů nepříznivého počasí přesunuta do atmosférického gotického Královského sálu.

V rámci doprovodného programu si diváci mohli „odpočinout“ od filmů u již tradičního divadelního představení – letos u inscenace Poslední sezení u doktora Freuda, kterou pro Divadlo v Řeznické s herci Pavlem Rímským a Martinem Fingerem v hlavních rolích nastudoval režisér Radim Špaček. Na hrad se rovněž se svými filmovými melodiemi vrátilo hudební uskupení Starej pán a sobotní podvečer naplnilo nádvoří hradu jazzem, blues a swingem. Specialitou v programu letos byla přednáška Veroniky Zýkové věnovaná noirovým videohrám.

Samantha Fuller na Noir Film Festivalu

„Děkuju vám za královský noirový čas!“ napsala Samantha Fuller na tradiční festivalovou zeď, kde každý rok zanechávají hosté NFF své vzkazy. Americká filmařka a dcera slavného scenáristy, režiséra a producenta Samuela Fullera (1912–1997) zavítala na 6. ročník NFF, aby zde osobně uvedla čtyři noirem prodchnuté Fullerovy snímky uváděné v letošní retrospektivě: Zátah na Jižní ulici (1953), Bambusový dům (1955), Chodbu šoků (1963) a Nahý polibek (1964). Zároveň se na hradě promítal její vlastní film, dokument Plný život Samuela Fullera (2013), ve kterém řada známých tváří ze světa filmu předčítá z Fullerovy posmrtně vydané biografie Third Face. Před večerní páteční projekcí Zátahu na Jižní ulici v Královském sále hradu Samantha Fuller převzala z rukou herce Tomáše Hanáka aka Phila Marlowa výroční festivalovou cenu, Noirové oko, a to pro svého otce in memoriam – za jeho nezávislého kreativního ducha a přetrvávající přínos filmu noir.

Festivalová znělka NFF 2018

Patroni festivalu

Vstupenky a pasy k zakoupení v Praze

Včera se otevřelo kontaktní místo NFF 2018 v pobočce FIRO-tour​ na Národní tř. 37/38 v Praze 1. Až do pátku 17. 8. zde bude (denně od 14 do 18 hod.) možné zakoupit vstupenky na všechny letošní projekce a doprovodné divadelní představení Poslední sezení u doktora Freuda. Po předchozí e-mailové dohodě zde též můžete vyzvednout již zaplacené vstupenky (pasy až od čtvrtka 16. 8.). Platit je možné hotově i kartou.

Osudové ženy v seriálech HBO

Ostre predmety2S letošní sekcí Nová osudová žena koresponduje i výběr seriálové produkce HBO. V maratonu uváděná Mozaika (Mosaic, 2018) Stevena Soderbergha a první dva díly aktuální letní novinky podle Gillian Flynn Ostré předměty (Sharp Objects, 2018) představí výrazné ženské hrdinky, jež určují tempo spletitých, divácky poutavých kriminálních příběhů. Prvně jmenovaná šestidílná série uvádí na scénu dvě charismatické ženy, na první pohled odpovídající tradičním noirovým archetypům femme fatale (spisovatelka Olivia Lake) a ženy pomocnice (sestra obviněného vraha, Petra Neill). Nebyl by to však Steven Soderbergh, kdyby s hravostí sobě vlastní nezamíchal kartami a nenarušil konvence žánru včetně konceptu zmíněných postav. Ostré předměty staví do popředí několik osudově a rodinnými pouty spjatých žen – psychicky narušenou investigativní novinářku Camille, její matku – přestárlou „southern belle“ Adoru, a dvě sestry – rebelující teenagerku Ammu a zemřelou Marian.

Festivalová upoutávka

Spot pro Radio 1 od Tomáše Hanáka

Československý noir

Strach-1Už pošesté je součástí programu NFF blok československých filmů, které se podle našeho soudu vyznačují noirovými charakteristikami – ať už jde o spletitou narativní strukturu, temný vizuální styl, archetypální postavy detektiva, ambivalentního antihrdiny a femme fatale nebo motivy vyšetřování a voyeurismu. Nejstarším titulem letošní kolekce je opomíjený film režiséra Václava Kršky Až se vrátíš… (1947) zasazený do nevlídného prostředí pražského činžovního domu. Do baru frekventovaného nenapravitelnými alkoholiky je situováno mistrovské drama Martina Friče Dnes naposled (1958). Po kladně přijatých „kalašovkách“ Vrah skrývá tvář (1966, NFF 2015) a Po stopách krve (1969, NFF 2014) jsme letos sáhli po kriminálce Strach (1963), která sérii s Rudolfem Hrušínským v roce 1963 odstartovala. A konečně slovenskou kinematografii a produkci bratislavské Koliby zastupuje detektivka klasického střihu Smrť prichádza v daždi (1965) s Ladislavem Chudíkem v hlavní roli.

Psycho noir

Polibek smrti-2Temnota a pochmurnost filmů noir je určována nejen specifickým vizuálním stylem založeným na nočních scenériích, výrazném kontrastním svícení, hře světel a stínů a neobvyklých obrazových kompozicích, ale i na nihilistické atmosféře příběhů o odvrácené straně amerického snu, zločinech a zhoubných vášních, s nimiž jsou spojeny konkrétní archetypální postavy a jejich charakterové vlastnosti. Vzhledem k převážně maskulinní povaze noiru, ve kterém jsou ženy stereotypně definovány buď jako oběti nebo intrikující strůjkyně zla (femme fatale), mají mužští hrdinové podstatně větší prostor pro akci. Zatímco rané fázi noiru dominovali zejména cyničtí detektivové vycházející ze vzorů soukromých oček z literárních hard-boiled románů, jimž s postupným vývojem noirového cyklu v druhé polovině 40. let postupně ubírali pozornost příslušníci policejního sboru a jejich v dokumentárním stylu reflektovaná akce, v pozdní fázi noiru konce 40. let se pozornost začala obracet k duševně nevyrovnaným jedincům uchylujícím se k brutálnímu násilí. S vyhrocenou estetikou vrcholícího noirového cyklu tak korespondovala narušená psychika a přehnané chování mužských postav, které nezřídka bylo odrazem jejich traumat z války.

Tyto charaktery jsou spojené s několika výraznými hereckými tvářemi, jimž letos na festivalu věnujeme speciální programovou část s názvem PSYCHO NOIR. Vedle Richarda Widmarka v roli vyšinutého zabijáka z Hathawayova Polibku smrti (Kiss of Death, 1947) a Roberta Ryana jako pomstychtivého válečného veterána z Násilného činu (Act of Violence, 1948) režírovaného Fredem Zinnemannem, se můžete těšit na méně známou tvář Lawrence Tierneyho jako chladnokrevného intrikána v brilantním noiru Roberta Wise  Zrozen k zabíjení (Born to Kill, 1947) a chybět nebude ani James Cagney a jeho „top-of-the-world“ performance v Bílém žáru (White Heat, 1949) od Raoula Walshe.

Na Křivoklát přijede dcera Samuela Fullera

sam--samantha-fuller-97bd00869211498037f46fe690ee5Jak jsme již dříve anoncovali, hollywoodským filmařem, jehož dílo v letošním roce připomeneme retrospektivou jeho noirových děl, bude Samuel Fuller (1912–1997). Zatím zmíněnou trojici titulů Zátah na Jižní ulici (Pickup on South Street, 1953), Chodba šoků (Shock Corridor, 1963) a Nahý polibek (The Naked Kiss, 1964) doplní interesantní perla – v barevném cinemascope formátu natočený noir z exotického Japonska s názvem Bambusový dům (House of Bamboo, 1955) s Robertem Ryanem v hlavní roli vůdce zločineckého gangu z Tokia.

Kromě toho promítneme i dokument Plný život Samuela Fullera (A Fuller Life, 2013), v němž řada režisérových obdivovatelů jako James Franco, William Friedkin, Wim Wenders, Tim Roth, Robert Carradine, Monte Hellman či Mark Hamill předčítá z jeho posmrtně vydaného životopisu A Third Face: My Tale of Writing, Fighting and Filmmaking (2002) plného inspirativních historek a fascinujících životních vzpomínek – včetně těch na osvobozování zajateckého tábora v Sokolově, na kterém se podílel jako člen americké vojenské armády v roce 1945. Tento velmi osobní snímek před lety natočila režisérova dcera Samantha Fullerová (*1975), která vystupovala v otcových pozdních filmech a která letos v srpnu osobně zavítá na Křivoklát, aby spolu s námi uctila a zavzpomínala na jeho výjimečný umělecký odkaz.

A Fuller Life Trailer from Samantha Fuller on Vimeo.

V žáru nových osudových žen

Bound2Archetyp femme fatale, emancipované atraktivní ženy, která neváhá jít přes mrtvoly, když chce dosáhnout svých cílů, je snad divácky nejoblíbenějším aspektem filmu noir. Brigid O’Shaughnessy, Phyllis Dietrichson, Cora Smith, Kitty Collins… to jsou ty nejznámější z nejzákeřnějších noirových žen, jež lidi kolem sebe (a nakonec i sebe samotné) ženou do zkázy. S revizionistickým pohledem na klasické žánry, které mladí hollywoodští tvůrci přinesli v 70. letech minulého století, a s tehdejší proměnou filmové cenzury (která za časů klasického Hollywoodu vyžadovala zákeřné postavy trestat), se obraz femme fatale začal modifikovat a otevřela se tak celá škála nových možností jak vyprávět a kam směřovat noirové příběhy.

Ukázkovým příkladem revize archetypu femme fatale je rané dílo bratří (dnes už sester) Wachowských Past (Bound, 1996), které nevypočitatelnou sílu ženského elementu znásobuje přítomností hned dvou osudových dam a v přidané hodnotě ji obohacuje o lesbický element. Obdobně nezničitelná je Ďábelská svůdkyně (The Last Seduction, 1994) v podání americké krásky Lindy Fiorentino ve filmu Johna Dahla a ve výčtu „nových femmes fatales“ nelze opomenout pavoučí ženu Matty Walker, nudící se manželku floridského boháče v podání mladé Kathleen Turner ve slavném neonoiru Žár těla (Body Heat, 1981) od Lawrence Kasdana.

Na všechny tři jmenované tituly a jedno překvapení k tomu se v rámci sekce „Nová osudová žena“ můžete těšit v letošním programu.

Samuel Fuller králem 6. ročníku Noir Film Festivalu

sam_fuller_5494„Film je jako bojiště. Láska. Nenávist. Akce. Násilí. Smrt. Jedním slovem – emoce.“ To jsou hojně citovaná slova amerického scenáristy a režiséra Samuela Fullera v cameo roli ve filmu Bláznivý Petříček (Pierrot le fou, 1965) od Jeana-Luca Godarda. Ten s Françoisem Truffautem a dalšími kolegy z francouzského časopisu Cahiers du Cinema Fullera coby režiséra hollywoodských akčních žánrů „objevil“ pro cinefilní kruhy. Později se v něm zhlédli filmaři jako Wim Wenders, Mika Kaurismäki či Jim Jarmusch a velmi jej adorovali i Peter Bogdanovich, Steven Spielberg, Martin Scorsese či Quentin Tarantino.

Samuel Fuller (1912–1997), syn židovských emigrantů z Evropy, vyrůstal v New Yorku a svou profesionální dráhu začal jako novinář. V žurnalistickém prostředí doslova vyrostl – již od dvanácti letech pracoval na slavné Park Row jako poslíček. Na začátku 30. let se začal prosazovat jako kriminální reportér, vyšly mu jeho první romány a odstěhoval se na západní pobřeží, kde se angažoval jako scenárista a ghost writer. V tom pokračoval i po válce, jež jeho dílo zásadně ovlivnila – zkušenosti a prožitky z válečných let, která strávil u pěší divize nazývané „Velká červená jednička“ (Big Red One), zúročil v řadě pozdějších filmů, podobně jako se pravidelně vracel ke svým žurnalistickým kořenům.

Režijně Fuller debutoval na konci 40. let snímkem I Shot Jesse James, který spadal do jedné z jeho oblíbených, akčních žánrových kategorií – westernu. Milníkem pro jeho filmařskou kariéru ostatně bylo setkání s Darrylem Zanuckem, šéfem produkce studia Twentieth Century-Fox, s nímž na začátku 50. let podepsal sedmiletý kontrakt. V té době mj. vzniklo jedno z jeho mistrovských děl nesporných noirových kvalit, na které se můžete těšit v programu našeho festivalu: Zátah na Jižní ulici (Pickup on South Street, 1953). Cenou za režii na festivalu v Benátkách oceněný titul představuje ďábelského Richarda Widmarka v roli newyorského kapsáře, který nevědomky ukradne mikrofilm s chemickým vzorcem, o nějž mají zájem komunističtí špióni.

Fuller neustále kráčel s dobou – experimentoval s barevným a širokoúhlým formátem, na vlastní pěst si vyzkoušel roli nezávislého producenta a nízkorozpočtové produkce střídal s velkými epickými projekty (na vrcholu jeho tvorby stojí semiautobiografická válečná Velká červená jednička /The Big Red One, 1980/). Některé jeho filmy se zpočátku setkaly s rozpaky a komerčním neúspěchem, ale časem se staly kultovní záležitostí. To je příklad dvojice noirů, které v 60. letech natočil pod hlavičkou společnosti Fromkess & Firks Productions a jež budou součástí našeho festivalového portrétu Samuela Fullera: Chodba šoků (Shock Corridor, 1963) a Nahý polibek (The Naked Kiss, 1964). První je inspirovaný příběhem novinářky Nellie Bly, která na konci 19. století předstírala duševní chorobu pod záměrem napsat skandální odhalení o psychiatrické léčebně na Blackwell’s Island. Druhý je dramatem ze života napravené prostitutky s herečkou Constance Towers v hlavní roli.

Poslední, čtvrtý, z vybraných titulů v sekci si zatím necháváme jako překvapení. Tipovat si, který to bude, si můžete třeba při čtení rozsáhlého čtyřdílného Fullerova portrétu v datech a souvislostech, který dramaturgyně festivalu Jana Bébarová publikovala na stránkách časopisu 25fps. Začít číst jej můžete zde.

Nordic noir

Flicka och Hyacinter (1950) Filmografinr: 1950/05Návštěvníci festivalu se letos mohou těšit na skutečné perly: dramaturgové festivalu Jana Bébarová a Milan Hain do programové sekce NORDIC NOIR zařadili u nás neznámé tituly z produkce Dánska, Norska, Švédska a Finska 40. a 50. let, v nichž diváci budou moci rozeznat pozoruhodné paralely se soudobou hollywoodskou produkcí a objevovat více či méně zřejmé vlivy ikonických děl americké kinematografie. Například švédská Dívka s hyacinty (Flicka och hyacinter, 1950), kterou režíroval Hasse Ekman, svými narativními vzorci očividně připomíná mistrovské dílo Orsona Wellese Občan Kane (Citizen Kane, 1941). Stejně jako Welles si i Ekman společně s diváky klade v úvodu filmu otázky spjaté s identitou hlavního hrdiny – v případě Dívky s hyacinty hrdinky – kterého/kterou na začátku retrospektivně vyprávěného příběhu poznáváme jako mrtvolu. Ekmanova Dívka s hyacinty nabízí atmosférické detektivní pátrání po tom, kdo byla v titulu filmu zmíněná dívka ze sousedství, jež spáchala sebevraždu a proč se k takovému hroznému činu uchýlila.

Vězeňský noir

Brute Force, classic DVDDalší z programových sekcí šestého ročníku se bude soustředit na VĚZEŇSKÝ NOIR. Sekce představí jedno z děl výrazného noirového tvůrce Julese Dassina, jehož filmový odkaz festival v minulosti připomněl snímky Noc a město (Night and City, 1950) a Rvačka mezi muži (Du rififi chez les hommes, 1955). Letos přijde řada na ranější titul Hrubá síla (Brute Force, 1947), který představoval důležitý mezník v režisérově kariéře, neboť byl jeho první spoluprací s významným producentem Markem Hellingerem a jeho novým hereckým objevem Burtem Lancasterem. Dassinovo vězeňské drama vyniká ostrým sociálním komentářem a skrze postavu sadistického dozorce Munseyho (vynikající Hume Cronyn) jej lze vnímat jako drsnou alegorii nacistického režimu.

Napínavé drama přinese v reálných vězeňských lokacích natáčená, dokumentárně stylizovaná Vzpoura v bloku 11 (Riot Cell Block 11, 1954), v níž režisér Don Siegel angažoval řadu neprofesionálních herců. Protipólem dvou zmíněných maskulinních titulů bude temný ženský noir V kleci (Caged, 1950), ve kterém Eleanor Parkerová v jedné ze svých životních rolí, oceněné na festivalu v Benátkách, exceluje jako trestankyně-oběť, jež v neúprosném prostředí kriminálu prochází zásadní charakterovou proměnou. Obdobně emocionálně naléhavé je i drama Chci žít! (I Want to Live!, 1958), v němž předvedla oscarový výkon herečka Susan Haywardová.

Oslavenec Hynek Bočan

BočanV rámci české stopy festival připomene dílo letošního jubilanta Hynka Bočana, jenž v dubnu oslaví 80. narozeniny. Režisér, který je jedním z patronů festivalu a na Křivoklát zavítal v roce 2015 a 2017 (loni např. uváděl projekci československo-britského snímku Třicet jedna ve stínu, na němž pracoval jako asistent režie Jiřího Weisse), se svojí tvorbou výrazně podílel na „zlatých šedesátých“ československé kinematografie, a to díly, jako jsou hořká komedie podle Milana Kundery Nikdo se nebude smát (1965), filmová adaptace románu Vladimíra Párala Soukromá vichřice (1967) či dva trezorové snímky z roku 1968 – historické drama z doby třicetileté války Čest a sláva a temný, až po sametové revoluci uvedený Pasťák situovaný v pražském nápravně výchovném ústavu pro mládež. Syrovost a drsnou vězeňskou atmosféru Pasťáku, který má blízko k uváděným vězeňským noirům, festival připomene při speciální projekci.

Pocta Robertu Ryanovi

RobertRyan8Rodák z Chicaga Robert Ryan (1909–1973) je v noirové ikonografii spojován s typem neurvalých mužů s vyhrocenými xenofobními názory, rasistickými postoji a násilným jednáním. Jen si vzpomeňme na jeho průlomovou roli antisemity-zabijáka v Křížovém výslechu (Crossfire, 1947) režiséra Edwarda Dmytryka, za kterou získal svou jedinou Oscarovou nominaci. Dále jmenujme psychicky narušeného, pomstychtivého válečného veterána z Act of Violence (1948) Freda Zinnemanna, psychopatické jedince ohrožující křehké ženy ve filmech V pasti (Caught, 1949) či Beware, My Lovely (1952) a v neposlední řadě nihilistického xenofoba z Odds Against Tomorrow (1959), který Robert Wise natočil v době vrcholícího noirového cyklu. Ve jmenovaném Beware, My Lovely se sešel po boku herečky Idy Lupino, kterou jsme již dříve anoncovali jako hollywoodskou hrdinku, jíž složíme na letošním ročníku poctu. Nejednalo se však o jejich první setkání na stříbrném plátně – již o rok dříve byli spárováni ve filmu Nicolase Raye On Dangerous Ground (1951).

Můžete se spolehnout, že jeden z výše uvedených titulů za půl roku v rámci pocty Robertu Ryanovi uvidíte na Křivoklátě – zatím můžete uzavírat sázky, který z nich to bude.

Pocta Idě Lupino

ida lupino

4. února tomu bude 100 let, co se narodila Ida Lupino (1918–1995), hollywoodská herečka, režisérka a producentka, jejíž filmový odkaz si připomeneme na 6. ročníku festivalu.

Tvář Idy Lupino si pamatujeme například z filmů Raoula Walshe  Jezdci noci (They Drive by Night, 1940) a Vysoko v horách (High Sierra, 1941), ve kterých se objevila po boku Humphreyho Bogarta. Hereckým partnerem ji v té době byl i John Garfield v Curtizově adaptaci Londonova Mořského vlka (The Sea Wolf, 1941) či v noiru Anatola Litvaka Out of the Fog (1941). Nezapomenutelné jsou i její noirové výstupy ve filmech jako Road House (1948) od Jeana Negulesca, kde jí byl mužským protihráčem Cornel Wilde, či v dílech nastupující režisérské generace mladých rebelů Dona Siegela (Private Hell 36, 1954) a Nicolase Raye (On Dangerous Ground, 1951). V Rayově filmu se potkala s hercem Robertem Ryanem, s nímž byla později znovu spárována v psychopatickém noiru Beware, My Lovely (1952). Vedle herecké profese se Ida Lupino profilovala i jako režisérka a producentka – na přelomu 40. a 50. let minulého století vytvořila několik děl pro vlastní nezávislou produkční společnost The Filmakers, jmenovitě například Stopař (The Hitch-Hiker, 1953) a Bigamista (The Bigamist, 1953).

PF 2018

P.F.2018-noir

Novoroční zdravice od Jana Hřebejka

 

“Kontrasty nenechají duši zlenivět. Najít pod rozsvíceným vánočním stromečkem zabalenou návštěvu Noir Film Festivalu na Křivoklátě je skvělý dárek. Doporučuji Ježíškům!” Hana Maciuchová

DSC_0471

 

V srpnu 2018 se na vás opět těšíme na hradě Křivoklát!

nff2018_300x300_web_small

Vzkazy patronů a hostů Noir Film Festivalu 2017

Praha a Olomouc zažijí Ozvěny Noir Film Festivalu

Lidska-bestie-2Noir Film Festival letos na konci srpna oslavil na hradě Křivoklát 5. narozeniny a opět se těšil velké přízni publika, ať už z řad stálých fanoušků, tak nově příchozích. O divácké úspěšnosti svědčila skutečnost, že téměř polovina ze čtyř desítek uváděných projekcí byla vyprodaná. Těm, kteří na Křivoklát o prázdninách neměli možnost přijet, se teď v Praze a Olomouci naskýtá v rámci festivalových Ozvěn jedinečná příležitost znovu zhlédnout vybrané filmy z letošního programu.

V Olomouci, kde budou pořádány ve spolupráci s Pastiche Filmz, se Ozvěny NFF uskuteční ve středu 8. listopadu. Ve večerním dvojprogramu budou ve Filmovém sále Uměleckého centra Univerzity Palackého promítnuty snímky Lidská bestie (Human Desire, 1954) a Na opuštěném místě (In a Lonely Place, 1950). První jmenovaný reprezentující hlavní tematickou sekci tohoto ročníku – vlaky ve filmu – je režijním počinem Fritze Langa z pozdní fáze jeho hollywoodské kariéry. Ve spolupráci s herci Glennem Fordem a Glorií Grahame, s nimiž realizoval předchozí noir Velký zátah (The Big Heat, 1953), natočil adaptaci slavného naturalistického románu Émila Zoly Člověk bestie, který již před ním ve 30. letech ve Francii zfilmoval Jean Renoir. Druhý film v programu, Na opuštěném místě, z festivalové výběrové retrospektivy Humphreyho Bogarta představí ikonického noirového herce v roli neurvalého scenáristy čelícího podezření z vraždy. Jako jeho herecká partnerka se opět objeví Gloria Grahame, tehdejší manželka režiséra filmu Nicholase Raye.

O den později, ve čtvrtek 9. listopadu, budou zahájeny Ozvěny NFF v Praze. Po dva večery je bude hostit Kino Lucerna. Kromě výše uvedených titulů se diváci v hlavním městě mohou těšit i na zdařilou československou detektivku Hra bez pravidel (1967), v níž režisér Jindřich Polák uvedl na plátno detektiva-antihrdinu v podobě, v jaké jej známe z klasických hard-boiled příběhů – solitéra, pro své dávné pochybení vyloučeného z řad policejního sboru, který neúnavně pátrá po stopách léta nevyjasněného zločinu. Čtvrtým snímkem z pražského programu bude další bogartovský film, Konflikt (Conflict, 1945), v hercově filmografii atypické a neprávem zapadlé dílo. Bogartem ztvárněný inženýr Mason, jenž chladnokrevně zabije svou ženu, se vymyká jeho typickému obrazu marlowovského hrdiny, jenž stojí na správné straně zákona a v každé situaci zachovává chladnou hlavu.

Ozvěny NFF 2017 v Olomouci: 8. 11. 2017

Filmový sál, Umělecké centrum UP, Univerzitní 225/3, 779 00 Olomouc 19:00 Lidská bestie 21:00 Na opuštěném místě Ozvěny probíhají ve spolupráci s Pastiche Filmz. Cena jedné vstupenky bez slev 80 Kč.  Bude možná online rezervace vstupenek. FB událost: https://www.facebook.com/events/177579952805945/

Ozvěny NFF 2017 v Praze: 9.–10. 11. 2017

malý sál Kina Lucerna, Vodičkova 704/36, 110 00 Praha 9. 11. 19:00 Hra bez pravidel / 20:45 Lidská bestie 10. 11. 18:30 Konflikt / 20:15 Na opuštěném místě Cena jedné vstupenky bez slev 120 Kč. Vstupenky je možné zakoupit od 10. 10. přímo v pokladně Kina Lucerna nebo online. Po předložení vstupenek na každou z projekcí Ozvěn NFF 2017 v Praze (před projekcí filmu Na opuštěném místě) získá jejich majitel DVD s filmem Hra bez pravidel, poprvé vydané na letošním 5. ročníku NFF. FB událost: https://www.facebook.com/events/123007058453801 Pro další informace sledujte sociální sítě NFF.

Poděkování

noir1Před týdnem jsme popáté na čas zavřeli encyklopedii filmu noir. Dovolte mi, abych se poklonil všem, kteří se na přípravě a průběhu letošního divácky úspěšného ročníku Noir Film Festivalu podíleli. Děkuji zejména všem partnerům, patronům, majitelům festivalových pasů a vlastně každému, kdo na Křivoklát přijel a podpořil nás.

Doufám, že se s většinou z vás setkáme i v srpnu 2018 na stejném, neopuštěném místě. Za festivalový tým NFF 2017, Vítek Grigartzik

Hynek Bočan hostem festivalu

2042303-praha-rozhovor-hynek-bocan_denik-630

Jedním z highlightů pátečního programu je projekce československo-britského komorního dramatu Jiřího Weisse TŘICET JEDNA VE STÍNU (1965), které pojednává odvěkých lidských tématech lásky, nevěry a zrady pojednává snímek. Díky koprodukční účasti Velké Británie mj. zaujme obsazením dvojice britských herců Jamese Bootha, Anne Heywood do ústředních rolí mileneckého páru. Katalyzátorem komorního příběhu z jednoho pražského obchůdku s potravinami je příchod revizních kontrolorů. Ti při nečekané inventuře odhalí neopomenutelné manko, jež má na svědomí vedoucí provozovny a jeho zástupkyně a milenka v jednom. Časovým rámcem čtyřiadvaceti hodin ohraničené drama natočené podle scénáře britského dramatika Davida Mercera je charakterovou studií nejen viníků, kteří váhají s přiznáním, ale i neoblomného kontrolora v podání Rudolfa Hrušínského. Ten ve svém soustředěném, minimalistickém chladném výrazu téměř nehne brvou, což lidi kolem něj přivádí k zoufalým činům.

Jako host přijede film uvést Hynek Bočan, který byl u natáčení jako asistent režie. Potkat jej můžete v 16:00 v sále Lizabeth Scott. V opakované projekci bude film znovu uveden v neděli 20. 8. v 13:15 v Televizním sále.

Hra bez pravidel vyjde na DVD

Hra bez pravidel_2Stálicí filmových detektivek byl v Československu 60. let režisér Petr Schulhoff a jeho hrdinové major Kalaš v podání Rudolfa Hrušínského a nadporučík Varga Radoslava Brzobohatého, věčně na stopách tajemného vraha. Vedle série Schulhoffových snímků (v minulosti jsme na NFF uváděli Vrah skrývá tvář /1966/ a Po stopách krve /1969/) v tomto období vyniká brilantní Hra bez pravidel, jež naopak nabízí obraz detektiva-antihrdiny tak, jak jej známe z klasických hard-boiled příběhů. Příběh detektiva, kterého policejní sbor vyloučil ze svých řad a on nyní pátrá na vlastní pěst po léta nevyjasněném zločinu, baví strhující zápletkou a silným hereckým obsazením, jež je vysloveně mužskou záležitostí, neboť ženy zde nesou funkci pouhých okrasných obětí.

Film žánrově vynalézavého Jindřicha Poláka uvedeme na festivalu (v sobotu 19. 8.) po padesáti letech po jeho premiéře v kinech. Den poté proběhne v rámci zakončení NFF na Křivoklátu křest DVD filmu Hra bez pravidel, jehož vydání ve spolupráci s Bohemia Motion Pictures Noir Film Festival inicioval. Kmotrou bude herečka Hana Maciuchová, dlouholetá životní partnerka Jiřího Adamíry, který ve filmu ztvárnil jednu z hlavních rolí. Snímek bude na místě k prodeji za speciální festivalovou cenu 99 Kč.

Zasoutěžte si s námi o 3×1 vstupenku na sobotní projekci (16:45 v sále Lizabeth Scott) a o DVD s filmem k tomu! Stačí, když na e-mail jana@noirfilmfestival.cz pošlete do pátku 18. 8. do 12:00 správnou odpověď na následující otázku:

Ve kterém televizním filmu jste mohli na předchozím ročníku NFF vidět Jiřího Adamíru, jenž ve Hře bez pravidel sehrál výraznou zápornou roli?

FESTIVALOVÁ ZNĚLKA 5. ROČNÍKU

režie: Pavel Soukup

Divadelní představení v doprovodném programu

DSC_3559Oddechem od filmů bude v pátek 18. 8. v Královském sále divadelní představení hry jednoho z nejhranějších amerických dramatiků I. Horovitze DRAHÁ MATHILDA, která je i přes svůj vážný námět plná lidského humoru a porozumění.

Mathias je pětapadesátiletý Američan, kterému otec odkázal jedinou věc: luxusní byt v Paříži, s okny do Luxemburské zahrady. Bez jediného dolaru v kapse se vydá do onoho bytu, aby jej odhadl a prodal. Jaké je ale jeho překvapení, když ho zde uvítá devadesátiletá stará dáma, která mu sdělí, že byt je sice jeho, ale otec se zavázal nechat ji zde dožít, a co víc, platit jí měsíční rentu ve výši dva a půl tisíce dolarů. V úsměvné komedii s téměř detektivní zápletkou se představí Daniela Kolářová, Ilona Svobodová a Luboš Veselý.

Vstupenky v ceně 300 Kč (200 Kč pro majitele NOIR pasu) je možné zakoupit na: vstupenky@noirfilmfestival.cz

Autorský audiospot Tomáše Hanáka pro Radio 1

Jedna noc a Pustina ve specialních projekcích HBO

PustinaTemnou noirovou atmosférou prodchnuté filmy a minisérie z produkce HBO jsou na Noir Film Festivalu stálicí již od prvního ročníku, kdy jsme v maratonu uváděli nově zadaptovaný román od klasika hard-boiled literatury Jamese M. Caina Mildred Pierceová (2011). Seriálové maratony jsme letos do programu zařadili hned dva: českou originální produkci HBO bude zastupovat kritikou i divácky ceněná Pustina, která letos získala Českého lva v kategorii Nejlepší dramatický seriál. Napínavý příběh o pátrání po zmizelé středoškolačce odehrávající se v zapadlé severočeské vesnici postižené důlní těžbou režírovali podle scénáře Štěpána Hulíka přední čeští tvůrci Alice Nellis a Ivan Zachariáš.

Mladé dívky se týká i ústřední kriminální konflikt z americké minisérie Jedna noc (The Night Of), který, jak název napovídá, odkazuje na fatalistický okamžik v životě ústředního hrdiny. Jím je obyčejný newyorský student, syn ze spořádané rodiny pákistánských přistěhovalců, jehož život se během jedné noci, kdy potká svůdnou femme fatale, obrátí naruby a stane se z něj psanec.

Maratony budou uvedeny v sále HBO v těchto časech: Jedna noc – pátek 18. 8. , 16:45 – 2:00 (503 min, vždy s 15 min. přestávkou po dvou dílech) Pustina – sobota 19. 8., 17:45 – 2:00 (447 min, vždy s 15 min. přestávkou po dvou dílech)

ALFRED HITCHCOCK – na pomezí noiru

Pochybna zena5Filmy noir jsou o temnotě, tísni a napětí. A pokud se o někom říká, že byl filmovým mistrem napětí, tak je to Alfred Hitchcock. Jeho filmy mají natolik osobitou tvář, že stojí samy za sebe a těžko je nějak kategorizovat. Proto trojici jím režírovaných titulů – Ani stín podezření (Shadow of a Doubt, 1943) s psychopatickým strýčkem Charliem v podání Josepha Cottona, jehož šarmu propadne nejedna žena, včetně jeho dospívající neteře, dále poválečné špionážní drama Pochybná žena (Notorious, 1946), ve kterém se Ingrid Bergman potkala s Cary Grantem při společném honu na opětovně se paktující nacisty, a Nepravý muž (The Wrong Man, 1956), který na skutečném příběhu nespravedlivě obviněného muže (Henry Fonda) ukazuje, jaké fatální následky může přivést jedna rána osudu – uvádíme v sekci s názvem ALFRED HITCHCOCK – na pomezí noiru.

Retrospektiva Humphreyho Bogarta

Bogart

“Narodil jsem se, když mě políbila. Zemřel jsem, když mě opustila. Žil jsem pár týdnu, co mě milovala.”

Jeden z nejikoničtějších výroků, který padl z úst noirových protagonistů, patří Dixonu Steelovi, neurvalému scenáristovi, jemuž nepropůjčil tvář nikdo jiný než Humphrey Bogart, hláškující noirový cynik první třídy. Film Nicholase Raye Na opuštěném místě (1950), kde Bogart ztvárnil jednu ze svých nejlepších rolí, stojí na noirovém piedestalu a zařadit ho do programu festivalu bylo naše dlouhodobé přání. Proto jsme rádi, že se tak stane na jubilejním 5. ročníku, na kterém uvádíme hercovu výběrovou retrospektivu. Právě na tento film se můžete těšit během jedné z atmosférických večerních projekcí pod širým nebem na hradním nádvoří.

Již dříve jsme zveřejnili dva uváděné tituly: film z rané fáze jeho kariéry na počátku 40. let Vysoko v horách, v němž ztvárnil zločince na útěku, a pozdější Konflikt (1945), kde se objevil v roli zákeřného, vraždícího manžela. A nebyla by to bogartovská sekce, když by v ní chyběl jeden ze snímků s jeho životní partnerkou Lauren Bacall – po dříve uváděném Hlubokém spánku (1946) a Temné pasáži (1947) letos přichází na řadu Key Largo (1948), odehrávající se na hurikánem zmítané Floridě.

Noir na jih od El Pasa

ride the pink horse2Letošní Noir Film Festival bude přímo pulzovat exotickou vlnou z Mexika. Vedle výběru noirových snímků mexické produkce 40. a 50. let – Dobrodružka (Aventurera, 1950) v režii Alberta Gouta a dvojice titulů Roberta Gavaldóna Ta druhá (La Otra, 1946) a Klečící bohyně (La diosa arrodillada, 1947) – bude součástí programu sekce snímků z produkce hollywoodské, které jsou v Mexiku situovány. Neboť právě Mexiko bylo častým cílem hrdinů prchajících před zákonem či neblahým osudem, ale zároveň i líhní skrývaného zločinu.

V důsledku fatalistické životní chyby do Mexika se svou milenkou směřuje doktor Jeff v podání Roberta Mitchuma ve filmu Cesta bez návratu (Where Danger Lives, 1950) v režii Johna Farrowa. Chaos a série bizarních událostí, které protagonistu snímku Osedlej růžového koně (Ride the Pink Horse, 1947) ztvárněného režírujícím hercem Robertem Montgomerym čekají po jeho příjezdu do mexického města v pohraničí, jsou výstižnou metaforou jeho životní ztracenosti a obecným bezvládím noirového světa. Sdílené univerzum Mexika a Spojených států hraje klíčovou roli v dokumentárně stylizovaném Incidentu v pohraničí (Border Incident, 1949) od noirového matadora Anthonyho Manna, jenž zachycuje imigrační úředníky obou zemí v jejich urputném boji s gangem pašeráků.

Pocta Lizabeth Scott

Lisabeth ScottKřehká kráska s dlouhými blond vlasy, ostře řezanými obličejovými rysy, pronikavým pohledem očí a s charakteristicky hrubým hlasem. To byla Lizabeth Scott (1922–2015), hvězdná tvář filmu noir druhé poloviny 40. let. Na počátku její filmové kariéry byla Podivná láska Marthy Iversové (The Strange Love of Martha Ivers, 1946), kde se ve vedlejší roli objevila po boku Barbary Stanwyck, Van Heflina a debutujícího Kirka Douglase. S ním se později sešla ve filmu o zradě a pomstě I Walk Alone (1948), kde o ni soupeřil i Burt Lancaster, s nímž byla již předtím spárována v méně známém filmu Desert Fury (1947).

Polohu femme fatale si naplno užila v Dead Reckoning (1947), kde byla hereckou partnerkou Humphreyho Bogarta. Stejně tak osudovou byla i ve filmu Pozdě na slzy (Too Late For Tears, 1949), který vedle ní uvedl pozoruhodnou hereckou tvář Dana Duryea. Ten v paměti noirových fanoušků utkvěl zejména pro své hrubé, násilnické projevy, k nimž se ostatně uchyluje i ve zmiňovaném snímku režiséra Byrona Haskina Pozdě na slzy, jenž v rámci letošní Pocty Elizabeth Scott zařazujeme do programu.

Pocta Robertu Mitchumovi

outofthepastRobert Mitchum se pronoir vyloženě narodil. S charismatem milovníka s uhrančivým pohledem přivřených očí, cigaretou v koutku úst a ležérně pronášenou větou “Baby, I don’t care” se stal ikonickou tváří temných filmů plných osudových momentů, vášnivých emocí a pokřivených vztahů. Citovaný výrok, který pro svou výstižnost dal název Mitchumově knižní biografii od Lee Servera, zazněl ve filmu pro hercovu hvězdnou kariéru určujícím – dramatu Jacquese Tournea Pryč od minulosti (Out of the Past, 1947). Jestli je tento noir něčím pozoruhodný, pak prostředím, ve kterém se odehrává. Až na pár výjimek se totiž vyhýbá tradičnímu anonymnímu městu plnému temných zákoutí a špinavých uliček. Z něj hrdinové utíkají pryč, na idylický venkov, do zákoutí nespoutané přírody. Stejně jako Mitchumův Jeff, jehož úprk před minulostí budeme všichni spoluprožívat při jedné z festivalových projekcí, kterou filmovému odkazu herce, od jehož narození letos v srpnu uplyne rovných 100 let, složíme poctu.

Československé filmy noir

tricet-jedna-ve-stinuNení překvapením, že i letos uvedeme v programu československé snímky, jejichž atmosféra, zápletka či postavy vykazují noirové rysy. Psychologické drama Svědomí (1948) režiséra Jiřího Krejčíka nese noirový prvek tísně a amorálního jednání. K tomu se uchýlí ústřední hrdina, pojišťovací úředník (Miloš Nedbal), když spáchá trestný čin, nad nímž odmítá převzít odpovědnost. O archetypálních noirových outsiderech pojednává Naděje (1963) autorské dvojice Karel Kachyňa – Jan Procházka. Vypráví o tom, jak osud svede dohromady dva životní ztroskotance, alkoholika a prostitutku, ztvárněné Rudolfem Hrušínským a Hanou Hegerovou. Hrušínský je hereckou hvězdou i dalšího filmu, který na festivalu uvedeme, a to česko-britského dramatu Třicet jedna ve stínu (1965) od Jiřího Weisse. Legendární český herec v něm po boku britských hereckých kolegů ztvárnil přísného kontrolora, který odhalí ilegální machinace v jednom obchodě, a zásadně tak ovlivní život nešťastnou láskou zlomené prodavačky.

Noiry z Mexika

KneelingGoddessKaždý rok zahrnujeme do programu festivalu noirovou exotiku ve smyslu představování filmové produkce mimo Spojené státy americké, s nimiž je film noir ve své klasické podobě spojován. Kromě tradičních noirových ozvěn v československé a české kinematografii jsme v minulosti promítali noiry z Velké Británie, Francie a Německa. U příležitosti jubilejního 5. ročníku přijde na řadu exotika par excellence: MEXIKO.

Do programu jsme zařadili několik filmů z tzv. zlaté éry mexické kinematografie 40. a 50. let. Hned dvěma snímky bude ve výběru zastoupen mexický mistr melodramatu Roberto Gavaldón. Ta druhá (La Otra, 1946) s Dolores del Rio v hlavní dvojroli povahově odlišných sester představí režisérovo oblíbené téma dvojnictví. V této souvislosti nelze nepřipomenout v témže roce vzniklé americké filmy s podobným námětem Ukradený život (A Stolen Life) od Curtise Bernhardta s Bette Davis a Siodmakovo Temné zrcadlo (The Dark Mirror) s Olivií de Havilland, ve kterých se jmenované herečky též objevily v rolích identických dvojčat, jež spolu vzájemně soupeří o přízeň muže. Druhým Gavaldónovým filmem bude Klečící bohyně (La diosa arrodillada, 1947) s femme fatale ztělesněnou jednou z nejkrásnějších hereckých hvězd Mexika své doby Mariou Felix. Ženskou protagonistku bude mít i třetí film v této sekci, který pod názvem Dobrodružka (Aventurera, 1950) natočil Alberto Gout. Tentokrát plátno zahalí půvab, kterým oplývala Ninón Sevilla v roli padlé dívky z velkoměsta, jíž osud donutí uchýlit se k prostituci.

Král cynismu Humphrey Bogart

humphrey-bogart-03Když se řekne film noir, každý si okamžitě představí pochmurnou atmosféru nočního města, zlověstné stíny, smyslnou femme fatale s cigaretou u úst a mužského antihrdinu v baloňáku, ideálně s tváří Humphreyho Bogarta. Ačkoliv se v noirových filmech osvědčila i řada dalších charismatických herců jako například Robert Mitchum, Kirk Douglas či Dana Andrews, Bogart je s noirovou ikonografií spjat nejvíce. Herec s ostře řezanými obličejovými rysy, pronikavým pohledem a chladným výrazem tváře byl chodící reklamou na cynismus a neústupnost. I přes svou drsnost však pro své charisma byl pro mnoho žen romantickým ideálem – stačí si vzpomenout na oscarovou Casablancu.

Ve filmografii legendárního herce najdeme řadu ať už více či méně známých noirových titulů. Jeho hvězdným obdobím byla 40. léta, pro noir určujícím Maltézským sokolem (1941) a zmiňovanou Casablancou (1942) počínaje. Přestože jeho spojení s Ingrid Bergman ve zmiňovaném válečném filmu Michaela Curtize fungovalo stoprocentně a chemie mezi nimi z plátna přímo vyzařovala, následné spárování s Lauren Bacall se osvědčilo ještě více. Mladá, chytrá blondýna s jiskrou v oku a smyslem pro ironii byla Bogartovi nejlepší protihráčkou a jejich slovní souboje z Hawksova Hlubokého spánku (1946) jsou nesmrtelné. Kromě tohoto snímku jsme na Noir Film Festivalu v minulosti uvedli i jejich další společný – sanfranciskou Temnou pasáž (1947). Letos v rámci hercovy miniretrospektivy mimo jiné promítneme noirovou gangsterku Vysoko v horách (1941), kde se představil  jako zločinec na útěku. V roli záporáka vystupuje i v letos vybraném temném manželském dramatu Conflict (1945) Curtise Bernhardta.

Vlaky ve filmu noir

Human DesireHlavní tematická sekce letos ponese název „Vlaky ve filmu noir“. Klíčovým bodem programu budou temné snímky, jejichž napětí vyvěrá ze stísněných prostor dopravního prostředku, v nichž jsou všichni zúčastnění de facto uvězněni. Tak jako násilnickým manželem utlačovaná Vicki, ztvárněná Glorií Grahame, která svádí dobráckého veterána Jeffa (Glenn Ford) ve filmu Human Desire (1954), který Fritz Lang v pozdní fázi své hollywoodské kariéry natočil podle románu Emila Zoly Člověk bestie.

Napínavé drama nabídne i kompletně ve vlaku se odehrávající snímek v režii dalšího noirového veterána Anthonyho Manna The Tall Target (1951), jehož hrdina, bývalý detektiv v podání Dicka Powella, se usilovně snaží zabránit pokusu o atentát na amerického prezidenta Abrahama Lincolna před jeho inaugurací. Strážci zákona a svědci zločinu v utajení čelí nebezpečí v noiru Richarda Fleischera Narrow Margin (1952), zatímco čtvrtý film ve výběru, odlehčená komedie Lady on a Train (1945), s muzikálovou hvězdou Deanou Durbin, si důmyslně pohrává s konvencemi kriminálního žánru.

Noirové ikony Robert Mitchum a Lizabeth Scott

robert-mitchum-and-lizabeth-scott-in-ligan-bakom-lagen-(1951)Již od prvního ročníku se Noir Film Festival nesl ve znamení poct hereckým ikonám, které jsou s klasickým noirem nezaměnitelně spjaté, a po kterých byly vždy pojmenovávaly projekční sály. První rok (2013) na Kokoříně to byla tajemná kráska Gene Tierney a cynický Humphrey Bogart, druhý rok (již na hradě Křivoklát) čestný dobrák Glenn Ford a herecká profesionálnka za každé situace Barbara Stanwyck, v roce 2015 rebel John Garfield a průbojná Joan Crawford a loni se sály jmenovaly podle jubilantů Kirka Douglase a Olivie de Havilland.

Tento rok ponese jeden ze sálů jméno dalšího jubilanta, charismatické mužské legendy s uhrančivým pohledem, Roberta Mitchuma (Pryč od minulosti, Big Steal, Angel Face, Lovcova noc), od jehož narození letos v srpnu uplyne 100 let (a v červnu si zároveň připomeneme dvacet let od jeho smrti). Noirovou femme fatale pátého ročníku bude křehká blondýna s drsným hlasem Lizabeth Scott (Dead Reckoning, Pitfall, Too Late for Tears, Dark City). Jaké filmy z jejich filmografie do programu zařadíme, se dozvíte již brzy!

PF 2017

nff2017_pf

Pražské ozvěny Noir Film Festivalu

ozveny-dlabacovPokud jste na Křivoklátě nestihli všechny projekce, které jste plánovali, či pokud jste se na hrad letos vůbec nedostali, pak právě pro vás se v Praze chystají oficiální Ozvěny NFF. Hostit je bude v polovině října kino Dlabačov, které odpromítá celkem čtyři filmy z programu před měsícem skončeného festivalu.

Ve středu 12. 10. mohou ve 20.30 zájemci navštívit projekci německého noiru Vrahové mezi námi (1946) odehrávajícího se v sutinách rozbombardovaného Berlína, o dva dny později (14. 10.) bude v půl deváté večer na programu freudovská Posedlá (1947) s Joan Crawfordovou v hlavní roli a v sobotu 15. 10. se diváci mohou těšit na noirový dvojprogram: v 18.00 se promítne sanfranciský noir Lineup (1958) a následně ve 20.30 Hitchcockova Rozdvojená duše (1945) zpracovávající jedno z klíčových témat letošního roku, freudovskou psychoanalýzu.

Více informací najdete na FB události Ozvěn nebo na webu kina.

Poděkování

_DSC4355-kopieČtvrtý ročník festivalu je již týden temnou minulostí, dovolte mi tak, abych poděkoval všem, kteří se stali součástí jeho jedinečné atmosféry. Zejména potom děkuji celému festivalovému týmu, všem partnerům, patronům, majitelům Noir pasů, našemu významnému hostu Eddiemu Mullerovi a v neposlední řadě mnoha a mnoha návštěvníkům letošního ročníku.

Na shledanou 17. srpna 2017 opět na Křivoklátě!

Vít Grigartzik, koordinátor organizačního týmu NFF

 

Festivalové zpravodajství

_DSC4374-kopieNoir Film Festival ještě ani pořádně nezačal, a už byly vyprodané lístky na závěrečnou nedělní projekci Temného zrcadla (1946) a v podobném duchu se pokračovalo dále. Letos se můžeme pochlubit bezkonkurenčně nejvyšší návštěvností v historii festivalu a účastí několika významných hostů ze zahraničí, jako například německého znalce filmu noir Matthiase Merkelbacha či amerického filmového dramaturga Charlieho Cockeye. Mezi diváky v sále nadšeně zapadli Jan Hřebejk, Hana Maciuchová či Tomáš Hanák, který se našeho festivalu účastní pravidelně a letos přijel i se svým alter egem Philem Marlowem, který diváky provázel večerními projekcemi, když řešil jeden zapeklitý detektivní případ.

VýstřižekHradem se spokojeně procházel americký historik filmu noir, prezident Film Noir Foundation a vůdčí ikona festivalu Noir City v San Francisku v jedné osobě, Eddie Muller. Ten si z rukou ředitele NFF Vítka Grigartzika v pátek večer převzal výroční cenu Noirové oko za přínos filmu noir. Současně s tím proběhla před historicky první filmovou projekcí v gotickém Královském sále hradu dražba tematického obrazu “Padlý anděl”, olejomalby od akademického malíře Nikolaje Lasyka, kterou festivalu na jeho podporu daroval jeho majitel Michal Šmajda. O sobotním večeru si Noirové oko za televizní adaptace detektivek převzal český režisér Jiří Strach, jehož snímek Vyvraždění rodiny Greenů (2012) byl zařazen do programu.

Fotografie ze všech festivalových dní, jak je objektivem zachytil Václav Jedlička, si můžete prohlédnout zde.

 

Festivalová znělka

I letošní festivalová znělka opět pochází z díly mladého talentovaného režiséra Pavla Soukupa.

Československý TV noir

Jirina_Sejbalova_Prominte,omyl_©Ceska televize_Josef Vitek

© Česká televize/Josef Vítek

Na 3. ročníku NFF jsme představili trojici televizních inscenací (Sám proti městu s Karlem Högerem, Podezřelé okolnosti s Václavem Voskou, Muž v osidlech s Rudolfem Jelínkem), které vznikly v Československé televizi v 70. letech. Letos pokračujeme mapováním dalších titulů z tehdejší dramatické tvorby, vedle 70. let se tentokrát zaměříme i na předchozí dekádu.

Tři variace na film noir, vybrané pro tento ročník, nabízí neméně pozoruhodné tituly, v nichž hrají opět prim výrazné herecké osobnosti – Ministerstvo strachu (1966, r. Eva Sadková) poskytlo velkou roli Jiřímu Adamírovi, Jiřina Šejbalová exceluje ve one-woman show Promiňte, omyl! (1963, r. Jiří Weiss) a Pracka v láhvi (1978, r. Jan Matějovský) dala prostor výtečnému Petru Čepkovi. Letošní pohled věnovaný výhradně televizní tvorbě doplňuje zvláštní uvedení české televizní detektivky Vyvraždění rodiny Greenů (2002) v režii Jiřího Stracha, který bude jedním z patronů 4. ročníku festivalu.

 

Praha Noir: autorská čtení

praha noirNa říjen letošního roku chystá nakladatelství Paseka k vydání sbírku povídek Praha Noir, do níž přispělo čtrnáct českých autorů včetně Kateřiny Tučkové, Ireny Hejdové, Petra Šabacha či Michala Sýkory (anglickou verzi chystá příští rok nakladatelství Akashic Books v rámci série City Noir).

Dvě z povídek na Křivoklátu v autorském čtení předpremiérově představí přímo jejich autoři. Spisovatel Jiří Walker Procházka, který se autorsky profiluje skrze žánrovou tvorbu sci-fi, fantasy, hororu a detektivky, v pátek v podvečer návštěvníkům přečte „Mrtvou holku v Čerťáku“. Sobotní večer bude patřit držitelce Ceny Jiřího Ortena (za prózu K moři) a Magnesie Litery (za povídkový triptych Zmizet), spisovatelce, filmové dramaturgyni a scenáristce Petře Soukupové a její povídce „Další nejhorší den“.

MRTVÁ HOLKA V ČERŤÁKU, Jiří Walker Procházka, pátek 19. 8., 17.15, Peklo DALŠÍ NEJHORŠÍ DEN, Petra Soukupová, sobota 20. 8., 20.15 věž Huderka

Car filmu noir na festivalu

Host-Eddie Muller1Je nám velkou ctí oznámit, že sanfranciský spisovatel, filmař a významný noirový historik Eddie Muller bude hlavním hostem tohoto ročníku. Muller je zakladatelem a prezidentem Film Noir Foundation, neziskové veřejné příspěvkové organizace, která byla založena jako vzdělávací platforma co se kulturní, historické a umělecké hodnoty filmu noir jakožto původního amerického filmového hnutí týče. Posláním FNF je hledat a uchovávat filmy, u nichž hrozí, že budou ztracené nebo nenapravitelně poškozené, a postarat se o to, aby jejich vysoce kvalitní kopie zůstaly v oběhu k promítání v kinech pro příští generace. Středem pozornosti veřejné kampaně nadace je výroční NOIR CITY festival pořádaný v San Francisku.

 

Máte rádio?

Pozvánku pro Radio 1 na letošní 4. ročník Noir Film Festivalu namluvil herec Jiří Dvořák.

James Ellroy

ellroy source latimesblogs.latimesSpisovatel James Ellroy (narozen 4. 3. 1948 v Los Angeles) je jedním z nejvýraznějších nositelů odkazu autorů americké drsné školy, Raymonda Chandlera, Dashiella Hammetta a Jamese M. Caina. Debutoval v raných 80. letech, ale výraznější ohlas zaznamenal až se svou trilogií o Lloydu Hopkinsovi z let 1984–85. Svůj specifický náhled na svět plný skepse a pesimismu dále rozvíjel ve slavném losangeleském kvartetu, do nějž spadají i romány Black Dahlia a L.A. – Přísně tajné, které se dočkaly filmových zpracování. Po tzv. trilogii podsvětí Ellroy předloni vydal román Perfidia, jenž by měl uvozovat druhou losangeleskou tetralogii. Ellroyův styl je snadno rozpoznatelný díky útržkovitému, telegrafickému způsobu vyjadřování a skvělému využití policejního a zločineckého slangu. Jeho tvorbu představíme prostřednictvím dvou adaptací jeho románů (Polda a L.A. – Přísně tajné) a dle jeho původního námětu natočeným akčním thrillerem Street Kings.

 

Německý noir

Die Morder sind unter unsPo Velké Británii a Francii se v našem systematickém mapování neamerického filmu noir podíváme do Německa. Stopy klasického noiru můžeme identifikovat ve třech základních typech produkcí. V první řadě se jedná o snímky německých tvůrců, kteří během druhé světové války působili v Hollywoodu a po roce 1945 se postupně vraceli do své vlasti. Jak se budete moci přesvědčit na festivalu, pro mísení tendencí typických pro obě národní kinematografie je pozoruhodný například snímek Roberta Siodmaka Noc, ve které přišel ďábel (Nachts, wenn der Teufel kam, 1957). Specifickým útvarem se dále po válce staly tzv. trümmerfilme realizované v troskách vybombardovaných měst a reflektující drsnou realitu poválečné existence jako další v programu uvádění snímek Vrahové mezi námi (Die Mörder sind unter uns, 1946). A konečně k poetice filmu noir často odkazovali i tvůrci pozdější generace, kteří noirové konvence kombinovali s postupy modernistického filmu. Nejvýznačnějšími zástupci tohoto trendu jsou Wim Wenders a Rainer Werner Fassbinder, jehož Touha Veroniky Vossové (Die Sehnsucht der Veronika Voss, 1982) bude třetím titulem této sekce.

 

Freudovský noir

Spellbound)Temná minulost dohnala nejednoho protagonistu noirových příběhů do problematické situace a v očích okolních lidí z něj udělala ambivalentní enigmu. Pro mnohé z nich byla tajemná aura těchto postav výzvou a snažili se ji rozklíčovat a následně zlomit. Jedni násilím, druzí chytrostí. Ve čtyřicátých letech, kdy se do módy znovu dostala psychoanalýza, se v noirově laděných snímcích často objevovaly postavy intelektuálů, kteří pronikali hluboko do mysli narušených jedinců, kde hledali příčiny jejich agrese. Tak jako psychoanalytik (Lee J. Cobb) v příznačně nazvaném snímku Temná minulost (The Dark Past, 1948) režírujícího kameramana Rudolpha Matého (stál za kamerou u Gildy či Dámy ze Šanghaje), který odhaluje vnitřní traumata uprchlého zločince (William Holden), jenž jej vzal za rukojmí v jeho vlastním domě. Psychicky nestabilní protagonistce (Joan Crawford) se pomocí hypnózy pod narkotiky pokoušejí pomoci lékaři v Posedlé (Possessed, 1947) Curtise Bernharda. Též mladá psychoanalytička (Ingrid Bergman) se v Hitchcockově Rozdvojené duši (Spellbound, 1945) snaží přijít na kloub problémům svého nového kolegy, atraktivního lékaře (Gregory Peck), který se ukáže nebýt tím, za koho ho druzí považují. Naopak mentalista proti typu obsazeným Tyronem Powerem ve filmu Nightmare Alley (1947) situovaném v osobitém prostředí cirkusu využívá své psychické „schopnosti“ k manipulaci bohatými lidmi. Freuda na ně a Freuda na vás! V srpnu na hradě Křivoklát.

 

Otto Preminger

fallen-angel01

Loni se celosvětově vzdávaly retrospektivní holdy Orsonu Wellesovi při příležitosti 100. výročí jeho narození a letos budou festivalové sekce zaměřené na filmové klasiky patřit Ottu Premingerovi. Se skládáním úcty přitom nebudeme vzhledem k Premingerovu širokému noirovému dílu pozadu ani my. Židovský emigrant rakouského původu, který by v prosinci tohoto roku oslavil 110. narozeniny, zanechal v americké kinematografii velký filmový odkaz. Svéhlavý tvůrce, jenž se nebál provokovat citlivými tématy (Anatomie vraždy, 1959), pokoušet vnitřní cenzuru Produkčního kódu (Muž se zlatou paží, 1955) a zastat se zdiskreditovaných autorů (Dalton Trumbo a jeho práce na filmu Exodus, 1960), realizoval po svém příchodu do Spojených států několik osobitých noirových titulů, které dodnes platí za to nejlepší, co v noirovém cyklu vzniklo. Ikonickou Lauru (1944) s božskou živou mrtvolou Gene Tierney a charismatickým Danou Andrewsem jsme sice uváděli hned na prvním ročníku, ale o tento fotogenický filmový pár nepřijdete ani letos – dvojice herců se totiž opětovně sešla v pozdějším Premingerově noiru Tam, kde ulice končí (Where the Sidewalk Ends, 1950), který na festivalu uvedeme společně s dalšími dvěma  tituly. Křehká Gene Tierney se v ústřední roli kleptomanky objeví v druhém uváděném noiru Ve víru (Whirlpool, 1949) a neodolatelný Dana Andrews sehraje po boku femme fatale Lindy Darnell titulní úlohu v Padlém andělovi (Fallen Angel, 1945). Poslední jmenovaný snímek bude uveden při unikátní večerní projekci v pátek 19. 8. v královském sále hradu Křivoklát.

 

The Dark Mirror

dark mirrorOlivia De Havilland, která na začátku července oslaví jubilejní 100. narozeniny, patřila jako hvězda studia Warner Bros. mezi nejlepší herečky své doby. Přestože nebyla ikonickou noirovou tváří, v jednom z ikonických noirů ztvárnila nezapomenutelnou roli, respektive dvojroli. Režisér Robert Siodmak, který noirový cyklus obohatil pestrou škálou snímků, ji ve svém filmu The Dark Mirror (1946) svěřil postavy identických dvojčat Ruth a Terry – fyzicky nerozpoznatelných, ale psychicky zcela odlišných. Temný psychologický thriller o spletitém případu vraždy, v němž jejich snáze zaměnitelná identita sehrává velkou roli, bude do programu zařazen v rámci pocty této nezapomenutelné charismatické herecké tváři.

 

Noirový western

winchester73_3229388bFilm noir se neomezoval jen na současné detektivky z velkoměsta, melodramatické příběhy plné intrik a plánů na dokonalé zločiny či deziluzivní dramata o odvrácené straně amerického snu. Se sílícím vlivem filmu noir v druhé polovině 40. let a v dekádě následující pronikaly jeho pochmurné podtóny i do jiných žánrů, jako například westernu. Zřetelné stopy takovýchto žánrových průniků lze vysledovat zejména na tvorbě Anthonyho Manna a Samuela Fullera, kteří si na těchto typech filmů postavili kariéru. Z filmografie prvně jmenovaného jsme do programové sekce zařadili Winchester 73 (1950), kde v netypické, rozporuplné poloze muže pátrajícího po vrahovi svého otce vystupuje miláček Ameriky James Stewart. Fullerovu tvorbu bude reprezentovat noirově laděný, revizionistický western Čtyřicet pušek (Forty Guns, 1957) s Barbarou Stanwyck v hlavní roli autoritářské rančerky.

 

Noirové San Francisco

The Sniper1“Film noir je neodmyslitelně spjatý s postavami zatracenců, zkrachovalých existencí a lidí, kteří se ocitli v krizové životní situaci, z níž jen těžko hledají cestu ven. Ideální zhmotnění noirové pasti, z níž není úniku, hollywoodští filmaři našli v malebném městě v severní části Kalifornie. Nad otázkou, proč bylo tolik pochmurných a temných snímků situováno právě do San Francisca, které je díky svému romantickému kouzlu jednou z turisticky nejvyhledávanějších lokací na světě, se pozastavuje spousta lidí.” Napsala dramaturgyně festivalu Jana Bébarová v úvodu tematického článku “Noirové San Francisco – město, ze kterého není úniku” v časopise 25fps, ve kterém se zabývala unikátní atmosférou ultimátního noirového města.

Tu festival letos zprostředkuje skrze jednu z tematických sekcí, mimo jiné prostřednictvím filmů, které režírovali echt noiroví filmaři: The Sniper (1952) Edwarda DmytrykaThe Lineup (1958) Dona Siegela. První jmenovaný je společensko-kritickou studií sériového vraha, psychicky vyšinutého válečného veterána sužovaného chronickou nenávistí k ženám, jemuž se sanfranciský městský labyrint stává dokonalým úkrytem. Kompletně v tamních lokacích byl natáčen i The LineupEli Walachem v roli násilnického padoucha, který úchvatné exteriéry města zakonzervoval strhující kameramanskou prací Hala Mora.

 

Králové ulice

street-kings-639783lAkční kriminální thriller Králové ulice (Street Kings, 2008), který natočil americký režisér David Ayer, bude na 4. ročníku součástí tematické sekce filmů spjatých s dílem amerického spisovatele a scenáristy Jamese Ellroye. U snímku z prostředí zkorumpovaného losangeleského policejního sboru Ellroy figuruje jako autor námětu a spoluscenárista.

David Ayer se své tvorbě opakovaně vrací ke kriminálnímu prostředí Los Angeles – situoval tam už svůj debut Drsný časy (Harsh Times, 2005) s Christianem Balem v hlavní roli, později Patrolu (End of Watch, 2012), v níž jednu z ústředních rolí ztvárnil Jake Gyllenhaal, a policejní zápletku má i jeho zatím poslední snímek Sabotáž (Sabotage, 2014) s Arnoldem Schwarzeneggerem a Samem Worthingtonem.

S Jamesem Ellroyem Ayer poprvé spolupracoval v roce 2002 na scénáři ke snímku Temný stín nad LA (Dark Blue, 2002), v němž se v režii Rona Sheltona v roli losangeleského drsného detektiva představil Kurt Russell. Protagonista Králů ulic, detektiv Tom Ludlow (Keanu Reeves) je typickým noirovým (anti)hrdinou, který překonává traumata z minulosti a ve svém spletitém pátrání po zločinu naráží na spoustu překážek a zjišťuje, že jediný, na koho se může spolehnout, je on sám.

 

Detektivní příběh

detective storyNa začátku stojí úspěšný detektiv se spokojenou manželkou, na konci leží mrtvý a bez ženy. A jak se k tomu dopracoval? Můžete zjistit sami na festivalové projekci filmu Detektivní příběh (Detective Story, 1951), kterým složíme poctu letošnímu jubilantovi Kirku Douglasovi (*1916). Snímek oscarového režiséra Williama Wylera, jemuž byla předlohou divadelní hra Sidneyho Kingsleyho, skýtá realistický pohled na práci newyorských kriminalistů, na níž nazírá komplexně a rozhodně ne černobíle. V časovém rámci jednoho dne nabízí mozaiku několika příběhů, které spojuje postava drsného policisty, antihrdiny Jima McLeoda ztvárněného charismatickým Kirkem Douglasem.

 

První programové lahůdky

Screen-Shot-2014-12-02-at-2.34.31-PM.pngUž za necelých sedm měsíců si na festivalu budete moci užít nabitý program, který opět přinese žánrové přesahy, pocty, noirové dozvuky a tendence v jiných národních kinematografiích a již tradičně i československé a české televizní filmy noir. Současné podoby filmu noir letos vystihnou snímky natočené podle knih a scénářů Jamese Ellroye a kromě jiného uvedeme filmy, v nichž se v hlavní roli představí atmosferické kulisy San Francisca. Pocty letos budou patřit hereckým ikonám Olivii de Havilland a Kirku Douglasovi, kteří letos oslaví neuvěřitelné 100. narozeniny. V sálech pojmenovaných po obou hercích budou uvedeny filmy, které herce připomenou v dobách jejich největší slávy.

 

PRVNÍ INFORMACE O NFF 2016

I pro 4. ročník NFF vám můžeme slíbit na 40 projekcí ve 4 historických sálech a na horním nádvoří hradu Křivoklát. Vstupné na projekce zůstává stejné jako loni – 90/120 Kč a 50 Kč v TV sále ve věži Huderka. Těšíme se společně s vámi za necelých 7 měsíců!

secret beyond the door_web

 

PF 2016

Všechno dobré v novém roce a mnoho silných noirových zážitků přeje tým NFF.

Tisk

 

Čtvrtý ročník je a bude!

p01y477qRadost se má dělat nejen o Vánocích, takže vězte, že i příští rok budeme ve stejnou dobu na stejném místě: 18.–21. 8. 2016 se znovu setkáme na hradě Křivoklát. Již počtvrté se budeme těšit na vás a na naši společnou pravidelnou čtyřdenní dávku noiru! Do té doby, s nástupem nového roku, vám na našem webu budeme opět postupně přinášet nové informace týkající jak se organizace celé akce, tak našeho chystaného dramaturgického plánu. Dozvíte se, jaké programové cykly jsme si pro čtvrtý ročník připravili a jaké filmy s námi musíte přijet zhlédnout v jedinečné, uchvacující atmosféře českého středověkého hradu. Nyní vám za celý organizační tým přejeme krásné a pohodově strávené svátky vánoční a v nadcházejícím roce spoustu krásných filmových i mimofilmových zážitků!

 

Spoutejte se kouzlem filmu noir

1-Welcome-GaslightZ oblohy se na nás snesl churavý podzim, dny se zkracují a s rozbřeskem se halí do husté mlhy. Pro noirové fanoušky není lepšího času, než právě teď, aby se nechali opájet kouzlem starých černých filmů. A v tento čas nezahálí ani naši dramaturgové, kteří pro vás pilně připravují program na příští ročník festivalu. Než však odstartujeme novou noirovou sezónu, připomeňme si, co se vám, našim fanouškům, letos nejvíce líbilo a které filmy jste si na Křivoklátě nejvíce oblíbili. Pokud pomineme pro vás nejatraktivnější večerní projekce na nádvoří a tu zakončovací, které nebyly hodnoceny, pak podle vaší zpětné vazby (započítávaly se filmy, které měly minimálně dvacet odevzdaných hlasovacích lístků) suverénně zvítězila Ingrid Bergman a její Plynové lampy (1944). V závěsu za ní skončil letošní oslavenec Orson Welles se svým epickým Dotekem zla (1958) a kafkovským Procesem (1962). Do pětice nejpopulárnějších titulů se dostal i francouzský Havran (1943) a americká klasika Velké hodiny (1948). Jaké filmy u vás nejvíce zarezonují příště, je zatím ve hvězdách, ale můžeme vám slíbit, že budeme maximálně usilovat o to, abyste co největší radost měli ze všech. Tak se zatím zazimujte s noirovkami doma u televizí a na jaře na shledanou!

 

Poděkování

3. ročník Noir Film Festivalu je již minulostí. Děkujeme všem, kteří svým dílem přispěli k jeho úspěšnému průběhu, zejména potom partnerům a patronům festivalu…

_DSC4334

 

Slavnostní zahájení NFF 2015

zahajeni2014Již za několik hodin slavnostně zahájíme letošní ročník Noir Film Festivalu projekcí filmu britského režírujícího herce Charlese Laughtona Noc lovce (The Night of the Hunter, 1955) s Robertem Mitchumem v nezapomenutelné roli pastora, který má velmi speciální vztah s Bohem. Adaptace románu Davise Grubba, situovaného do období velké hospodářské krize v Ohiu, nabývá díky stylizované kameře Stanleyho Corteze rysů hororové road movie, v níž protagonista se slavným tetováním Láska-Nenávist na rukou zastupuje monstrum pronásledující bezbrannou sourozeneckou dvojici. Přestože dnes Noc lovce patří na noirový piedestal, v době svého vzniku se dočkala veskrze negativních reakcí, které zapříčinily, že se Laughton k režírování již nikdy nevrátil. Slavnostní zahájení začne 20. 8. ve 21.15 na horním nádvoří hradu. Těšíme se na vás! Novinky sledujte na našem twitter a facebook účtu, a také na těchto stránkách.

 

Večerní projekce na nádvoří hradu

rififi-webPředstavujeme trojici filmů, které jsme vybrali pro tři hlavní večerní projekce na horním nádvoří hradu: Robert Mitchum je spojován s obrazem šarmantních noirových milovníků-zatracenců typu Jeffa z Pryč od minulosti (Out of the Past, 1947). Režírující britský herec Charles Laughton však jeho hvězdný obraz zásadně modifikoval, když jej ve svém filmu Noc lovce (The Night of the Hunter, 1955) obsadil do role psychopatického pastora s rysy Modrovouse, který loví srdce osamělé ženy, aby se dostal k ukrytému pokladu jejího na smrt odsouzeného muže. Náhlý strach (Sudden Fear, 1952) je jednou z variací archetypální noirové zápletky o téměř dokonalém zločinu. Avšak na rozdíl od Pojistky smrti (Double Indemnity, 1944) jej nahlíží z opačné perspektivy – oběti. Tou je zámožná autorka divadelních her Myra Hudson (Joan Crawford), jež se snaží zhatit plány svého manžela (Jack Palance) a jeho mladé milenky (Gloria Grahame), kteří se ji chystají zavraždit. Rvačka mezi muži (Du rififi chez les hommes, 1955) je dnes považována za klasiku subžánru caper filmu zachycujícího akt důmyslně naplánované loupeže klenotů, která má být poslední velkou akcí stárnoucích pařížských gangsterů před jejich odchodem do penze. Na ikonickém francouzském noiru je paradoxní, že jej natočil Američan – Jules Dassin, jenž patří do kánonu režisérů, kteří se významnou měrou podíleli na podobě klasického filmu noir.

Kompletní texty o všech letošních programových sekcích a jednotlivých filmech si můžete přečíst v katalogu, který jsme pro vás přichystali. K dostání bude ve festivalovém obchodě (na Černém trhu).

Projekce: NOC LOVCE (1955): čtvrtek 20. 8., 21.15, horní nádvoří hradu NÁHLÝ STRACH (1952): pátek 21. 8., 21.15, horní nádvoří hradu RVAČKA MEZI MUŽI (1955): sobota 22. 8., 21.15, horní nádvoří hradu

Letošní znělka je tu!

Pavel Soukup pro nás opět připravil skvělou znělku, můžete ji zhlédnout zde:

Remaky

No_Way_OutFilm noir byl vždy atraktivní jak pro diváky, tak samotné filmaře, kteří se k jeho ikonografii a archetypálním konstantám již desítky let s oblibou vracejí a po svém je revidují. O popularitě tohoto fenoménu svědčí množství titulů, jež vznikly jako variace více či méně známých noirových snímků. Do letošního programu jsme zařadili tři filmové dvojice, jejichž srovnáním si budete moct udělat jasnou představu, jakým vývojem film noir a konvence s ním spjaté postupem času prošly.

Retrospektivně vyprávěný příběh filmu Velké hodiny (The Big Clock, 1948) v hlavní roli s Rayem Millandem staví na napínavém zápase o život, rámcově vymezeném úsekem pouhých 36 hodin. Remake z roku 1987 Bez východiska (No Way Out) se posouvá do roviny politického thrilleru s melodramatickými prvky a opírá se zejména o herecké výkony osobností zvučných jmen jako Kevin CostnerGene Hackman či Sean Young. Ve filmu Noc a město (1950) francouzský režisér Jules Dassin vykresluje komplexní portrét londýnské městské džungle a jejího podsvětí se všemi jejími obskurními postavičkami v čele s prolhaným bezpáteřním podvodníčkem Harrym Fabianem v podání Richarda Widmarka. Ve stejnojmenném remaku režiséra Irwina Winklera z roku 1992, zasazeném do prostředí New Yorku, ztvárnil profesionálního podvodníčka Harryho Robert De Niro. Třetí dvojici tvoří filmy Křížem krážem (Criss Cross, 1949) a Skryté zlo (The Underneath, 1995). První jmenovaný rozvíjí na příběhu zhoubné osudové lásky hlavního hrdiny (Burt Lancaster) oblíbené téma režiséra Roberta Siodmaka, kterým je posedlost. Tvůrcem osobitého přepracování je Steven Soderbergh, jenž sofistikovaným vyprávěním roztříštěným do několika vzájemně propletených časových rovin posunuje tradiční noirové narativní hříčky na vyšší úroveň.

Projekce: NOC A MĚSTO (1950): čtvrtek 20. 8., 18.00, sál HBO KŘÍŽEM KRÁŽEM (1949): čtvrtek 20. 8., 19.00, sál Joan Crawford SKRYTÉ ZLO (1995): pátek 21. 8., 14.30, sál Joan Crawford VELKÉ HODINY (1948): sobota 22. 8., 13.00, sál Johna Garfielda BEZ VÝCHODISKA (1987): sobota 22. 8., 16.15, sál HBO NOC A MĚSTO (1992): sobota 22. 8., 23.59, sál Johna Garfielda

Doprovodný program

Letošní ročník Noir Film Festivalu přinese vedle projekcí také doprovodný program každý den. Těšit se můžete na koncerty, diskuze, seminář i divadelní představení. Co konkrétně jsme pro vás přichystali? čtvrtek 20. 8. (19.30) – Pavel J. Ryba & The Fish Men (moderní jazz) | festivalový klub v hradním Pekle, cena vstupenky 80 Kč (bude připočítána k útratě) pátek 21. 8. (19.00) – divadelní představení Leni (Divadlo v Řeznické) | sál Johna Garfielda (spilka hradního pivovaru) sobota 22. 8. (12.30) – moderovaná diskuze s patrony NFF + projekce filmu z 1. ročníku festivalu | sál ČT art (věž Huderka) sobota 22. 8. (19.30) – Ondřej Ruml (swing, jazz ad.) | festivalový klub v hradním Pekle, cena vstupenky 80 Kč (bude připočítána k útratě) neděle 23. 8. (13.45) – seminář Milana Haina o Orsonu Wellesovi + diskuze | sál ČT art (věž Huderka), cena vstupenky 50 Kč

Pozvánka HBO na Noir Film Festival 2015

Gotický noir

gaslightV polovině 40. let se velké oblibě těšily snímky kombinující prvky divadelního melodramatu, gotického románu a filmového hororu. Velmi často – ale ne nutně – byly zasazeny do minulosti a odehrávaly se ve skličujícím prostředí viktoriánských domů nebo opuštěných venkovských sídel, v nichž mladá, nezkušená žena byla vydána na milost staršímu muži s tajemnou minulostí a/nebo sklony k násilí a maniakálnímu chování. Do programové sekce věnované gotickému noiru jsme se rozhodli zařadit čtveřici  filmů v čele se slavnými Plynovými lampami (Gaslight, 1944) režiséra George CukoraIngrid Bergman v hlavní roli. Za svůj precizně odstíněný herecký výkon Bergman získala prvního Oscara v kariéře, další sošku si tvůrci odnesli na nejlepší výpravu černobílého filmu. Projekce proběhne v pátek 21. 8. od 16.45 v sálu Joan Crawford. Z následujícího roku jsou filmy Jmenuji se Julia Ross (My Name Is Julia Ross, 1945) Josepha H. Lewise a Náměstí kocoviny (Hangover Square, 1945) Johna Brahma. Julia Ross je nerozvážná hrdinka, která se náhle ocitá v odlehlém panském sídle, kde je jí vnucována nová identita psychicky labilní manželky zbohatlického synka, kterou jeho šílená rodina plánuje zabít. Snímek uvedeme dvakrát: poprvé ve čtvrtek 20. 8. od 16.45 (sál Joan Crawford) a podruhé v sobotu 22. 8. od 10.00 (rovněž v sálu Joan Crawford). Příběh Náměstí kocoviny je zasazen do Londýna přelomu 19. a 20. století. Jeho protagonistou je skladatel a pianista George, který během náhlých výpadků paměti zažívá záchvaty násilného chování. Film bude promítnut v neděli 23. 8. od 12.30 v sálu Johna Garfielda. Společnost těmto snímkům dělá o deset let mladší, pohádkově laděný noirový horor Noc lovce (The Night of the Hunter, 1955) Charlese Laughtona s brilantně mrazivým výkonem Roberta Mitchuma. Nocí lovce ve čtvrtek 20. 8. ve 21.15 na hradním nádvoří slavnostně zahájíme 3. ročník Noir Film Festivalu.

Noirové parodie

neverne_tvaLetošní Noir Film Festival zahájíme i zakončíme s úsměvem. Že jsme si nějak moc jistí? Vysvětlení je jednoduché: jednu z programových sekcí věnujeme noirovým parodiím. Festival ve čtvrtek 20. srpna ve 12.00 (v sálu Joan Crawford) otevře snímek Nevěrně tvá (Unfaithfully Yours, 1948) Prestona Sturgese, který nabídne neodolatelné spojení screwball comedy a filmu noir. Sebestředný manžel, jehož ztvárnil Rex Harrison, během dirigování orchestru fantazíruje, jakými způsoby by mohl zavraždit svou manželku, kterou podezírá z nevěry. Jeho ženu si zahrála Linda Darnell, herečka, jíž budeme moct letos vidět rovněž v gotickém noiru Náměstí kocoviny (Hangover Square, 1945) Johna Brahma. Následující den, tedy v pátek 21. srpna od 15.00 (sál Johna Garfielda), přinese jedinečnou kombinaci hraného filmu a animace: režisér Robert Zemeckis ve filmu Falešná hra s králíkem Rogerem (Who Framed Roger Rabbit, 1988) svedl dohromady dvojici netradičních hrdinů – až do morku kostí drsné soukromé očko v podání výtečného Boba Hoskinse a kresleného králíka Rogera, na kterého kdosi ušil boudu. Během závěrečné projekce snímku Mrtví muži nenosí skotskou sukni (Dead Men Don’t Wear Plaid, 1982) Carla Reinera v neděli 23. srpna od 15.30 (sál Johna Garfielda) můžete zkusit spočítat, kolik noirů, ze kterých je poskládána tato svérázná pocta se Stevem Martinem v roli detektiva Rigbyho, znáte a taky kolik už jsme jich během tří ročníků Noir Film Festivalu uvedli…

Inscenace Leni s Vilmou Cibulkovou

DSC_5974Vilma Cibulková poctila svojí návštěvou 1. ročník festivalu a letos se vrátí s velkou grácií. V rámci doprovodného divadelního představení Leni zazáří v roli  „dvorní režisérky“ Adolfa Hitlera Leni Riefenstahl. Původní slovenská hra autorské dvojice Valerie Schulczové a Romana Olekšáka pojednává o fiktivním setkání legendárního moderátora Johnnyho Carsona, jehož The Tonight Show Starring patřila třicet let k nejsledovanějším talkshow v USA, a režisérky, která si vybudovala kariéru na základě filmů na objednávku Třetí říše. Mimořádné představení inscenace Leni Divadla v Řeznické, které je partnerem našeho festivalu, se na hradě Křivoklát uskuteční v pátek 21. 8. ve spilce hradního pivovaru (sál Johna Garfielda). Vstupenky v rozmezí cen 150 Kč (Noirový pas) / 250  Kč (platba do 21. 7.) / 300 Kč je možné rezervovat na e-mailu martina@noirfilmfestival.cz.

Československý noir

zdejsoulviLoňská programová sekce věnovaná noirovým stopám v naší národní kinematografii zahrnovala Vávrův snímek Krakatit, v němž hlavní úlohu inženýra Prokopa ztvárnil Karel Höger. Legendární český herec bude výraznou tváří letošního výběru československých, respektive českých filmů. Diváci jej na Křivoklátě budou moci vidět ve výjimečném snímku Václava Kršky Zde jsou lvi (1958), retrospektivně vyprávěném dramatu o důlním inženýrovi, který byl kvůli negativnímu posudku poslán na venkov, kde po neuposlechnutí jeho rady dojde k tragédii. V expresivně laděném snímku si Höger zahrál po boku Dany Medřické. V televizní inscenaci Sám proti městu (1974) režírované Jaroslavem Dudkem se Höger pro změnu představí jako podivínský doktor Salt, který coby detektiv-amatér pátrá po svojí zmizelé pacientce. Ve filmu herecky sekundovaly Jana Štěpánková a Hana Maciuchová. Druhá jmenovaná v roli letošní festivalové patronky křivoklátskou projekci filmu osobně uvede. Výběr doplní jedna z klasických filmových detektivek Petera Schulhoffa s hereckou dvojicí Rudolf HrušínskýRadoslav Brzobohatý, Vrah skrývá tvář (1966).

Orson Welles

Orson Welles, 1951 by Jane BownLetošní rok je ve znamení oslav díla velkého a zneuznaného filmového génia Orsona Wellese, od jehož narození uplynulo 6. května 100 let. V říjnu si svět rovněž vzpomene a tichou vzpomínkou uctí jeho úmrtí před třiceti lety. Po celém světe se odkaz Orsona Wellese, režiséra jednoho z přelomových děl světové kinematografie Občana Kanea (1941), připomíná řadou retrospektivních přehlídek a poct. Festival v Cannes, který startuje tento týden, zařadil do prestižní sekce Cannes Classics uvádějící klenoty světové kinematografie v jejich restaurované podobě hned dva Wellesovy tituly: zmiňovaného Občana a k tomu Dámu ze Šanghaje. U nás více než desítku jeho režijních počinů během března a dubna uvedlo pražské kino Ponrepo a pozadu nezůstaneme ani my. Program letošního ročníku obohatíme o minisérii jeho mistrovských noirových děl včetně Cizince (1946), Dámy ze Šanghaje (1948) a Doteku zla (1958). K tomu navíc na festivalu proběhne přednáška, v níž jeden z dramaturgů, Milan Hain, návštěvníky zasvětí do Wellesova enigmatického díla a jeho komplikované, nonkonformní osobnosti.

Francouzský film noir

quai-des-orfevres-1947-06-gDramaturgie Noir Film Festivalu cíleně poukazuje na různé podoby fenoménu filmu noir. Ať už v rovině žánrových hybridů a intertextových hříček či v oblasti noirových tendencí v ostatních národních kinematografiích. V loňském ročníku jsme do programu zařadili tři britské noiry a letos v tomto dramaturgickém kroku budeme pokračovat sekcí věnovanou francouzskému filmu noir. Dva tituly budou reprezentovat období francouzské kinematografie analogické k zlaté éře klasického filmu noir ve 40. letech. Oba snímky jsou dnes považovány za francouzskou klasiku a oba jsou spojeny se jménem téhož režiséra: Henriho-Georgese Clouzota. Jeho Havran (1943) vykazuje pro film noir příznačnou tísnivou atmosféru prostoupenou paranoiou a strachem, které mezi obyvateli jednoho maloměsta vyvolá série anonymních dopisů. Nábřeží zlatníků (1947), za které Clouzot získal v Benátkách cenu za režii, je detektivním příběhem o kabaretní zpěvačce, bohatém podnikatelovi a žárlivém manželovi. Dvojici filmů doplní a režisérskou personou s hollywoodským filmem noir propojí další francouzská klasika, heist film Rvačka mezi muži (1955), který ve svém nuceném evropském exilu natočil Američan Jules Dassin.

Pocta Johnu Garfieldovi

john-garfield-1946Březen byl měsícem, ve kterém se připomnělo i narození Johna Garfielda, tragického hrdiny klasického hollywoodského období. Ještě předtím, než svět objevil Jamese Deana, s jehož odmítavým postojem vůči autoritám a životním přístupem „live-fast-die-young“ se ztotožňovala soudobá generace adolescentů (ale i generace následující), měl Johna Garfielda, jedinečnou postavu éry 40. let. Garfield byl ikonou bouřících se mladých mužů z nižší (dělnické) společenské třídy, z jejíhož prostředí vycházela řada noirových protagonistů toužících po americkém snu. Tragičnost jeho postavy spočívala nejen ve filmových rolích, které ztělesňoval – např. v noirech Pošťák vždy zvoní dvakrát, Nikdo nežije věčně, Humoreska, Tělem a duší, Síla zla, The Breaking Point nebo He Ran All The Way – ale i v jeho vlastním osudu. Levicově smýšlející herec byl totiž jednou z obětí mccarthyovského honu na čarodějnice. Dlouhodobý stres a nátlak, který na něj byl veřejností vyvíjen, vedl společně s fyzickým vyčerpáním k jeho předčasné smrti v devětatřiceti letech, kdy ho v jeho newyorském bytě postihl náhlý infarkt. Garfieldovým skonem Hollywood ztratil velký herecký talent, jeho odkaz však zůstal nesmrtelným. Poctu osobnosti tohoto mimořádného herce složíme i my, a to ve zvláštním uvedením jednoho jeho snímku.

Pocta Joan Crawford

Joan Crawford23. března uplynulo 110 let od narození jedné z největších ženských hereckých hvězd zlaté éry klasického Hollywoodu Joan Crawford. Rodačka z texaského San Antonia začínala jako tanečnice v divadelních společnostech a k filmu se dostala už v němé éře. Od roku 1925 byla smluvní herečkou studia MGM, které ji stylizovalo do rolí tvrdě pracujících žen, jež v době hospodářské krize u diváckého publika silně rezonovaly. Její sláva však na konci 30. let postupně slábla a nový dech nabrala až v polovině 40. let, kdy se v americké kinematografii dostal ke slovu film noir. Velkým comebackem Joan Crawford byla Mildred Pierce (1945), kde oživila svůj typ ženy-matky-dříčky a za který získala svého prvního Oscara. K němu v dalších letech přidala další dvě nominace: za noirově laděnou studii psychicky labilní ženy ve filmu Posedlá (1948) a za snímek Sudden Fear (Náhlý strach, 1952) pojednávající o (ne)dokonalé vraždě zámožné manželky à la Pojistka smrti. Posledně jmenovaný, v níž jí hereckými partnery byli Jack Palance a Gloria Grahame,  jsme v rámci Pocty Joan Crawford zařadili do letošního programu Noir Film Festivalu. Z dalších noirů, v nichž se herečka objevila, je třeba jmenovat i Humoresku (1946), kde ji sekundoval John Garfield, mužská herecká hvězda, které letos rovněž složíme poctu. K výrazným snímkům pozdní fáze kariéry Joan Crawford bezpochyby patří zásadní milník westernového žánru Johnny Guitar (1954), v níž jí soupeřkou byla Mercedes McCambridge, a hororově laděný psychologický portrét rivalského vztahu dvou zestárlých sester s názvem Co se vlastně stalo s Baby Jane? (1962), ve kterém poměřila síly s kdysi též hvězdnou Bette Davis.

Programové sekce NFF 2015

secretKalendář se nám přehoupl do nového roku a třetí ročník NFF je pomalu za dveřmi. Za osm měsíců, přesně mezi 20. a 23. srpnem, se zase uvidíme mezi hradbami královského hradu Křivoklát. Mysteriozní atmosféra hradního prostředí půjde ruku v ruce s gotickými filmy noir, které budou tvořit jádro jedné z letošních programových sekcí. Odlehčovat ji naopak budou noirové parodie. Divácky vděčné budou jistě uváděné remaky noirových filmů a na své si přijdou všichni příznivci Orsona Wellese, jemuž bude věnována výběrová retrospektiva. Hereckými ikonami, kterým letos vzdáme poctu, budou Joan Crawford a John Garfield. Tradiční místo už na festivalu mají projekce HBO a české/československé noiry. Pohled odjinud bude letos z Francie. Názvy jednotlivých titulů budeme odtajňovat postupně během jara, tak nás nezapomeňte sledovat na našich sociálních sítích (na Facebooku a na Twitteru).

Long Goodbye

_MG_5368Milí noiroví přátelé, Noir Film Festival 2014 je již, bohužel, minulostí, a tak mi dovolte, abych touto cestou poděkoval zejména všem obětavým členům festivalového týmu, vstřícné správě hradu, skalním příznivcům, kteří nás podpořili zakoupením noirového pasu, a v neposlední řadě samozřejmě i našim partnerům, jejichž štědré podpory si nesmírně vážíme a bez níž by tento atmosférou nabitý festival nikdy nespatřil světlo světa. Chci vám popřát spoustu úžasných filmových zážitků a věřím, že se ve

ČESKY | ENGLISH